MartinaTN
20.10.11,16:02
Ahojte poraďáci, mám s expriateľom dcéru má 7 mesiacov rozišli sme sa pred 4 mesiacmi a odsťahovala som sa k našim po tom, ako po narodení dcérky začal piť a biť ma (mám 50 kg a on 115 =( smutné) dohodli sme sa na výživnom 50€ mesačne, čo mi aj platí ale až po dlhom prehováraní. Zamestnávateľ mu platí 500€ mesačne čistého + 500€ na "čierno" na ruku, to nemá na páske. Tých 50€ je ale veľmi málo, nakoľko malá chodí niekoľko krát týždenne na rôzne vyšetrenia po doktoroch, našťastie mám vodičák a sestra mi požičiava auto, ale ten benzín... len tak-tak že vyžijeme. On vraví, že s tých 500€ mu aj tak nevyrátajú viac ako 50€ výživné, lebo o tej druhej 500-vke nik nevie, je to pravda? Kamarátka mi vraví, že aspoň 100 € by som vysúdila poraďte prosím či sa mi oplatí ísť na súd a kam. On býva tiež u rodičov a vlastní len auto, vďaka za odpovede Martina.
bubkoch
20.10.11,14:51
daj návrh na súd na urcenie vyzivneho (co si mala urobit ihned, neviem na co uz 4 mesiace cakas), ziadaj tak 200€, jemu spadne sánka, ihned vytriezvie z tych silackych rečí a sud ti odklepne stovku ... a budes mat exekucny titul vo vrecku, keby niečo
MartinaTN
20.10.11,16:06
A ak mi súd odklepne tých 100€ do kedy mi bude povinný platiť to? Do dovŕšenia 3 rokov alebo do jej 18-tich? A čo ak sa vydám? Nebudem mať nárok na nič však? A ešte musí mi to doplatiť, keby som chcela za každý mesiac tých napr. 50€, keď mi dával odkedy sme sami len 50€? Ďakujem moc...
bubkoch
20.10.11,16:34
A ak mi súd odklepne tých 100€ do kedy mi bude povinný platiť to? Do dovŕšenia 3 rokov alebo do jej 18-tich? A čo ak sa vydám? Nebudem mať nárok na nič však? A ešte musí mi to doplatiť, keby som chcela za každý mesiac tých napr. 50€, keď mi dával odkedy sme sami len 50€? Ďakujem moc...

vyzivne ktore ti odklepne súd, je povinny platit až kym súd rozdodnutie nezrusí alebo nezmení ... po case mozes poziadat o zvysenie ked ti stúpnu náklady, napr. dieta pojde do skoly alebo na strednú ... o zmenu vyzivneho mozes poziadat nielen ty ale aj ex, a to vzdy ked sa podstatne zmenia pomery od poslednej úpravy výzivného na niektorej strane
to ci ti bude nieco doplacat závisí od rozhodnutia súdu, tusím mozes ziadat vyzivne za obdobie az 3 roky spätne, takze ked budes dávat návrh na súd, žiadaj výzivné odo dna rozchodu ... vtedy ti rozdiel bude musiet doplatit

narok na vyzivne tvojim vydajom nezanika ani nema na pravoplatny rozsudok súdu ziaden vplyv, platí dalej
Ice dive
20.10.11,16:37
no platiť výžiné musí dovtedy, dokedy sa dieťa nie je schopné živiť sa samé t.j. ak pôjde na vysokú tak do 26 rokov max...
ak by si sa vydala a nový manžel si dieťa neadoptoval, platiť by musel expriateľ i naďalej... lebo je to jeho dieťa nie nového manžela...
MartinaTN
20.10.11,17:02
a čo znamená osvojiť??? ak sa niekedy vydám a bude si ho chcieť osvojiť??? po vydaji mi ale prehodnotia výživné smerom nadol... pretože manžel bude zarábať to mi je jasné, len chcem, aby sa malá mala lepšie teraz, keď sme samé...
Mila123
20.10.11,17:11
a čo znamená osvojiť??? ak sa niekedy vydám a bude si ho chcieť osvojiť??? po vydaji mi ale prehodnotia výživné smerom nadol... pretože manžel bude zarábať to mi je jasné, len chcem, aby sa malá mala lepšie teraz, keď sme samé...
Osvojenie

