Monka_m
23.01.06,12:10
Nevie mi prosím náhodou niekto poradiť? Kúpili sme koberec do prenajatých priestorov, jeho OC je 43136,80 SK. Mám ho zaradiť do tej istej odpisovej skupiny ako je budova? A koľko ho mám odpisovať, ked zmluvu máme na dobu neurčitú?

Dakujem
anto
23.01.06,11:50
Prenajatý priestor nie je Váš, preto Váš koberec nemá nič spoločné s prenajatými priestormi. Iba ak by ste sa s majiteľom dohodli, že Vám zmení nájomné alebo inak vyrovná váš náklad. Vy ste sa stali kúpou koberca jeho vlastníkom. Ako vlastník hmotného majetku, ktorého hodnota je vyššia ako 30000,00 Sk a doba použitia dlhšia ako jeden rok zaradíte tento majetok do hmotného majetku a podľa jeho číselnej klasifikácie ho zaradíte do triedy odpisovania a budete odpisovať. To znamená, že nákup tohoto koberca Vám nepôjde do nákladov účtovného obdobia v ktorom ste ho kúpili, ale podľa spôsobou odpisovania ho budete odpisovať niekoľko rokov. Zákon o účtovníctve prikazuje odpisovať toľko rokov, koľko je predpokakladaná životnosť tohto majetku, zákon o dani z príjmu taxatívne stanovuje dobu odpisovania podľa tried.
Monka_m
24.01.06,08:15
Prenajatý priestor nie je Váš, preto Váš koberec nemá nič spoločné s prenajatými priestormi. Iba ak by ste sa s majiteľom dohodli, že Vám zmení nájomné alebo inak vyrovná váš náklad. Vy ste sa stali kúpou koberca jeho vlastníkom. Ako vlastník hmotného majetku, ktorého hodnota je vyššia ako 30000,00 Sk a doba použitia dlhšia ako jeden rok zaradíte tento majetok do hmotného majetku a podľa jeho číselnej klasifikácie ho zaradíte do triedy odpisovania a budete odpisovať. To znamená, že nákup tohoto koberca Vám nepôjde do nákladov účtovného obdobia v ktorom ste ho kúpili, ale podľa spôsobou odpisovania ho budete odpisovať niekoľko rokov. Zákon o účtovníctve prikazuje odpisovať toľko rokov, koľko je predpokakladaná životnosť tohto majetku, zákon o dani z príjmu taxatívne stanovuje dobu odpisovania podľa tried.

Ibaze jeden problem mam, ze ten koberec je napevno malepeny na podlahe, takze si ho nebudeme moct zobrat. A neviem ci najomca mi da suhlas a potom ho od nas odkupi za zostatkovu cenu.

Diky.
Marianna01
24.01.06,15:20
To je stav, ktorý budete riešiť pri odchode z priestorov. Buď predajom dlhodobého majetku, alebo jeho vyradením.
Marianna01
24.01.06,15:23
Kým ste v tých prenajatých priestoroch, platí presne to, čo písal Anton. Neviete predsa, či zmluvu o nájme nepredĺžite, čo sa stane po uplynutí doby nájmu. Zatiaľ postupujte tak, ako radil Anton.:)
Manual
24.01.06,15:40
Ibaze jeden problem mam, ze ten koberec je napevno malepeny na podlahe, takze si ho nebudeme moct zobrat. A neviem ci najomca mi da suhlas a potom ho od nas odkupi za zostatkovu cenu.

Diky.
Že ste spravili chybu už viete, lebo ste to mali prejednať s majitelom budovy, že tam idete lepiť koberec a či v prípade skončenia nájmu ho odkúpi, lebo je tam "napevno". Teraz vám môže povedať aby ste si ho vzali a vy si nemáte čo vziať, resp. nejaký znehodnotený po odlepovaní. Snáď tam budete dlho a aj ho "zoderete":)
Zita5
24.01.06,15:46
Ibaze jeden problem mam, ze ten koberec je napevno malepeny na podlahe, takze si ho nebudeme moct zobrat. A neviem ci najomca mi da suhlas a potom ho od nas odkupi za zostatkovu cenu.

Diky.

Ale, ak ste v prenájme a zakúpite niečo z vlastných finančných prostriedkov , resp.chcete zakúpiť , tak treba najskôr diskutovať s prenajímateľom , čo máte v úmysle a prispôsobiť k tomu aj dodatok zmluvy o nájme , stanoviť si podmienky s tým, že čo je Vaše a čo nie a na čo dostanete súhlas ,alebo nie . Inak ústna dohoda neplatná , a ešte k tomu kúpite drahý koberec čo nalepíte .:rolleyes:
ALBO
25.01.06,19:46
Nevie mi prosím náhodou niekto poradiť? Kúpili sme koberec do prenajatých priestorov, jeho OC je 43136,80 SK. Mám ho zaradiť do tej istej odpisovej skupiny ako je budova? A koľko ho mám odpisovať, ked zmluvu máme na dobu neurčitú?

Dakujem

Ten koberec je do 1 miestnosti? a k nie, Prečo ho nerozdeliť na jednotlivé miestnosti a nedať rovno do nákladov?
Marianna01
26.01.06,14:09
Neviem síce, akú majú faktúru, ale ak majú napr. 50m2 koberce v hodnote takmer 50.000, neviem, neviem, či by bolo priechodné rozdeliť ho. Ani počítač za 40tis. predsa nemôžme rozdeliť na monitor a počítač, aby to bolo menej ako 30tis.
Monka_m
27.01.06,08:28
Ten koberec je do 1 miestnosti? a k nie, Prečo ho nerozdeliť na jednotlivé miestnosti a nedať rovno do nákladov?

Dakujem Vam vsetky, nakoniec sme to rozdelili do viacerych miestnosti, lebo bol vacsej rozlohy a akurat sa mi to vpasovalo na metraze jednotlivych kancelarii, tak sme to rovno dali do nakladov. Dufam, ze to bude ok.
Marianna01
27.01.06,14:51
som rada, že ste to vyriešili, len by som vám dala do pozornosti môj predchádzajúci príspevok. Možno by ste to zaradenie mali ešte raz zvážiť.