alusa783
20.10.11,12:14
Zdravim
možno mam hlupu otázku ale tak nikto nevie všetko
chcem aby mi skusenejšie personalistky a učtovničky povedali ak je to možné čo najjednoduchšie čo všetko a ako mam zakladat tento šanon
aby to bolo čo najprehladnejšie pri rôznych kontrolách z uradov
zatial to robím tak že každý mesiac si k dochádzke zamestnanca xy pripnem výplatnu pasku, (k tomu aj priepustky z roboty, potvrdenia od lekara) celkovo to mam nie po mesiacoch ale po zemstnancoch zatriedené.
potom potvrdenia o prebratí stravných listkov podpísané zamestnancaami
v osobných spisoch papiere z predošlý zamestnaní prihlaška odhlaška do SP, ZP, interné veci
na konci roka zvlašt záložku kde vytlačím všetky mzdové listy (ale nazakladam do osobného spisu ale všetci zamestnanci - 1 založka

možno je to fakt hlupe, ale zaujíma ma to aj zhladiska archivacie ako to mam kde ku čomu dávať.. lebo niektoré sa musia archivovat dlho niektoré nie, a je zbytočné to archivovať uplne všetko 15-20 rokov ked niečo stačí 10

napríklad - mesačné výkazy do SP, ZP davate spolu k tejto agende? je lepšie ich zakladat po mesiacoch spolu tak že 01mesiac SP, ZP, ZP sumarizacia a na to 02mes.... alebo zvlašt založka SP zvlašt ZP?
možno su to banality ale systém je doležity!! a ja ho bohužial nemam skade odkukat :(
alusa783
21.10.11,04:42
?
liviar
24.10.11,04:58
Ak môžem , tak ja každý rok zakladám nový šanon a v tom šanone mám závesné obaly na dochádzku ( mesačný prehľad kto kedy kde bol - tabuľka, priepustky, dovolenky), na každú poisťovňu samostatný obal a ďalší na výplatné pásky s podpísaným dokladom o prevzatí výplatnej pásky. Tie poisťovne doporučujem dať každú do samostatného obalu ( pri kontrole sa nemusia hľadať a vyberať z iných obalov a rok je po kope). Mzdové listy dávam do jedného šanónu každý rok , kým nie je plný ( záleží od počtu zamestnancov, ak je málo tak v jednom šanone mám viac rokov). Tak isto samostatný šanon na evidenčné listy.
KEJKA
24.10.11,05:25
kvôli minimalizácii papierových výstupov mám založené len osobné zložky zam-cov, ak ich z nejakého dôvodu nemôže mať klient. Fungujeme hlavne elektronicky, takže vygenerované zostavy podpisuje zam-ec u svojho zam-eľa a ten si to zakladá /pracovné zmluvy, resp. dohody, Vyhlásenie, potvrdenie o prijatí vypl.pásky, súhlas so sprac. os.údajov, atď.)
Samozrejme za svoju firmu to mám založené u seba ja.......
Ostatné výstupy generujem, posielam klientovi a u seba zakladám len v elektronických zložkách v PC a zálohujem na externý disk v pdf.formáte. Do pracovného šanonu klienta si zakladám podklady ku mzde, poznámky, e-mailovú komunikáciu a ešte A4-papier s poznámkou kedy som odoslala EZU, ZP, prehľady atp......to po skúsenosti, že som zabudla alebo posielala niečo na poslednú chvíľu.
alusa783
24.10.11,08:57
Dakujem obom a Liviar kde dávaš prehlad a hlásenie o zrazených a odvedený preddavkoch na dan zo zmiezd?