(Podľa zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine)
Osvojením vzniká medzi osvojiteľom a osvojencom rovnaký vzťah, aký je medzi rodičmi a deťmi. Medzi osvojencom a príbuznými osvojiteľa vzniká osvojením príbuzenský vzťah. Osvojitelia majú pri výchove detí rovnakú zodpovednosť a rovnaké práva a povinnosti ako rodičia. O osvojení rozhoduje súd na návrh osvojiteľa.
Osvojiteľom sa môže stať len fyzická osoba ktorá:
1. má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
2. osobné predpoklady,
a. najmä zdravotné,
b. osobnostné a morálne,
3. je zapísaná do zoznamu žiadateľov o osvojenie
4. spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že osvojenie bude v záujme maloletého dieťaťa.
Medzi osvojiteľom a osvojencom musí byť primeraný vekový rozdiel. Osvojiť možno len maloleté dieťa, ak je osvojenie v jeho záujme.
Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.
Ako spoločné dieťa môžu maloletého osvojiť len manželia. Ak je osvojiteľ manželom rodiča maloletého dieťaťa, môže osvojiť maloleté dieťa len so súhlasom druhého manžela; súhlas nie je potrebný, ak druhý manžel stratil spôsobilosť na právne úkony alebo ak je zadováženie súhlasu spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
Pred rozhodnutím súdu o osvojení musí byť maloleté dieťa najmenej po dobu deviatich mesiacov v starostlivosti budúceho osvojiteľa. Náklady spojené s predosvojiteľskou starostlivosťou uhrádza budúci osvojiteľ. O zverení maloletého dieťaťa do starostlivosti budúcich osvojiteľov rozhodne na návrh budúceho osvojiteľa súd.
Súd je povinný na základe lekárskeho vyšetrenia zistiť, či zdravotný stav osvojenca a osvojiteľov nie je v rozpore s účelom osvojenia. S výsledkami vyšetrenia oboznámi osvojiteľa, zástupcu osvojenca a poučí ich o účele, obsahu a dôsledkoch osvojenia.
Osvojením zanikajú vzájomné práva a povinnosti medzi osvojencom a pôvodnou rodinou, ako aj medzi osvojencom a poručníkom alebo opatrovníkom, ktorý mu bol ustanovený súdom.
Ak je osvojiteľ manželom jedného z rodičov osvojenca, príbuzenské vzťahy medzi osvojencom, rodičom a jeho príbuznými zostávajú zachované. Ak je to v záujme osvojenca, osvojitelia mu môžu sprostredkovať prístup k informáciám o jeho rodičoch alebo poskytnúť informácie, ktorými disponujú, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Osvojenie môže súd zrušiť z vážnych dôvodov, ktoré sú v záujme maloletého dieťaťa, do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení na návrh osvojenca alebo osvojiteľa alebo aj bez návrhu. Zrušením osvojenia vznikajú znovu vzájomné vzťahy medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. Osvojenec bude mať opäť svoje predošlé priezvisko.

a či si ho tvoj budúci manžel bude chcieť osvojiť???? to sa mňa (nás) nepýtaj....
úprava výživného je na základe návrhu na súd.....
MartinaTN
20.10.11,17:21
A teraz myslím môžem požiadať od neho ešte aj príspevky na mňa 26€ mesačne je to však? do jej 2 rokov
bubkoch
20.10.11,17:23
a čo znamená osvojiť??? ak sa niekedy vydám a bude si ho chcieť osvojiť??? po vydaji mi ale prehodnotia výživné smerom nadol... pretože manžel bude zarábať to mi je jasné, len chcem, aby sa malá mala lepšie teraz, keď sme samé...

