kolka7
20.10.11,14:57
Dobry den, potrebovala by som sa poradit, nakolko som dostala rozne informacie na dvoch roznych danovych uradoch. Sme slovenska firma so sidlom na SVK a zaoberame sa montazou a revizou vytahov . Od 1.1.2011 sme platcami dph. V pripade, ze sme namontovali vytah v cechach(tiez platca dph-ceska firma) je potrebne registrovat sa na nasom DU kvoli zasielaniu suhrnnych vyzkazov k Dph? Faktura sa vystavila do ciech bez dph s formulaciou , ze za odvedenie dane zodpoveda prijemca sluzby.
Ked sme pred niekolkymi mesiacmi volali na DU, ci je to nutne, povedali nam, ze nie, v pripade montaze vytahov (lebo ze je to sluzba vztahujuca sa na nehnutelnost v zahranici). Teraz sme tam volali opat a informovali nas, ze ano, je to nutne, ze sa musime registrovat. Prosim poradte, ci sa mame ist registrovat. Dakujem velmi pekne za vsetky rady
zk24
20.10.11,13:04
Dobry den, potrebovala by som sa poradit, nakolko som dostala rozne informacie na dvoch roznych danovych uradoch. Sme slovenska firma so sidlom na SVK a zaoberame sa montazou a revizou vytahov . Od 1.1.2011 sme platcami dph. V pripade, ze sme namontovali vytah v cechach(tiez platca dph-ceska firma) je potrebne registrovat sa na nasom DU kvoli zasielaniu suhrnnych vyzkazov k Dph? Faktura sa vystavila do ciech bez dph s formulaciou , ze za odvedenie dane zodpoveda prijemca sluzby.
Ked sme pred niekolkymi mesiacmi volali na DU, ci je to nutne, povedali nam, ze nie, v pripade montaze vytahov (lebo ze je to sluzba vztahujuca sa na nehnutelnost v zahranici). Teraz sme tam volali opat a informovali nas, ze ano, je to nutne, ze sa musime registrovat. Prosim poradte, ci sa mame ist registrovat. Dakujem velmi pekne za vsetky rady

Na súhrnné výkazy je nejaká špeciálna registrácia? Či máš na mysli registrácia pre doručovanie el.prostriedkami - vytvorenie kona na porátali?

Vzhľadom k tomu, že podľa mňa revízia výťahov je služba podľa §16 ods.1, teda služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť, tak súhrnný výkaz nepodávate. Jedine, že by niekto presvedčil, že ide o službu podľa §15 ods. 1.
kolka7
20.10.11,13:20
Dakujem pekne, mala som na mysli skor to, kedze sa vyvaza do zahranicia, firme vznika/nevznika povinnost hlasit danovemu uradu v SR dodanie sluzby aj tovaru do zahranicia.
To sa robi prostrednictvom Suhrnnych vykazov DPH.
na danovom urade sa teda este treba/netreba? registrovat na podavanie suhrnnych elektronickych vykazov DPH, ktore bude nutne podavat bud mesacne alebo stvrtrocne ( podla hodnoty dodanej sluzby).
Konkretne teraz ide o montaz vytahu v budove v cechach. Nemala som na mysli registraciu pre dorucovanie el. prostriedkami normalneho priznania dph. Mala som na mysli suhrnny vykaz, o ktorom pisu na :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf
a uz som z toho nestastna, lebo sme dostali dve rozne info a konatel (byvajuci na opacnejs strane republiky )sa uz raz prehnal na DU, kde mu povedali, ze to netreba a cez telefon 2 x potvrdili, ze to treba :(
zk24
20.10.11,13:25
Vy dodávate tovar alebo službu?

Na súhrnný výkaz sa registruje? SV sa buď podáva alebo nepodáva... Nepoznám registráciu pre SV.

Podľa toho, čo píšete, mám pocit, že dodávate služby podľa §16 odst. 1. A tieto služby do SV nejdú.



§80 ZoDPH Súhrnný výkaz:

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
kolka7
20.10.11,14:27
dodavame sluzbu konkretne montaz vytahov na budove ktora je v cechach. a to by mohlo sediet na § 15. tak neviem teraz.....
zk24
20.10.11,14:28
dodavame sluzbu konkretne montaz vytahov na budove ktora je v cechach. a to by mohlo sediet na § 15. tak neviem teraz.....

Podľa môjho názoru je to §16 odst. 1

Podľa teba to nie su sluzby viazuce sa na nehnutelnost?
zk24
20.10.11,14:38
Ešte ma napadá jedna taká menšia vecička..... Dúfam, že obe máme zákon o DPH minimálne platný od 1.1.2010 ak nie novší, lebo služby viažúce sa na nehnuteľnosť sú od 1.1.2010 §16 ods. 1. Do 31.12.2009 to boli služby § 15 ods.2....

