Stanulienka
20.10.11,14:03
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať takú vec...v súčasnosti som evidovaná na Úrade práce ako nezamestnaná, ale mám podpísanú dohodu o vykonaní práce na 40 hod. mesačne teda za mňa odvody platí štát nakoľko môj príjem neprevyšuje sumu, ktorá je stanovená ako strop a v pri ktorej v prípade jej prekročenia by prešli odvodové povinnosti na mňa osobne. Od pondelka 24.10.2011 idem podpísať zmluvu o TPP, no ide o to, že môj zamestnávateľ u ktorého som na dohodu by chcel aby som ešte nejaký čas u neho pracovala. Otázka znie, či môžem mať zároveň zmluvu na TPP a dohodu o vykonaní práce a ako je to potom s odvodovými resp. daňovými otázkami a daňovým priznaním, ktoré budem musieť za príjmy v roku 2011 podať. Vopred ďakujem za skorú odpoveď, keďže mi to dosť ponáhľa a nechcem mať potom opletačky s úradmi resp. nejaké problémy. Ak treba, viem dohodu zrušiť ale samozrejme by bolo pre mňa výhodnejšie mať príjmy dva.:confused:
ivka70
20.10.11,12:18
Ano, mozes mat sucasne aj dohodu aj TPP.
Z dohody sa odvody neplatia, len z TPP.
Akurat uplatnovat nezdanitelne minimum si mozes v jednom mesiaci len u jedneho zamestnavatela (asi lepsie u toho na TPP).
U zamestnavatela na TPP moze poziadat o rocne zuctovanie dani do 15.2. bud. roka a prijmy z dohody prilozis od druheho zamestnavatela na potvrdeni. Nemusis robit DP, on ti dane vyrovna, pripadne vrati preplatok.
ewita888
20.10.11,12:18
Keďže už budeš mať TPP, vyradia ťa z ÚP.. môžeš mať aj TPP aj dohodu, odvody ty nerieš, zamestnávateľ ti ich bude zrážať.. zamestnávateľa na začiatku budúceho roka požiadaš o ročné zúčtovanie dane, alebo môžeš aj podať daňové priznanie..
rodina1
20.10.11,12:23
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať takú vec...v súčasnosti som evidovaná na Úrade práce ako nezamestnaná, ale mám podpísanú dohodu o vykonaní práce na 40 hod. mesačne teda za mňa odvody platí štát nakoľko môj príjem neprevyšuje sumu, ktorá je stanovená ako strop a v pri ktorej v prípade jej prekročenia by prešli odvodové povinnosti na mňa osobne. Od pondelka 24.10.2011 idem podpísať zmluvu o TPP, no ide o to, že môj zamestnávateľ u ktorého som na dohodu by chcel aby som ešte nejaký čas u neho pracovala. Otázka znie, či môžem mať zároveň zmluvu na TPP a dohodu o vykonaní práce a ako je to potom s odvodovými resp. daňovými otázkami a daňovým priznaním, ktoré budem musieť za príjmy v roku 2011 podať. Vopred ďakujem za skorú odpoveď, keďže mi to dosť ponáhľa a nechcem mať potom opletačky s úradmi resp. nejaké problémy. Ak treba, viem dohodu zrušiť ale samozrejme by bolo pre mňa výhodnejšie mať príjmy dva.:confused:

U jedného zamestnávateľa môžeš mať súčasne aj PZ aj DoVP (píšeš, že máš dohodu o vykonaní práce na 40 hodín mesačne, vychádza mi z toho, že sa jedná o opakovanú činnosť a z tohto dôvodu by mala byť správne Dohoda o pracovnej činnosti - ale to nebudem teraz riešiť).
Podstatné je však to, že akonáhle uzatvoríš PP, budeš vyradená z evidencie uchádzačov o zamestnanie (teda z úradu práce).
U zamestnávateľa si môžeš vypísaním vyhlásenia uplatniť nezdaniteľnú čiastku, a tým pádom ti zo mzdy bude vypočítaná a odvedená nižšia daň (to platí v tom prípade, ak si už vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej čiastky nepodpísla u iného zamestnávateľa).
V roku 2012 môžeš terajšieho zamestnávateľa požiadať o Ročné zúčtovanie dane a v tom prípade nemusíš sama podávať daňové priznanie. Zamestnávateľovi odovzdáš všetky potrvdenia o príjmoch (od iných zamestnávateľov, ak nejaké budeš mať) za rok 2011.
Zdravotné a sociálne odovody za teba bude platiť už zamestnávateľ, u ktorého budeš mať uzatvorený pracovný pomer na pracovnú zmluvu.
Stanulienka
20.10.11,12:27
Dakujem za odpoved, o akych druh potvrdenia ide ak sa mozem opytat?
rodina1
20.10.11,12:29
Dakujem za odpoved, o akych druh potvrdenia ide ak sa mozem opytat?

