LILIEZ
20.10.11,12:35
Ahojte poraďáci,
Firma je štvrťročným platcom DPH a vystavila preddavkovú faktúru dňa 02.09.2011, v sume 5 000 €, text: poskytnutá záloha na realizáciu stavby, nebola na nej vyčíslená DPH, na faktúre bolo, že nie je daňovým dokladom.
Na základe tejto preddavkovej FA bola prijatá platba na účet dňa 13.09.2011, v sume 5 000 €. Platba išla zo zahraničného účtu, ale v mene €, a dodanie tovaru je do tuzemska.
Na stavbe boli uskutočnené isté práce, ale dodanie tovaru neprebehlo celkom, teda stavba nebola kompletne odovzdaná.

Moja otázka znie: Kedy vzniká daňová povinnosť?
Ak § 19 ods. 1 hovorí, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.

a ods. 4 hovorí:
Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.


A moja druhá otázka: Mala firma vystaviť riadnu FA, najneskôr do 28.09.2011 v sume 5 000 €, aj keď ešte dodanie tovaru celkom neprebehlo? Čím jej vlastne vznikne daňová povinnosť teraz a nie až odovzdaním stavby?

Nakoľko § 71 hovorí, že
pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví FA najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Fa firma síce vystavila, ale len preddavkovú, ktorá nie je daňovým dokladom. Ak urobili chybu, chceli by to napraviť, kým sa ešte dá do podania daň. priznania k DPH.

Som v začarovanom kruhu a neviem sa dostať von. Ďakujem za všetky odpovede.
tictac7
20.10.11,10:46
teraz musíš vystaviť riadnu fa s vyčíslenou DPH k prijatej platbe s dátumom dodania 13.9.2011 a vystavenia do 28.9.2011. Po dokončení a odovzdaní diela vystavíš riadnu fa, kde bude celá suma za dielo a mínusovou položkou prijatá platba z 13.9.2011 (všetko samozrejme rozdelené na ZD a DPH).
eva.toth
20.10.11,11:04
Súhlasím s Tictac7. Nie je chybou, ak sa vystaví preddavková fa. Nezaraďuje sa však do účtovníctva, slúži len na vnútorný styk medzi objednávateľom a dodávateľom stavby. Preddavková fa sa väčšinou takýmto spôsobom nevystavuje, na to slúži napr. zmluva o dielo, v ktorej je stanovené, ako sa budú platiť zálohy na stavbu, na dielo. Až keď prídu peniaze na zálohu pokrytia výdavkov, vtedy s dátumom zdaniteľného plnenia, ktoré sa rovná dátum prijatia platby v hotovosti, alebo s dátum pripísania na účet vypisuješ fa na prijatie zálohovej platby, kde celkovú sumu prijatia rozdelíš na ZD a DPH.
LILIEZ
20.10.11,11:30
ak som porozumela správne, takže vystaví sa riadna FA s dátumom vystavenie 28.9. a dodanie 13.9 (ako doba prijatia platby) na sumu 5.000 € a potom keď bude stavba odovzdaná sa vystaví ešte jedna riadna FA (teda druhá), kde bude vyčíslený rozdiel medzi celkovou FA sumou a tou sumou, ktorá už fakturovaná bola? Samozrejme prvá aj druhá riadna FA v rozdelení na ZD a DPH. Prvá riadna FA, teda pôjde do DPH v 3Q 2011? A druhá do ďalšieho kvartálu? Pochopila som to správne?
tictac7
21.10.11,05:53
ak som porozumela správne, takže vystaví sa riadna FA s dátumom vystavenie 28.9. a dodanie 13.9 (ako doba prijatia platby) na sumu 5.000 € a potom keď bude stavba odovzdaná sa vystaví ešte jedna riadna FA (teda druhá), kde bude vyčíslený rozdiel medzi celkovou FA sumou a tou sumou, ktorá už fakturovaná bola? Samozrejme prvá aj druhá riadna FA v rozdelení na ZD a DPH. Prvá riadna FA, teda pôjde do DPH v 3Q 2011? A druhá do ďalšieho kvartálu? Pochopila som to správne?

Nie, na tej druhej, po ukončení diela, budú 2 položky. Napr. stavebné práce v zmysle ZoD a súpisu vykonaných prác ZD 7000 DPH 1400 SPOLU 8400 a druhá položka prijatá platba z 13.9.2011 ZD -4166,67 DPH -833,33 SPOLU -5000. Rekapitulácia DPH ZD 2833,33 DPH 566,67. K úhrade ostáva 3400.