vprvom rade sa vyzivne meni len na navrh (tj aby ti ho znizili musel by ex dat taky navrh na znizenie) a v druhom rade stanovenie vyzivneho je tak zlozite ze take jednoduche vzorce (vydaj=znizenie) tu rozhodne neplatia
MartinaTN
29.11.11,09:59
Ahojte poraďáci tak sudca mi uznal 70€, vraj o týždeň mám ďalší súd, a tam mi dajú 30€ na mňa keď nedostávam materskú... málo =(
evuš
29.11.11,10:25
Ahojte poraďáci, mám s expriateľom dcéru má 7 mesiacov rozišli sme sa pred 4 mesiacmi a odsťahovala som sa k našim po tom, ako po narodení dcérky začal piť a biť ma (mám 50 kg a on 115 =( smutné) kurňa, za toto by som vešala za g..e do prievanu dohodli sme sa na výživnom 50€ mesačne, čo mi aj platí ale až po dlhom prehováraní. Zamestnávateľ mu platí 500€ mesačne čistého + 500€ na "čierno" na ruku pre takýchto sa málo vyzbiera na odvodoch, to nemá na páske. Tých 50€ je ale veľmi málo, nakoľko malá chodí niekoľko krát týždenne na rôzne vyšetrenia po doktoroch, našťastie mám vodičák a sestra mi požičiava auto, ale ten benzín... len tak-tak že vyžijeme. On vraví, že s tých 500€ mu aj tak nevyrátajú viac ako 50€ výživné, lebo o tej druhej 500-vke nik nevie, je to pravda? Kamarátka mi vraví, že aspoň 100 € by som vysúdila poraďte prosím či sa mi oplatí ísť na súd a kam. On býva tiež u rodičov a vlastní len auto, vďaka za odpovede Martina.

... v texte......no tých 70 € teda nie je nič moc...
bubkoch
29.11.11,10:29
...+ 500€ na "čierno" na ruku pre takýchto sa málo vyzbiera na odvodoch,

mimotemy no ale na druhej strane sa aj menej vyplati na dochodkoch, nemocenskom, osetrovnom, invalidnom a pod. ... ?
evuš
30.11.11,09:59
mimotemy no ale na druhej strane sa aj menej vyplati na dochodkoch, nemocenskom, osetrovnom, invalidnom a pod. ... ?

... to áno... Ale nevidím dôvod, keď ten chlap má 500+500=1 000€ mal platiť iba 70 € na dieťa, o ktoré sa stará druhý rodič a má príjem len RD ?!!!!! A to ma vie vytočiť do peknej vývrtky !
MartinaTN
01.12.11,10:47
no teraz tam bola sudkyňa, uznala na mňa 30€ a na dcérku si mám dať zvýšiť... povedala
MartinaTN
12.04.12,16:19
ahojte zamestnala som sa, na dcérku mi dal teraz 70€ ale na mňa nič... to môže? keď mám papier zo súdu že aj na mňa 30€ =( nech ide na súd, keď chce zmenu nie?
misoft
12.04.12,19:23
Nedal? Marenie výkonu úradného rozhodnutia! Drb mu tam žalobičku - dostane to aj s úrokmi z omeškania!
olivia20
15.04.12,18:36
No ja som v podobnej situacii.Tiez mam Rocne dievcatko, chodim do prace a spoluaaj s vyzivnym na malicku mam 590...a na mna mi prestal jednoducho platit byvaly priatel.To by si mal dat on k sudu aby to nem,usel platit.no nie?
MartinaTN
09.05.12,07:07
presne ako ja =(
MartinaTN
23.05.12,17:45
tak sa dohodnime a zavolajme nejakého vymáhača :mad: alebo nepoznáte dobrého právnika z okolia IL?