Zamestnávateľ pri ukončení PP, či už na základe PZ alebo Dohody, je povinný vystaviť zamestnancovi Potrvdenie o príjme za príslušný rok.
Stanulienka
20.10.11,12:33
Zamestnávateľ u ktorého som teraz zamestnaná na dohodu je mojim zamestnávateľom už 4 roky ale s tým rozdielom, že predtým som pracovala počas školy na dohodu o brigádnickej práci študenta, kde som si každý rok u neho uplatnila nezdaniteľnú čiastku keďže to bol jediný príjem, ktorý som mala. Takže, ak som si onú čiastku uplatňovala pravidelne u neho, znamená to, že teraz už si ju nemôžem uplatniť u nového zamestnávateľa? Alebo od akého obdobia môžem požiadať nového zamestnávateľa o uplatnenie tejto čiastky u neho? Od r. 2012? A taktiež keď požiadam tohto nového zamestnávateľa aby mi on spravil ročné zúčtovanie dane, mám mu oznámiť príjem, ktorý mám za rok 2011 na spomínanú dohodu a on ho do zúčtovania zahrnie, či ako...? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!!
rodina1
20.10.11,12:36
Zamestnávateľ u ktorého som teraz zamestnaná na dohodu je mojim zamestnávateľom už 4 roky ale s tým rozdielom, že predtým som pracovala počas školy na dohodu o brigádnickej práci študenta, kde som si každý rok u neho uplatnila nezdaniteľnú čiastku keďže to bol jediný príjem, ktorý som mala. Takže, ak som si onú čiastku uplatňovala pravidelne u neho, znamená to, že teraz už si ju nemôžem uplatniť u nového zamestnávateľa? Alebo od akého obdobia môžem požiadať nového zamestnávateľa o uplatnenie tejto čiastky u neho? Od r. 2012? A taktiež keď požiadam tohto nového zamestnávateľa aby mi on spravil ročné zúčtovanie dane, mám mu oznámiť príjem, ktorý mám za rok 2011 na spomínanú dohodu a on ho do zúčtovania zahrnie, či ako...? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!!

Píšeš trochu nezrozumiteľne.
U jedného zamestnávateľa pracuješ na základe Dohody o brigádnickej práci študentov a k druhému zamestnávateľovi nastupuješ na Pracovný pomer?
Stanulienka
20.10.11,12:43
Pardon. 4 roky pracujem u 1.zamestnavatela. Pocas skoly na dohodu o brigadnickej praci studenta a od 07/2011 do dnes na dohodu o vykonani porace nakolko uz nie som studentkou VS. Treaz som si nasla zamestnanie na TPP no u predosleho zamestnavatela mam zaujem zostat na dohodu kedze ide o dlhorocnu a vyhodnu spolupracu. No a otazka znela ci je to mozne ostat u neho a zaroven mat aj TPP u noveho zamestnavatela.
ivka70
20.10.11,12:45
Priklad:
U zamestnavatela na dohodu ukoncis uplatnovanie nezd. minima k 31.10.2011, novy PP zacne od 1.11.2011, tam si uplatnis nezd. minimum za november - teda uz od prvej vyplaty.

Na dohodu u povodneho zam. mozes nadalej pracvoat, pokial s tym nema problem tvoj novy zamestnavatel a nevyluci to v prac. zmluve napr.
vieraaaa
20.10.11,12:45
Od prvého v mesiaci, keď budeš zamestnaná na trvalý pracovný pomer si môžeš začať uplatňovať nezdaniteľnú čiastku u tohto zamestnávateľa a ukončiť si jej uplatňovanie na Dohodu o vykonaní práce.
Tak ako je už napísané, k žiadosti o ročné zúčtovanie dane doložíš aj potvrdenie o príjme z DoBPŠ a DoVP za celý rok 2011.
rodina1
20.10.11,12:47
Pardon. 4 roky pracujem u 1.zamestnavatela. Pocas skoly na dohodu o brigadnickej praci studenta a od 07/2011 do dnes na dohodu o vykonani porace nakolko uz nie som studentkou VS. Treaz som si nasla zamestnanie na TPP no u predosleho zamestnavatela mam zaujem zostat na dohodu kedze ide o dlhorocnu a vyhodnu spolupracu. No a otazka znela ci je to mozne ostat u neho a zaroven mat aj TPP u noveho zamestnavatela.

Takže, u prvého zamestnávateľa (u toho, kde pracuješ na základe dohody) si uplatníš nezdaniteľnú čiastku do konca októbra 2011.
U druhého zamestnávateľa, ku ktorému nastupuješ 24. 10. si môžeš uplatniť nezdaniteľnú čiastku najskôr až od novembra 2011.
U druhého to bude pre teba výhodnejšie, nakoľko predpokladám, že na PZ budeš mať vyššiu mzdu akú máš na dohode.
Po ukončení kalendárneho roka, ak budeš ešte pracovať u zamestnávateľa č. 2 požiadaš tohto do 15. 2. 2012 o vykonanie Ročného zúčtovania dane a zároveň mu predložíš aj Potvrdenie o zdaniteľnej mzde (ktoré som ti už v prílohe priložila) od zamestnávateľa, u ktorého si teraz zamestnaná na základe Dohody. Tento ti je ho povinný vystaviť na základe tvojej žiadosti.
katka 23
20.10.11,12:50
No a otazka znela ci je to mozne ostat u neho a zaroven mat aj TPP u noveho zamestnavatela.
áno môžeš mať aj TPP u nového aj dohodu inde , tak ako ti to bolo vysvetlené
Stanulienka
20.10.11,12:54
Ďakujem, presne to som potrebovala vedieť. Či sa dá ukončiť uplatňovanie nezd.minima aj počas roka.

Ešte raz jedno veľké ďakujem!:)