Vevuska181
19.10.11,22:02
Dobrý deň. Otec mal autonehodu - pracovný úraz, ktorý mu spôsobil kamionista. Následne bol týžden v nemocnici a rok PN. Mal otras mozgu 1.st., trznozmliazdena rana lavej usnice, seriova zlomenina 5. - 8. rebra vlavo, pomliazdenie pluc obojstranne, pomliazdenie laveho ramena a nejake hrudne stavce. Na tej ruke má trvalá následky, pričom nemôže vykonávať robotu, ktorú vtedy vykonával (Socialna poistovna mu dopláca momentálne do sumy pôvodného platu - ak správne chápem). Lekár mu zhodnotil tieto zranenia nasledovne: 425 bodov ako bolestné a 475 bodov sťaženie spoločenského uplatnenia. Potrebovali by sme radu, akú sumu môže otec - poškodený pýtať od kamionistu v prípade mimosúdnej dohody.
Ďakujem veľmi pekne.
Stanislav 1975
19.10.11,20:08
Dobrý deň. Otec mal autonehodu - pracovný úraz, ktorý mu spôsobil kamionista. Následne bol týžden v nemocnici a rok PN. Mal otras mozgu 1.st., trznozmliazdena rana lavej usnice, seriova zlomenina 5. - 8. rebra vlavo, pomliazdenie pluc obojstranne, pomliazdenie laveho ramena a nejake hrudne stavce. Na tej ruke má trvalá následky, pričom nemôže vykonávať robotu, ktorú vtedy vykonával (Socialna poistovna mu dopláca momentálne do sumy pôvodného platu - ak správne chápem). Lekár mu zhodnotil tieto zranenia nasledovne: 425 bodov ako bolestné a 475 bodov sťaženie spoločenského uplatnenia. Potrebovali by sme radu, akú sumu môže otec - poškodený pýtať od kamionistu v prípade mimosúdnej dohody.
Ďakujem veľmi pekne.
prečo mimosúdna dohoda, z akého dovodu? On nebude platiť nič, všetko sa zaplatí z pzp...
Vevuska181
19.10.11,20:34
Ale ja nehovorím o škodách, ktore boli spôsobené na aute.. ja mám na mysli občiansko - právne vyrovnanie za spôsobený úraz.. to sa vypočíta vraj podľa bodov, ktoré stanovil lekár.. len teda neviem ako :( .. dá sa to dať na súd, ale to potrvá takých 5 rokov, kým sa to vyrieši..
Vevuska181
19.10.11,20:36
Ale ja nehovorím o škodách, ktore boli spôsobené na aute.. ja mám na mysli občiansko - právne vyrovnanie za spôsobený úraz.. to sa vypočíta vraj podľa bodov, ktoré stanovil lekár.. len teda neviem ako .. dá sa to dať na súd, ale to potrvá takých 5 rokov, kým sa to vyrieši..
bubkoch
20.10.11,05:05
Ale ja nehovorím o škodách, ktore boli spôsobené na aute.. ja mám na mysli občiansko - právne vyrovnanie za spôsobený úraz.. to sa vypočíta vraj podľa bodov, ktoré stanovil lekár.. len teda neviem ako :( .. dá sa to dať na súd, ale to potrvá takých 5 rokov, kým sa to vyrieši..

z PZP sa hradi aj škoda na zdraví ... takze aj s tymto narokom sa obrat na jeho poistovnu

(2) Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu

a) škody na zdraví a nákladov pri usmrtení,
b) škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci,
c) účelne vynaložených nákladov spojených s právnym zastúpením pri uplatňovaní nárokov podľa písmen a), b) a d), ak poisťovateľ nesplnil povinnosti uvedené v § 11 ods. 5 písm. a) alebo písm. b) alebo poisťovateľ neoprávnene odmietol poskytnúť poistné plnenie, alebo neoprávnene krátil poskytnuté poistné plnenie,
d) ušlého zisku.

(3) Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil príslušným subjektom uplatnené, preukázané a vyplatené náklady zdravotnej starostlivosti, nemocenské dávky, dávky nemocenského zabezpečenia, úrazové dávky, dávky úrazového zabezpečenia, dôchodkové dávky, dávky výsluhového zabezpečenia a dôchodky starobného dôchodkového sporenia, ak poistený je povinný ich nahradiť týmto subjektom.
Vevuska181
29.10.11,08:34
Okej, ďakujem za rady :)