Pre istotu....................
kolka7
20.10.11,14:47
nie, urcite je to sluzba viazuca sa na nehnutelnost.... len nerozumiem tomu, ze preco nam potom povedali, ze musime podavat suhrnny vykaz. ok, tak skusime zavolat este raz.
zk24
20.10.11,14:50
nie, urcite je to sluzba viazuca sa na nehnutelnost.... len nerozumiem tomu, ze preco nam potom povedali, ze musime podavat suhrnny vykaz. ok, tak skusime zavolat este raz.

V príspevku 5 píšeš ze je to sluzba viazuca sa na nehnutelnosť a preto usudzujes ze je to § 15. Nepýtali sa ta na danovom urade ze podla akeho paragrafu ste dodali sluzbu a vyste povedali ze 15 a teda automaticky vydedukovali ze SV?
kolka7
20.10.11,15:00
nie, nie, povedali sme ze dodavame sluzbu - montaz vytahov do ciech a ze sme platcom a ze aj ceska firma je platcom . Tiez sme povedali, ze faktura bola vystavena bez dph a ze v minulosti sme sa na toto uz informovali osobne a ze nam povedali, ze existuje vynimka (myslim, ze povedali §16) pri ktorej netreba tento suhrnny vykaz podavat a ze ho podavat nemusime. Avsak teraz sme tam opat volali a pytali sa nas ze kto nam nieco take povedal, ze nie sme vynimka a ze ho musime podat. Ten § 15 sme im do telefonu ani osobne urcite nespominali. Tak neviem kde by sa to dalo na 100% overit.
zk24
20.10.11,15:03
nie, nie, povedali sme ze dodavame sluzbu - montaz vytahov do ciech a ze sme platcom a ze aj ceska firma je platcom . Tiez sme povedali, ze faktura bola vystavena bez dph a ze v minulosti sme sa na toto uz informovali osobne a ze nam povedali, ze existuje vynimka (myslim, ze povedali §16) pri ktorej netreba tento suhrnny vykaz podavat a ze ho podavat nemusime. Avsak teraz sme tam opat volali a pytali sa nas ze kto nam nieco take povedal, ze nie sme vynimka a ze ho musime podat. Ten § 15 sme im do telefonu ani osobne urcite nespominali. Tak neviem kde by sa to dalo na 100% overit.

§16 do SV nejde.

Snád niekto potvrdí alebo vyvráti moje tvrdenie. § 80 ziadne sluzby týkajuce sa § 16 nespomína. A § 16 nie je vynimka zo SV. Vynimka ziadna ani neni. §16 do SV proste nepatri. To nie je ze tam idu sluzby vseobecne, s vynimkou § 16...

Tam idu iba sluzby podla § 15 ods.1 (tovar nespominam).
lenka_bodorova
21.10.11,07:36
Veľmi zaujímavá téma, my sme vyrobili a namontovali okná češkej firme v čechách, malo by ísť o službu ale teraz neviem či § 15 alebo 16? Ďakujem
zk24
21.10.11,07:48
Veľmi zaujímavá téma, my sme vyrobili a namontovali okná češkej firme v čechách, malo by ísť o službu ale teraz neviem či § 15 alebo 16? Ďakujem

§ 13 :D
lenka_bodorova
21.10.11,07:56
Takže sa jedná o tovar osobodený od dane § 43 alebo by malo platiť ja v CZ niečo ako § 69 ods 2? A teda na faktúre sa uvádza táka vetička dodanie tovaru je oslobodené od dane alebo osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná?
zk24
21.10.11,18:39
Takže sa jedná o tovar osobodený od dane § 43 alebo by malo platiť ja v CZ niečo ako § 69 ods 2? A teda na faktúre sa uvádza táka vetička dodanie tovaru je oslobodené od dane alebo osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná?

v*§ 43 som zmienku o dodaní tovaru s inštaláciou nenašla, takže by som sa opierala skôr o ten*§ 69 ods. 2. Asi by som na FA uviedla, že FA je vystavená bez DPH a osobu povinnou platiť daň pri tovaroch dodaných s inštaláciou je príjemca tejto služby... alebo niečo v tom zmysle.*

Uviedla by som to tam preto, aby vedeli, že som sa iba nepomýlila, ale že prenášam na nich daňovú povinnosť (ak je to možné). Ak by bol odberateľ nezdaniteľná osoba, obávam že by bola nutná registrácia pre ceské IC DPH.*
lenka_bodorova
24.10.11,11:07
Ďakujem, našťastie je to zdaniteľná osoba, platca DPH.