andreawww
21.10.11,11:42
ahojte,
ktoré formy na mufiny by ste odporučili? Silikónové alebo plechové ale plechové s non-stick vrstvou? A musí sa do všetkých dávať košíček? Aké máte praktické skúsenosti?
pepsikova
21.10.11,09:50
..ja mám plechovú a dávam do nej košíček..ľahšie sa to vyberá a nezostane od cesta, teda aj ľahšie umýva...
Gabi03
21.10.11,09:52
Ja mám silikónové, ale nie plech ale jednotlivé košíčky. Nemôžem si ich nevychváliť. V žiadnom prípade nepoužívam do nich papierové košíčky. Jednoducho sa do nich dávkuje masa. Jednoducho sa vyberajú už upečené maffíny, žiadne pripáleniny. A aj jednoducho sa umývajú. Ak by som ešte žiadne nemala, určite by som si kúpila takéto. ;)
Betina2
21.10.11,09:58
ja mám radšej silikónovú, aj ked je trochu drahšia.. Plechovú, teflónovú treba vymastiť a vysypať pred naliatím cesta, inak sa cesto prichytí. Alebo použiť papierové košíčky, ale to je nákladová položka navyše. Silikón sa aj lahko umýva, ale treba dať pozor na ostré predmety. Zo silikónu sa aj bez vymastenia a vysypania lahko vyklopia. Ak sa aj prichytia, stačí formu dať na mriežku hore dnom, na vrch priložiť utierku navlhčenú vyžmýkanú v studenej vode a po chvílke sami vypadnú z formy. Ak nemáš formu, dajú sa použiť aj hliníkové (nie tie plechové, ale tie vákuovky) formičky z paštét. Sú v rôznych velkostiach, Treba ich dobre umyť a osušiť a pred každým použitím vymazať tukom a vysypať múkou, je to v pohode a z "odpadu" čiže bez dalších nákladov, stačí ich poukladať na plech. Pozor, spodok rýchlejšie tmavne pre ten plech, ale lahšie sa s nimi manipuluje, vyklápajú sa lahko a netreba ani košíčky. Mne sa do papiera lepilo, takto sú okraje chrumkavejšie. U svokrovcov mám len tieto formičky z paštét a v pohode :)

A doma mám jednu 6 ks silikónovú vkuse, tá stála si 7 eur a dokúpila som v Ikei samostatné formičkz silikónové v balené po 6 ks za 4 eurá.a su pekné a dobre sa v nich pečie. koláčiky sú s menším priemerom, ale vyššie a pekne nadýchané. Také dvojhubky. Ale ukladám ich na plech, aby sa neprekotili pri manipulácií. Ohrev mám zdola aj zhora na cca 180-190 st,.
Gabi03
21.10.11,10:06
A doma mám jednu 6 ks silikónovú vkuse, tá stála si 7 eur a dokúpila som v Ikei samostatné formičkz silikónové v balené po 6 ks za 4 eurá.a su pekné a dobre sa v nich pečie. koláčiky sú s menším priemerom, ale vyššie a pekne nadýchané. Také dvojhubky. Ale ukladám ich na plech, aby sa neprekotili pri manipulácií. Ohrev mám zdola aj zhora na cca 180-190 st,.

Tie veľkosti jednotlivých košíčkov sú rôzne. U istej značky som videla tri veľkosti. Ja mám tie stredné. Pre 18 ks mi vyjde jedna dávka.
andreawww
21.10.11,10:10
mám pocit, že veľa ľudí používa papierové košíčky napriek tomu, že má nejaké formy s nepriľnavým povrchom.. ani neviem prečo. :-)
andreawww
21.10.11,10:44
Tie veľkosti jednotlivých košíčkov sú rôzne. U istej značky som videla tri veľkosti. Ja mám tie stredné. Pre 18 ks mi vyjde jedna dávka.

Vidíte, a zase ďalšia otázka - veľkosť - to vždy váham, keď niečo kupujem do kuchyne:-) Človeka by porazilo z toľkých možností. Takže asi zlatý stred - si vyberiem.
pepsikova
21.10.11,13:49
mám pocit, že veľa ľudí používa papierové košíčky napriek tomu, že má nejaké formy s nepriľnavým povrchom.. ani neviem prečo. :-)..

..výhoda-aj nevýhoda...výhoda, že nemusíš vyberať a dávať do košíčka a potom prácne umývať plech,nevýhoda-ak máš jednotlivé formy,musíš veľa umývať-ale nepotrebuješ mať po ruke košíčky z papiera...stačí myslieť:)..či?..
pepsikova
21.10.11,13:50
Vidíte, a zase ďalšia otázka - veľkosť - to vždy váham, keď niečo kupujem do kuchyne:-) Človeka by porazilo z toľkých možností. Takže asi zlatý stred - si vyberiem...

..záleží aj komu pečieš...malé sú pre menšie detičky, ja používam najväčšie,hadi majú na 2x do hupusy a nenatrúsia:)
Nella_2
21.10.11,15:48
Ja neviem, ale ja tým umelinám - silikónovým formám neverím, že nie sú škodlivé. Aj sa to už tuším pretriasalo v telke, že niektoré formy obsahujú veľa olova...Určite ten plast niečo musí obsahovať, aby vydržal tie vysoké teploty v rúre pri pečení.
Dáša_
21.10.11,16:13
Ja neviem, ale ja tým umelinám - silikónovým formám neverím, že nie sú škodlivé. Aj sa to už tuším pretriasalo v telke, že niektoré formy obsahujú veľa olova...Určite ten plast niečo musí obsahovať, aby vydržal tie vysoké teploty v rúre pri pečení.

JA mam aj silikónovú, ale poviem pravdu - nepáčila sa mi - v podstate bolo treba ešte jeden plech, aby som s ňou mohla manipulovať. Naviac, bola iba na 8 kúskov. Kúpila som si 12 kúskovú formu v Ikea - ale staršiu, teraz majú trošku iný tvar. Dávam do nej košíčky - viac druhov, podľa toho, čo zoženiem. A absolútna spokojnosť. Robievam dve dávky. Prvú vyberiem aj s košíčkami, dám ´dalšie a hneď pečiem znova.
viktorviktor
21.10.11,18:10
kúp si rôzne veľkosti papierových košíkov, naplň, poukladaj na obyčajný plech, peč a máš po starosti ako formu
Gabi03
13.07.12,09:25
kúp si rôzne veľkosti papierových košíkov, naplň, poukladaj na obyčajný plech, peč a máš po starosti ako formu

Vystala mi masa, tak som skúsila. Úplna blbosť. Košíky sa "roztiekly" maffíny sa málo zdvihli a stratili tvar.
zena77
13.07.12,10:48
ja mám na 12 ks - teflonovú, používam aj papiervé košíčky - lebo sa mi to tak viac páči - muffina má byť v asi v papierovom košíčku :D
som spokojná, niekde som našla "podomácky" vyrobenú formu - z použitých hliníkových obalov z pašteky - z tých menších - do nich sa dajú papierové košíčky cesto a pečie sa to položené na obyčajnom plechu