dzank25
20.10.11,19:20
Dobry vecer. Moja mamka mala pred 2 rokmi uraz, nasledkom coho bola odvtedy az doteraz na PN. Kedze uz nemoze vykonavat svoju pracu, dostala od zamestnavatela vypoved. Zaregistrovala sa na urade prace a prisiel jej uz aj papier o priznani podpory v nezamestnanosti, ktoru bude poberat polroka. Mne sa ale nezda, ze jej vyratali taky denny vymeriavaci zaklad, ze teraz jej mesacny prijem bude skoro raz taky, ako bol jej vtedajsi plat. Konkretne: nikdy nemala vysii mesacny prijem ako 350Eur, teraz jej mesacna podpora vychadza na cca 600Eur mesacne. Moze sa stat, ze ak nejaky uradnik urobil chybu, budu od nej prebytocne peniaze pytat spat? Dakujem velmi pekne za odpoved. Janka
Mila123
20.10.11,17:29
Vrátenie dávky/premlčaniePríjemca dávky je povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak

nesplnil povinnosť uloženú zákonom o sociálnom poistení,
prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, alebo

vedome inak spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila.

Právo na vrátenie dávky v nezamestnanosti poskytnutej neprávom alebo v nesprávnej sume sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, keď Sociálna poisťovňa túto skutočnosť zistila, najneskôr uplynutím desiatich rokov odo dňa, za ktorý sa dávka vyplatila. Tieto lehoty neplynú počas konania o opravnom prostriedku, počas výkonu rozhodnutia alebo ak sa na úhradu preplatku vykonávajú zrážky z dávky.

opýtam sa aký to bol úraz ? pracovný????
Katy a R
20.10.11,17:52
.. no teoreticky je to aj možné :confused:.... asi má dosť dlhú vylúčiteľnú dobu .. a ak za niektorý mesiac boli vyššie prémie :confused::confused:;).

Lenže z toho, čo si napísala nevieme nič :confused::confused::confused::confused::confused: Preštuduj poriadne rozhodnutie - tam je to presne vysvetlené aj s odôvodnením.
.. tfuj, tfuj, tfuj .. bodaj by to bolo správne ... :)
dzank25
20.10.11,17:59
ano, bol to praovny uraz
dzank25
20.10.11,18:01
dakujem za odpoved. no ja som laik strasny, takze sa ospravedlnujem za to, ze som to napisala tak vseobecne. dufam, ze to bude spravne, len mi to prislo divne, este som sa s takym niecim vo svojom okoli nestretla. tak sa opytame na spravnom mieste, ze ci ej to spravne vyratane..
Andyke
20.10.11,18:13
Dávky v nezamestnanosti sa počítajú z posledných 2 rokov. Príklad: registrácia od 1.10.2011, tak
rozhod.obdobie pre výpočet dávky je od 1.10.2009 do 30.9.2011. Vzhľadom na to, že bola dlhodobo PN (uvádzaš 2 roky, tak ona mohla mať jedine vymer.základ, že dostala odstupné , keďže skončili PP z dôvodu jej nepriaznivého zdrav. stavu.)
Takže počítali dávky z tohto vymer.základu, lebo obdobie PN je vylúčiteľnou dobou pri výpočte. Za to jej to vyšlo tak slušne.
dzank25
21.10.11,17:10
fuu.. dakujem krasne aj za tuto odpoved :)
Ivka B
28.12.11,10:03
chcem sa spýtať, budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti ak posledný pracovný pomer mi trval od roku 1997 do 27.12.2011.Od 18.11.2010 do 16.11.2011 som bola dlhodobo na pn. Od 17. 11. 2011 dom nastúpila a čerpala dovolenku do 6.12.2011 a od 7. 12. 2011 do 24. 12.2011 som bola zase Pn. Dňa 27. 12.2011 som dala okamžitú výpoveď zo zdravotných dôvodov, nakoľko ma zamestnávateľ po požiadaní o preradenie na iné miesto do 15 dní nepreradil. Dnes som sa bola zaevidovať na úrade práce kde mi pracovníčka odpovedala na to či budem mať nárok na podporu, že nárok má ten kto má odpracované za posledné 3 roky dva roky. Tak toto by som vďaka následnej maródky nespľňala. Ako to je prosím vás, nie som schopná študovať zákon o sociálnom poistení, vy ste tu odborníčky tak to určite viete.
veronikasad
28.12.11,10:57
chcem sa spýtať, budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti ak posledný pracovný pomer mi trval od roku 1997 do 27.12.2011.Od 18.11.2010 do 16.11.2011 som bola dlhodobo na pn. Od 17. 11. 2011 dom nastúpila a čerpala dovolenku do 6.12.2011 a od 7. 12. 2011 do 24. 12.2011 som bola zase Pn. Dňa 27. 12.2011 som dala okamžitú výpoveď zo zdravotných dôvodov, nakoľko ma zamestnávateľ po požiadaní o preradenie na iné miesto do 15 dní nepreradil. Dnes som sa bola zaevidovať na úrade práce kde mi pracovníčka odpovedala na to či budem mať nárok na podporu, že nárok má ten kto má odpracované za posledné 3 roky dva roky. Tak toto by som vďaka následnej maródky nespľňala. Ako to je prosím vás, nie som schopná študovať zákon o sociálnom poistení, vy ste tu odborníčky tak to určite viete.

Ak pracovný pomer počas PN-ky trval, doba PN sa započítava do doby poistenia v nezamestnanosti. Pri výpočte dávky v nezamestnanosti je to však vylučitelná doba. Nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikne.
Andyke
28.12.11,11:06
Nárok na dávky v nezamestnanosti máš, pokiaľ Ti nepriznali ID nad 70 % .
Ivka B
28.12.11,13:13
Ďakujem , poraďáci za info a prajem do nového roka veľa zdravia.