Matiz
21.10.11,09:55
Dobrý deň,

2 mesiace pred koncom záruky som reklamoval svietiacu kontrolku airbagu (airbag by mal byť funkčný). Servis mi odpísal: Ku strate záruky dôjde, ak na na vozidle neboli v predpísaných termínoch vykonávané pravidelné prehliadky. Priznávam chodil som na ne s 1.000-3.000 km oneskorením. Vzťahuje sa táto strata aj na airbag, alebo iba na tie klasické veci uvedené v servisnej knižke (filtre, sviečky, remeň, kvapaliny, zapaľovanie). Mám ísť do sporu so servisom a trvať na oprave v rámci servisu? Alebo sú tie kilometre dôležité aj pri záruke airbagu? Ido o zn. Chevrolet.

Ďakujem za pomoc.
misoft
21.10.11,14:53
Ku strate záruky dôjde, ak na na vozidle neboli v predpísaných termínoch vykonávané pravidelné prehliadky. V tomto servis nemá pravdu. Auto, ak je kúpené, je tovarom ako iné spotrebné predmety a vzťahuje sa naň taktiež záruka na správne fungovanie vozidla, prípadne častí vozidla, súvisiacich s prevádzkou - to, že sa chodilo na servisné prehliadky o 1000-3000km neskôr, nemá vplyv na plnenie reklamačných podmienok. Pokiaľ servis týmto operuje, porušuje zákon o ochrane spotrebiteľa a toto oznámiť SOI, ktorá prešetrí, prečo servis nechce prijať reklamáciu (a možno im naparí aj mastnú pokutičku).

BTW: airbag ne tak dôležitou súčasťou, že servis by mal byť povinný okamžite vykonať kontrolu - inak je vozidlo nespôsobilé na prevádzku.
Matiz
25.10.11,06:04
Ďakujem za povzdbudivé info, takže pekne na SOI? V servise povedali, že airbag je funkčný, len tá blikajúca kontrolka mi vadí. Tak idem poriešiť nejaký list a možno za 2 roky dostanem od SOI aj nejakú odpoveď. Ešte by som mohol poslať poslednú výzvu servisu a operovať tým zákonom a inšpekciou, možno by to bolo vybavené rýchlejšie...
Andy Kralik
25.10.11,06:59
Také jednoduché to podľa mňa nie je.
Nie je záruka ako záruka. Pýtajúci sa nepíše či bolo pred koncom 2 ročnej záruky, alebo pred koncom predĺženej "viac"ročnej záruky, ktorú často nové autá majú a pre ktorú môžu platiť ďalšie podmienky.