real-art-gallery.com
20.10.11,13:31
dobry den,
ako mam uctovat nakup obrazov od nepodnikatelov? na jednej strane mam vydavok z pokladne, resp. bank. uctu a na druhej strane?

vdaka
matej17
20.10.11,18:18
Myslím si, že to bude na viac účtov, nie len na 2, no nie? :confused:
Mila123
20.10.11,18:19
dobry den,
ako mam uctovat nakup obrazov od nepodnikatelov? na jednej strane mam vydavok z pokladne, resp. bank. uctu a na druhej strane?

vdaka
tie obrazy nebudú tovarom? ale asi majetkom spoločnosti?mýlim sa?
real-art-gallery.com
20.10.11,18:41
uctovnictvu sa nerozumiem..
ja tie obrazy kupujem od maliarov a nasledne predavam dalej, ako to vsak mam uctovat ak mam maliarov co nepodnikaju?
Mila123
20.10.11,18:49
uctovnictvu sa nerozumiem..
ja tie obrazy kupujem od maliarov a nasledne predavam dalej, ako to vsak mam uctovat ak mam maliarov co nepodnikaju?
jednoducho....kúpno-predajnou zmluvou a dokladom o zaplatení (príjmovým pokladničným dokladom), popr. komisionálnym predajom.....
superoman
20.10.11,18:53
uctovnictvu sa nerozumiem..
ja tie obrazy kupujem od maliarov a nasledne predavam dalej, ako to vsak mam uctovat ak mam maliarov co nepodnikaju?

tak potom na druhej strane bude obstaranie tovaru alebo priamo ucet tovar (na sklade), ci su to maliari nepodnikajuci alebo podnikajuci je jedno. dufam, ze som spravne pochopil, co sa pytas?
real-art-gallery.com
20.10.11,19:27
A/ momentalne rozmyslam nad tym ze kupim konkretny obraz od maliara (o ktory ma zaujem moj klient), a ten potom predam klientovi.
v tomto pripade mi teda len staci vydavkovy pokladnicny doklad a kupno-predajna zmluva, potom musim zauctovat obraz ako tovar, a nasledne vystavujem klientovi fakturu, vsak?

a ako by to bolo v pripade komisionalneho predaja? podpisel jednu zmluvu o komisionalnom predaji s maliarom? a co dalej?

dakujem vam za rady :)
Mila123
20.10.11,19:29
A/ momentalne rozmyslam nad tym ze kupim konkretny obraz od maliara (o ktory ma zaujem moj klient), a ten potom predam klientovi.
v tomto pripade mi teda len staci vydavkovy pokladnicny doklad a kupno-predajna zmluva, potom musim zauctovat obraz ako tovar, a nasledne vystavujem klientovi fakturu, vsak?

a ako by to bolo v pripade komisionalneho predaja? podpisel jednu zmluvu o komisionalnom predaji s maliarom? a co dalej?
dakujem vam za rady :)
ďalej? peniaze maliar dostane až by si ten obraz predal....
a keď predávaš tovar (v tvojom prípade obrazy) musíš mať ERP......
real-art-gallery.com
20.10.11,19:45
co je ERP?
Mila123
20.10.11,19:47
co je ERP?
a čo tak google ? nefunguje ???
elektr. registr. pokladňa.....
real-art-gallery.com
20.10.11,19:57
pokladnu potrebujem ak vystavujem faktury?

vacsina platieb bude kartou alebo prevodom, tam hadam neni treba pokladna..
real-art-gallery.com
20.10.11,20:17
podla zakona pokladnicu potrebujem len ak by som narabal s hotovostou a predaval na dobierku.. lenze na to mam kuriersku firmu a vacsina penazi ide aj tak cez bankove prevody a online terminal na platby kartami...
samod
20.10.11,20:42
Moje odporúčanie. Najprv si ujasni či aké účtovníctvo vedieš. Ja si osobne myslím, že ak to máš v predmete činnosti tak účtuj ako nákup tovaru a následný predaj, prípadne ako sprostredkovanie predaja a v takom prípade budeš účtovať len províziu za sprostredkovanie predaja.
real-art-gallery.com
20.10.11,21:06
ano, je to moj predmet podnikania, maloobchod/velkoobchod + sprostredkovanie predaja..

mna len zaujma ci uctovne je rozdiel
A. ak kupim a nasledne predam obraz na zaklade kupno-predajnej zmluvy
B. ak predavam komisionalnym predajom..

ako som uz hore spomenul, uctovnictvu sa nerozumiem..

vopred vdaka :)
samod
21.10.11,16:43
No takže možnosti sú dve
1. kúpiš obraz za svoje to znamená nákup tovaru v jednoduchom účtovníctve ide o výdavok ovplyňujúci základ dane
2. Predáš obraz - tovar a teda budeš mať príjem, ktorý ovplyvňuje základ dane. Nepredáš ho nebudeš mať príjem, ktorý by ovplyvňoval ZD
Druhá možnosť
Sprostredkuješ predaj obrazu to znamená, že kupujúci a predávajúci budú o sebe vedieť a ty nebudeš predávajúci, ale sprostredkovateľ predaja a účtovať budeš iba provízii a prípadných nákladoch, ktoré si uplatníš popri nej.
Osobne sa domnievam, že ak si FO bude jednoduchšie viesť jednoduché účtovníctvo, vykonávať to ako sprostredkovateľ predaja obrazov a prípadne si uplatniť paušálne výdavky namiesto vedenia účtovníctva budeš viesť len evidenciu podľa § 6/10 . Ak budeš vystupovať ako predávajúci budeš musieť viesť účtovníctvo, pretože daňovým výdavkom bude nákup obrazov a keby si uplatńival iba paušálne výdavky tak by to pre Teba bolo daňovo nevýhodné, lebo by si si kúpnu cenu nemohol ako daňový výdavok uplatniť.
real-art-gallery.com
26.10.11,18:15
ahojte,
ako to bude s danou pri kupe obrazov od umelcov nepodnikatelov?

som zivnostnik, mam ICO a DIC. nie som platca DPH.
staci mi kupno-predajna zmluva a potvrdenie o zaplateni prevodom z bank. uctu?

rozumiem tomu spravne ze ked nie som evidovany ako platca DPH, tak len raz rocne zaplatim dan zo zisku?

a co umelec nepodnikatel? aku ma danovu povinnost?

Vdaka:)
real-art-gallery.com
26.10.11,19:01
ked kupujem a predavam obrazy /ziadne sprostredkovanie/ tak musim viest uctovnictvo? nemozem si len uplatnit pausalne vydavky?