tu by som povedala že by to mohlo ist do toho šanona s dochádzkou a výkazmi do poistovni, výplatnými paskami či? lebo zas zdruhej strany by nebolo odbveci mat ten prehlad a hlasenie pri iných výkazoch na danovy urad
Erislava
24.10.11,09:13
Ja si to triedim nasledovne :
Pracovné zmluvy, rôzne zmeny, dohody týkajúce sa PP, školenia, LP, prihlášky a odhlášky do SP, ZP sú u personalistky
Vyhlásenie(v ňom kópie rodných listov, sobášnych listov, potvrdenia o návšteve školy, účty) - delím si na zamestnancov, ktorí sú v PP a ktorí už ukončili PP
Šanón na dochádzku - po mesiacoch
Šanón výplatné pásky + prevzatie výplatných pások
Šanón na ZP, DDS - ročne( výkazy + podklady z účtovníctva)
Šanón na SP - ročne ( výkazy + podklady z účtovníctva)
Šanón na DÚ - ročne ( štvrťročné prehľady + ročné hlásenie)
Šanón na štatistiku - ročne
Šanón na ML - ročne
Šanón ELDP - tam dokladám podľa abecedy
Šanón na stravu - ročne
Šanón na MUZ- mzdový účtovný doklad, 1 doklad mesačne + zostavy zo mzdového programu
Šanón na RZD - ročne
Šanón na RZZP - ročne
Šanón na PN - ročne(po mesiacoch - doklady o PN, potvrdenie zamestnávateľa, oznámenie zamestnávateľa na ZP)
Máme zhruba 250 zamestnancov.
liviar
24.10.11,10:15
prehľady + hlásenie dávam do euroobalu ( ja iné výkazy na DU nedávam), tiež PN ( pri malých firmách, kde je Pn málo, pri veľkých dávam do závesného obalu) a aj príkazy na úhradu dávam do euroobalu
alusa783
24.10.11,11:48
tá dochádzka je mi jasné že dochádzka sa robí každému zamestnancovi za obdobie 1 mesiaca len ešte chcem vediet čo je lepšie zakladať 1(2) euroobal - 1 zamestnanec a tam všetky mesiace, alebo 1 euroobal a všetci zamestnanci - 1 mesiac - mame len 4 HPP a sem tam dohodara tak to mam trošku jednoduchšie ako Erislava ktorá ma 250, kedže som žiadnu kontrolu ešte nemala neviem čo pri kontrole kontroluju a ktorá z týchto variant by bola lepšia alebo to je jedno
KEJKA
24.10.11,12:51
kedže kontrolovať sa bude určitý mesiac, tak by som dávala dohromady podklady za všetkých zamestnancov a jeden mesiac - aby sa mohli porovnať podklady ku mzde a výstupy.
mzdarka renca
24.10.11,17:27
tá dochádzka je mi jasné že dochádzka sa robí každému zamestnancovi za obdobie 1 mesiaca len ešte chcem vediet čo je lepšie zakladať 1(2) euroobal - 1 zamestnanec a tam všetky mesiace, alebo 1 euroobal a všetci zamestnanci - 1 mesiac - mame len 4 HPP a sem tam dohodara tak to mam trošku jednoduchšie ako Erislava ktorá ma 250, kedže som žiadnu kontrolu ešte nemala neviem čo pri kontrole kontroluju a ktorá z týchto variant by bola lepšia alebo to je jedno
ja to robím na 99% ako Erislava a nevidím dôvod, prečo by si to nemala podobne robiť aj ty, aj keď máš 4. zamestnancov, len s tým, že napr ZP a SP jeden šanón, kde si to čistým papierom oddeliš a kľudne ten šanón môžeš mať aj 2-3 roky.

Dochádzku si rob pre všetkých na jeden papier, neskôr isto oceníš.

ps: nechcem rýpať, ale prečo sa na zakladanie miezd pýtaš personalistiek a účtovníčok?http://www.porada.sk/images/icons/icon6.png
alusa783
25.10.11,07:24
oki všetkym velmi dakujem už aspon viem ako by to asi malo byt.
renča - pýtam sa preto aby som to mala pri kontrole prehladne založené, ja som sem nastupila a nikto mi nepovedal ako to ma asi byt, predomnou sa tu každu chvílu striedali baby a každá to zakladala inak
ja som napríklad zakladala (ako som už spomenula) výkazy do SP a 2x ZP po mesiacoch spolu a nie oddelene, zvlašt do šanona som dala všetky výkazy na danový aj dph aj predhlad všetko, ja som nemala skade vedieť ako by to malo byt! napríklad čo povedala Kejka že ked je kontrola tak sa kontroluje po mesiacoch a. t. d. možna su to hluposti ako čo zakladat ale v prípade kontroli to určite pomože (aj mne aj im)že vytiahnem 2 šanony a nie 6 (a vo 6 hladať čo vôbec budu pytať) :)
alusa783
03.11.11,09:13
prehľady + hlásenie dávam do euroobalu ( ja iné výkazy na DU nedávam), tiež PN ( pri malých firmách, kde je Pn málo, pri veľkých dávam do závesného obalu) a aj príkazy na úhradu dávam do euroobalu
ešte by ma zaujímalo, pod pojmom PN - tam mam zakladat len tie čierne papiere od lekara alebo čo všetko? odhlasenie prihlasenie do ZP sem? alebo k výkazom? detto aj papier na socialku o vymeriavaciom zaklade, si založím k výkazom alebo len do korešpondencii hm?
Erislava
03.11.11,09:21
Ja si pri PN zakladám na každého zamestnanca Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia ..(ak je PN dlhšia ako 10 dní), kópiu potvrdenia o DPN II,IV časť (ak je nad 10 dní, ak do 10 tak originál) a originál časť IIa, potvrdenie o trvaní DPN(buď kópiu alebo originál) a tiež si prikladám oznámenie zamestnávateľa(dávka 601 pre ZP). Takto mám všetky doklady týkajúce sa PN na jednom mieste.
alusa783
03.11.11,09:42
Erislava prosím trošku vysvetlit.. ja som mala len 2x PN a neviem ktoré papiere myslíš mam tu malý čierny, je tam rýmska 2a, a inak nič tie čo som posielala na soc poist som si neokopírovala (na buduce už okopirujem), a tu davku 601 myslíš oznamenie zamest. o poistencoch pri zmene poistného na verej. zdra. poistenie? lebo som nikde nenašla to označenie 601, - suhrn mylsí čierny s rýskou 2a, kopiu červeného čo sa posiela na socku a odhlasenie prihlasenie ZP. to je všetko ano?
Erislava
03.11.11,10:00
Zamestnanec mi pri nástupe na PN donesie tlačivo II(červené) a IIa (čierne).V prípade, že má na potvrdení zaškrtnuté úraz, tak mu musím dať podpísať ešte jedno tlačivo hlásenie úrazu na účely nemocenského ( dá sa stiahnuť na stránkach SP).Ak trvá PN do 10 dní, všetky tlačivá ostávajú u mňa, ak PN trvá nad 10 dní, tak originál II a IV časti sa posiela na SP spolu s Potvrdením zamestnávateľa o zamestnancovi a ja si vždy urobím kópie, rovnako im pošlem aj preukaz o trvaní DPN, ak PN prechádza z mesiaca na mesiac.A áno,dávkou 601 myslím oznamenie zamest. o poistencoch pri zmene poistného na verej. zdra. poistenie.
alusa783
05.12.11,06:52
Ludia :D ešte sa mi objavila jedna vec čo neviem kam by som mala založit tak poprosím o info kam to dávate vy,
Vyhlásenia na zdanenie príjmov FO zo závislej činosti
uvažujem - bud do osobného spisu
alebo tam kam hlásenie a prehlady na DU, kedže sa to týka toho
pri dohodároch čo mám uplatnenie nezdanitelnej čiastky som dávala zatial do osobného spisu, ale pri zamestnancoch sa neviem rozhodnut kam
alusa783
07.12.11,07:40
?
Tweety
07.12.11,08:22
Ludia :D ešte sa mi objavila jedna vec čo neviem kam by som mala založit tak poprosím o info kam to dávate vy,
Vyhlásenia na zdanenie príjmov FO zo závislej činosti
uvažujem - bud do osobného spisu
alebo tam kam hlásenie a prehlady na DU, kedže sa to týka toho
pri dohodároch čo mám uplatnenie nezdanitelnej čiastky som dávala zatial do osobného spisu, ale pri zamestnancoch sa neviem rozhodnut kam Odpoveď je veľmi jednoduchá, Vyhlásenie k zdaneniu má byť založené v spise zamestnanca.