Buly
07.09.04,10:27
Zdravim vsetkych na Porade.

Mam takuto otazocku:
Ak mam miesto podnikania doma ale nie je to moja prevadzkaren a mam na seba (na zivnost) vedenu aj pevnu linku, mozem si faktury za telekom. sluzby uplatnit ako danovo uznany naklad?

A mam predsa len dalsiu:
Ak by som si chcel kupit napr. tlaciaren, ale v uctovnictve nemam vedeny PC, mam ho ako domaci PC, tak aj toto je danovo uznany N? (Tlaciaren potrebujem, pre svoje podnikanie)

Buly
Braňo
07.09.04,09:01
ADD 1: áno môžeš, ale iba po zdokladovaní firemných hovorov (podrobný výpis hovorov) v určitom pomere
ADD 2: predopokladám, že tlačiareň nepoužívaš bez PC, takže určite tlačiareň môžeš zaradiť ako drobný HM a na PC si urob kúpno predajnú zmluvu, predaj si ho a normálne odpisuj.
:-)
vladan
07.09.04,09:10
v druhej otázke som za s Braňom, lebo dlhodobý majetok musí spĺňať 3 podmienky (myslím, použiteľnosť viac ako 1rok, cena nad 30 000 Sk a samostanosť použitia -alebo tak nejak), čiže tlačiareň sama-o-sebe nerobí nišť! Maximálne svieti, ale určite netlačí! čiže k tlačiarni musíš mať nejaké zariadenie - tvoj prípad PC a s týmto to už pôjde. čiže riešenie: zmluva (kúpiš PC), zaradenie do majetku (odpisuješ ako celok).
Pekný deň
bepo
07.09.04,09:50
Vladan:tlacieren svieti a pritom obcas huci:p
vladan
07.09.04,09:57
... aj tvoja??? :-)))
bepo
07.09.04,10:00
jasne,ja mam multifunkcne zar a raz za cas tam prebehne nejaky test a vtedy tak zalostivo vzdychne:)
zeel
07.09.04,11:06
Celkom ma zaujala táto debata ...:-)
1. - nemyslíte, že tlačiareň nemusí odpisovať ??? - veď to by bola drahá tlačiareň čo by stála viac ako 30.000 .... dokonca si myslím, že by bolo výhodnejšie "urobiť" to tak, aby prípadne tlačiareň + PC neboli drahšie ako 30.000 a môže ich dať rovno do nákladov ...
2.- ako si predstavujete kúpno-predajnú zmluvu sám so sebou ??? - ide to vôbec ??? v iných debatách mi niekto písal, že nemôžem niečo predať sám sebe aj keď by to bolo medzi súkr.osobou a FO ...
3.- myslíte, že by napr.manželka mohla predať nejaký tovar manželovi ako FO ??? - napr. ma napadlo, že vybaviť si spotrebný úver ako SZČO je dosť veľký problém, ale manželka ako zamestnanec môže kupovať na splátky čo len chce ... tak by to zobrala na splátky a rovno predala manželovi na podnikanie ... čo vy nato ???
vladan
07.09.04,11:22
1. Jasné, že nemusí odpisovať. Rovno dá do spotreby a má to vo výdavkoch - nebude sa to postupne premietať do výdavkov, ale naraz jednou sumou, v jeden deň (rok). Ale myslím, že sa tam musí zachovať, že PC+tlačiareň spolu nepresiahnu sumu 30 000,-.
2. kúpno-predajnú zmluvu sám so sebou si neviem predstaviť (ja som to robila tak, že som predala PC môjmu otcovi-živnostníkovi), takže kľudne môže rodinný príslušník, alebo aj niekto mimo rodiny predať živnostníkovi "skoro hocičo" :-)
Pekný deň
ANNA
07.09.04,11:24
Pokiaľ má už PC obstaraný, môže ho len zaradiť do ponikania ako osobný vklad a tlačiareň ako režiu, teda ak je do 30 tis.
Buly
07.09.04,12:10
Miro77
07.09.04,13:14
Kolotoč problémov:
Add1: Aby som mohol z domu firemne telefónovať potrebujem výpis za telefón a telefónny zoznam, že som nevolal v súkromnej veci. A čo keď som volal matke, aby ma zajtra prišla zastúpiť do predajne. To si to mám nahrať na pásku načo som ten telefonát využil? :)
Add2: Tlačiareň potrebuje počítač ináč netlačí
- Počítač potrebuje operačný systém ináč sa nerozbehne
- toto všetko potrebuje elektrinu, za čas asi v budúcnosti budeme musieť dokladovať aj nákup elektrární.:) :) :)
To sa človek nemôže rozhodnúť pre vlastné poradie nákupu hardvéru ?
Veď tlačiareň používa výhradne služobne a počítač súkromne aj služobne. Čo keď mu budú potom vytýkať, že PC používa zase SÚKROMNE ?
Ale tlačiareň sa dá už dnes pripojiť priamo na foťák. Potom sa to môže zdôvodniť ako digitálna kopírka. Odfotím papier a vytlačím.:)
:mad: :mad: :mad:
zeel
07.09.04,13:20
Keď už riešime problém s telefónom, tak skúsim pridať jednu otázku aj ja:
Ak mám na živnosť registrovaný mobil a mám ešte ďalší mobil ako súkromná osoba - musím rovnako dokladovať hovory výpisom ??? Veď predsa môžem povedať, že jeden je na podnikanie a druhý na súkromné hovory ...
vladan
07.09.04,13:21
... ale to aj foťák by si musel mať v účte, hm?

... a vieš, že nie si prvý, čo sa takto "znervózňuje", ale vieš čo? Myslím, že ti nikto tu na Porade nepomôže :-) my, ľudkovia za znenia zákonov nemôžeme a nemôžeme ich ani ovplyvniť. A na druhej strane, strááááášne veľa závisí od osadenstva, ktoré ti príde na kontrolu a budú sa ťa pýtať a pýtať :-)
Pekný deň
ANNA
07.09.04,13:22
A ešte, neviem o akú tlačiareň ide. Ja som teraz kúpila tlačiareň s označením HP 3330 a zaradila dom ju ako kopírku. Je to vlastne muntifunkčné zariadenie. Nie je to tiež niečo podobné? Teraz sú tie tlačiarne všelijaké.
stefan
02.01.05,00:59
1. Jasné, že nemusí odpisovať. Rovno dá do spotreby a má to vo výdavkoch - nebude sa to postupne premietať do výdavkov, ale naraz jednou sumou, v jeden deň (rok). Ale myslím, že sa tam musí zachovať, že PC+tlačiareň spolu nepresiahnu sumu 30 000,-.
2. kúpno-predajnú zmluvu sám so sebou si neviem predstaviť (ja som to robila tak, že som predala PC môjmu otcovi-živnostníkovi), takže kľudne môže rodinný príslušník, alebo aj niekto mimo rodiny predať živnostníkovi "skoro hocičo" :-)
Pekný deňked kupim PC OD Otca za 20000 musi on podat danove priznanie ako sukromna osoba, alebo inak do akej sumy mi moze predat PC aby nemusel podavat danove priznanie a nasledne platit dan.
vladan
03.01.05,07:02
Beata
03.01.05,07:22
Predaj hnuteľných vecí je oslobodený od platenia dane z príjmov podľa § 9 ods. 1) písm. d) zákona o dani z príjmov.