účtovník 007
20.10.11,08:42
Milí Poraďáci,
mám pohľadávku voči bývalému zamestnancovi z titulu manka. To samozrejme nechcel dobrovoľne uhradiť, preto sme dali na súd návrh na vydanie platobného rozkazu. Museli sme zaplatiť 16,50 Eur v kolkoch. Tu si neviem rady, lebo neviem, kedy nastáva moment ne predpis trov z konania voči povinnému, nakoľko neviem, či z dlžnej sumy vôbec niečo uvidíme. Kedy je teda potrebné predpísať 16,50 Eur povinnému a v účtovníctve UJ účtovať o výnose?

-keď podám návrh na súd na platobný rozkaz a uhradím trovy konania
-keď mám platobný rozkaz s vyznačenou právoplatnosťou
-keď mám v rukách exekučný príkaz
-alebo keď mám v ruke upovedomenie o začatí exekúcie

alebo až keď príde od exekútora prvá platba a je isté, že aspoň na trovy bude? Lebo nie je isté, či z toho vôbec niečo bude.
Vopred ďakujem každej dobrej duši, ktorá mi poradí.:)
ucetni_fantozzi
20.10.11,07:02
podla mojho nazoru tato pohladavka vznika v den pravoplatnosti rozsudku/platobneho prikazu, ktorym sud nahradu trov priznava
profesional
20.10.11,07:20
V podvojnom uctovnictve:

Je to dnom pravoplatnosti rozsudku. Datum pravoplatnosti platobneho rozkazu nastava marnym uplynutim lehoty na podanie odporu voci platobnemu rozkazu povinnym. Datum pravoplatnosti bude vyznaceny na rozhodnuti sudom. Tj. v taktmto pripade je potrebne navstivit infocentrum prislusneho sudu ktory vydal platobny rozkaz a dat si na svoj original vyznacit pravoplatnost.

V jednoduchom uctovnictve:

Az datumom pripisania uhrady prislusnej ciastky v prospech Vasho uctu. A je v principe uplne jedno ci pojde o uhradu priamo od povinneho alebo pride uhrada od exekutora.
V pripade ak bude vymozena len pomerna cast pohladavky, napr. exekutorom, alebo bude splnena povinnym iba povinna cast pohladavky, tak v prvom rade sa plnenie pocita voci trovam konania. Takze AK napriklad povodna pohladavka bola 300 Eur a trovy konania 16,50 a on zaplati 50 Eur tak voci trovam konania sa zapocita 16,50 a zvysnych 33,50 sa bude pocitat ako pomerna cast uhrady pohladavky z manka.
Takze aj v takomto pripade budes uctovat do vynosov trovy konania.
AK by ale v tom istom pripade zaplatil iba 10 Eur tak budes uctovat iba o vynosoch z trov konania vo vyske 10 Eur a ostatne budes uctovat az ked dojde zvysna uhrada.
účtovník 007
20.10.11,07:59
Ďakujem za odpovede.
Škoda, že aj v PU to nie je ako v JU, až po prijatí platby, lebo je zrejmé, že ani trovy konania neuvidíme a po pár rokoch od exekúcie odstúpime.
Škoda účtovných zápisov a zbytočné každoročné inventarizácie súvahových účtov.:cool: