Maňuša
20.10.11,08:13
Moja dcéra učí už tretí rok na ZŠ. Jej hlavné problémy začali keď sa na ZŠ vrátil bývalý riaditeľ (zo samosprávy) na svoju funkciu. Je to pán po 50 - tke, ktorý má vyštudovaný ten istý odbor ( dejepis) ako moja dcéra. Aj keď v škole učia ešte dve dejepisárky ( jedna mladšia a jedna staršia od dcéry) stále do nej zabrda. Príde napr. do zborovne a pred všetkými sa jej opýta na nejakú konkrétnu historickú udalosť( naposledy to bolo o tom, v ktorom roku bola prvá písomná zmienka o obci, podľa čoho je pomenovaná a pod. ). Je to veľmi nepríjemné o to viac, že automaticky je stredobodom pozornosti. Už nehovoriac o tom, že jej tyká ( má 27 rokov). Problémy jej robia aj mnohé dlhoročné kolegyne. Tie jej všetky tiež tykajú. Napr: je triednou rómskym žiakom.Na rodičovské prichádza veľmi málo rodičov. Tak chcela ich nejako pripútať, nafotila svoju triedu, urobila z fotiek nástenku - účasť stopercentná. A na porade pred všetkými ? Kolegyňa máte neaktuálnu nástenku. Veľmi rada učí. Je to na nej vidno ako vymýšľa nové formy. Zobrala si napr.školský parlament. Robia rôzne aktivity ( súťaže, pozývajú si žiakov, ktorí vyrobili !prúser!, ostatní mu tam dohovárajú... ) a na konci roka ? terajší p. riaditeľ Kolegyňa čo si dosiahla tým parlamentom ? Dcéra je veľmi precitlivelá, zo školy chodí doslova plačúci ale nie pre žiakov ale pre kolektív a p. riaditeľa. Žiaci ju majú radi, píšu jej rôzne básničky a keď nejaký žiak vystrája tak jej napíšu, aby sa nehnevala a pod. Je to veľmi milé... Tak by som jej chcela poradiť, pomôcť, no neviem ako.Preto som si dovolila Vás osloviť, možno si nájdete čas a pokúsite sa jej poradiť. Riešenie odísť zo školy, zatiaľ neprichádza do úvahy. Vyštudovala na FF dejepis - náuku o spoločnosti a bol veľký problém si nájsť prácu. Ešte raz Vám ďakujem. Milujúca matka.
Tezaurus
20.10.11,12:01
Ako reaguje dcera na uvedene otázky od kolegov a riaditeľa? Zostane ticho, alebo sa vie obhájiť? Myslím že by mala oponovať, obhájiť sa. Nie je problém na porade vysvetliť prečo sú na nástenke fotky ani čo dosiahla v parlamente.
A kolegovi dejepisárovi by mala na podobné invektívy povedať že momentálne má prestávku, na ktorú ma mimochodom nárok, ale že uvedenú problematiku by mohli prediskutovať na zasadnutí predmetovej komisie. A hneď aj dohodnúť dátum PK a viac nekomunikovať.
katka 23
20.10.11,12:34
V dnešnej dobe je na pracoviskách čoraz častejším problémom tzv.moobing a bossing , sú to cudzie slová čo znamenajú ? Moobing - ponižovanie a šikanovanie od kolegov a bossing to isté ale od šéfa. Sú to veci veľmi,veľmi nepríjemné a je ťažké im čeliť. To isté som zažívala aj ja doma , ale " obeťou " bol môj manžel. To isté od kolegov a od šéfa. Raz som počúvala jednu reláciu a tam to bolo pekne vysvetlené. Obeťami moobingu a bossingu sú väčšinou ľudia zodpovední, pracovití, spravodlivý a to sa práve nepáči tým mobérom a bossérom a tak útočia na city obete. Dôsledky sú - neistota, nechuť do práce , nechuť žiť, strata sebadôvery a nakoniec aj psychické ochorenia , najmä depresia. Mobérmi a bossérmi sú ľudia, ktorí sami kedysi zažívali nejaké duševné ublíženia a takto si potom kompenzujú svoje problémy. Sú to vskutku slabosi. A preto sa tvoja dcéra nesmie dať ! Musí bojovať ! Nabrať silu a ísť ďalej ! Ak jej niekto ubližuje neprávom tak sa musí brániť, obhájiť svoj názor, svoju pravdu a nebyť ticho. Ale tiež v medziach normy,nebyť drzá , nerobiť žiadne scény, prúsery a tak. Ak ju práca baví a miluje tie deti a oni ju ,tak do práce nech chodí kvôli nim a kvôli sebe, lebo pracovať musí a chce. Ty ju ako dobrá mamka podporuj, pochváľ ju keď niečo dobré urobí , rozprávaj sa s ňou o tom - to je veľmi dôležité. Nebude to zo dňa na deň , my sa trápime možno aj rok ale u každého je to individuálne. My sme 50/50.
Držím palce , nebojte sa.
Vebi34
23.10.11,21:00
V takejto situácii je veľmi ťažko poradiť. Ja by som hľadala podporu nejakého kolegu, ktorý by vedel promtne sa zastať v prípade potreby, aby nebola sama v danej situácii. Tiež by som sa pokúsila uspieť so žiakmi niekde ďalej ako na pôde školy v nejakej súťaži alebo odbornej prezentácii, aby som zviditeľnila svoje pedagogické schopnosti a snáď tak získala uznanie aspoň u kolegov, pretože u nadriadeného to bude asi pokračovať závisťou. Držím palce.
pepsikova
23.10.11,21:06
..teda keby som ja bola tvojou dcérou a riaditeľ by mi pred kolegyňami tykal, postavila by som sa a spýtala sa ho pred všetkými, kedy sme my dvaja pásli spolu husy, alebo chodili na pivo, keď si dovolí mi tykať...a jedným dychom by som mu naznačila, že ak má výhrady voči moje práci, pozvem si školskú inšpekciu a dokážem, že som dobrá učiteľka rómskym deťom....a ak majú kolegyne učiteľky dobrý pocit z toho, že bez slova počúvajú, ako na verejne ponižuje, kludne si svoje miesto s nimi vymením a nech si tie cigánčence učia oni...(stačil by jeden raz, aby sa osmelila,myslím že potom by bol pokoj!..lebo ani riaditeľ nemá tak pevne zabetonovanú stoličku, aby si dcéra nemohla nahrať jeho invektívy na mobil a podať na neho trestné oznámenie za šikanovanie)
Maňuša
24.10.11,11:27
Na otázky p. riaditeľa reaguje vecne - odpovedá ako žiačik, hoci je to veľmi nepríjemné. Nemá nikoho z kolegov, ktorý by sa jej zastal. Nie je konfliktný typ, ku každému sa správa slušne. A ešte by som sa chcela opýtať na jednu vec : dcéra minulý rok učila dejepis a občiansku výchovu, keďže má vyštudovaný dejepis a náuka o spoločnosti. T.r. na prvej porade bez toho, aby to s ňou niekto predtým konzultoval jej dali dejepis a nemčinu !!! Ohradila sa síce, že nemčinu neštudovala, ale že vraj pre romov to stačí, čo mala na gymnáziu. Mne to vyrazilo dych,že prečo jej zobrali občiansku, ale potom my vysvetlila, že p.riaditeľ si zobral hodiny občianskej. Môže mať aj znížený plat pre tú nemčinu ? Teda za mojich čias sa tiež robili kadejaké svinstvá ale toto mi fakt vyráža dych. Teraz je s tým zmierená, na nemčinu sa pripravuje poctivo, hoci jej to zaberá veľa času ako keby učila to čo vyštudovala. Prečítala som si Vaše príspevky, za ktoré Vám veľmi pekne ďakujem. A aj ja zastávam názor, že nech sa sústredí na žiakov, zapájanie sa do mimoškolskej činnosti v rámci svojho historického krúžku, parlamentu, triedy, hoci viem, že je to veľmi ťažké. Vidím ako každé ráno ide do školy so stiahnutým žalúdkom, čo sa jej opýta p. riaditeľ, či niekto z kolektívu. To tykanie si myslím, že už asi je to nepredmetné, lebo takto mala zareagovať hneď keď prišiel do školy ešte ako učiteľ dva mesiace pred koncom šk.roka. Neviem či som to spomínala, lebo sa neviem vrátiť na text, ale pomaly polovica učiteľov je z miesta bydliska p. riaditeľa, ďalšia skupina z miesta sídla školy a bydliska bývalej p. riaditeľky a iba zopár je mimo....
zdenka131
24.10.11,12:35
Pri zaradení do PT sa posudzuje to, koľko hodín zo svojho úväzku učíte kvalifikovane - svoju aprobáciu. Ak učí kvalifikovane polovicu hodín zo svojho základného úväzku( Dejepis) mínus 1 hodina, považujete sa za kvalifikovanú.V tom prípade má plat ako kvalifikovaná.

Zamestnávateľ môže učiteľovi znížiť kvalifikačnú požiadavku na rozsah jednej tretiny jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ak by nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov.
katka 23
24.10.11,12:58
Na otázky p.riaditeľa by mala odpovedať sebavedome , a ak si je istá , že je v danej problematike z ktorej ju p.riaditeľ skúša dobrá ,položiť prípadne otázočku aj p.riaditeľovi

Kolegovia sa jej asi nezastanú , majú strach aby neprišli o svoje miesto a tiež sa boja aby riaditeľ nešikanoval aj ich, pomôcť jej musíte vy najbližší .
Maňuša
31.10.11,09:02
Ďakujem veľmi pekne Zdenka. Považuje sa teda za kvalifikovanú. Pekné dni. Maňuša