andy.z
21.10.11,14:04
zdravim
chcela by som zistit co sa da robit ked: pri vzajomnom zapocte faktur klient zistil, ze mu dodavatel nedodal v roku 2008 fakturu (mimochodom ide o vysoku sumu,dodavatel sa v maily priznal ze spravil on chybu a fakturu neodoslal) dodavatel odviedol DPH v roku 2008 a teraz pozaduje ,,konecne" o vysporiadanie a uhradu. Klient nechce zaplatit celu ciastku pokial si nebude moct odpocitat DPH, vsak logicky... co s tym prosim o radu
dakujem
Tweety
21.10.11,12:06
zdravim
chcela by som zistit co sa da robit ked: pri vzajomnom zapocte faktur klient zistil, ze mu dodavatel nedodal v roku 2008 fakturu (mimochodom ide o vysoku sumu,dodavatel sa v maily priznal ze spravil on chybu a fakturu neodoslal) dodavatel odviedol DPH v roku 2008 a teraz pozaduje ,,konecne" o vysporiadanie a uhradu. Klient nechce zaplatit celu ciastku pokial si nebude moct odpocitat DPH, vsak logicky... co s tym prosim o radu
dakujem
A prečo by si nemohol? AK faktúru obdrží teraz, teraz si uplatní aj nárok na odpočet dph(samozrejme ak splňa zákonné dôvody)
evina
21.10.11,12:08
Predložiť danú faktúru písomne kde dodávateľ potvrdí, že neodoslal faktúru a urobiť dodatočné DP k DPH i k dani z príjmov za rok 2008
andy.z
21.10.11,12:14
dostal ju do ruk v koncom septembra, takze ak k fakture prilozim korespondenciu kde dodavatel uzna ze fa neposlal, ale sluzby sa naplnili tak ju mozem dat do DPH , no a z toho vyplyva kedze v roku 2008 bola 19% a teraz je 20% ako sa napasujem do sum?
andy.z
21.10.11,12:15
evina: tak tomuto som sa chcela vyhnut
Tweety
21.10.11,12:19
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
evina
21.10.11,12:20
dostal ju do ruk v koncom septembra, takze ak k fakture prilozim korespondenciu kde dodavatel uzna ze fa neposlal, ale sluzby sa naplnili tak ju mozem dat do DPH , no a z toho vyplyva kedze v roku 2008 bola 19% a teraz je 20% ako sa napasujem do sum?

Ja nie som si istá, že ju môžeš dať do tohoto zdaňovacieho obdobia. V rr. 2008 a teraz boli, resp. sú rôzne znenia paragrafu 51
r. 2008

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Podľa tohoto znenia by ju mohol uplatniť aj teraz.

Dnešné znenie hovorí, resp. píše :D o.i.
-
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Ja by som sa asi rozhodla pre dodatočné.
evina
21.10.11,12:25
Áno, je uvedené, že ak má faktúru ...... kedy uvedie v záznamoch, ale neviem prečo mám taký pocit. Asi ako sa poznám by som mala nepríjemný pocit, že ako bola vykonaná inventarizácia záväzkov a pohľadávok?... uvidíš ešte nejaký tretí hlas :)
marjankaj
21.10.11,12:39
Ja nie som si istá, že ju môžeš dať do tohoto zdaňovacieho obdobia. V rr. 2008 a teraz boli, resp. sú rôzne znenia paragrafu 51
r. 2008

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Podľa tohoto znenia by ju mohol uplatniť aj teraz.

Dnešné znenie hovorí, resp. píše :D o.i.
-
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Ja by som sa asi rozhodla pre dodatočné.

Teda ak dostal ten doklad teraz v septembri, tak má nárok na odpočítanie DPH až v septembri 2011.

Toto platilo aj v roku 2008 a platí to aj teraz.
evina
21.10.11,13:24
Teda ak dostal ten doklad teraz v septembri, tak má nárok na odpočítanie DPH až v septembri 2011.

Toto platilo aj v roku 2008 a platí to aj teraz.
Áno, veď ja netvrdím, že nie... písala som, že asi by som sa rozhodla ja.....nie že to tak presne káže zákon... skrátka rozmýšľala by som :D
marjankaj
21.10.11,18:19
Evinka, niekedy môže byť neskoro na podanie dodatočného daňového priznania ak vznikne nižšia daňová povinnosť.


Zákon o správe daní a poplatkov
§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.

Tu by to však bolo v limite.
A je vlastne na daňovníkovi, kedy prizná, že dostal tú omeškanú faktúru. Teda môže to byť aj tak ako si navrhla ty. Ak je to JÚ, tak daň z príjmu nemusím opravovať. Maximálne prílohy.
andy.z
22.10.11,10:14
ide o PU
dobre dakujem za rady takze pridam fakturu do septembra tohto roku, prilozim dokumentaciu a priznaie dodavatela ze je nedodal v roku 2008 a prilozim aj zakon podla ktore bodem postupovat... toto je ok
teraz k sume
celkom 4742,55, zaklad 3985,34 dph 19% 757,21
kedze nechcem porusit zakon tak ponecham DPH 20% 757,21 zaklad bude potom 3786,07 suma celkom vy vysla 4543,28 a co so zbytkom sumy? 199,27 ?
Tweety
22.10.11,10:16
ide o PU
dobre dakujem za rady takze pridam fakturu do septembra tohto roku, prilozim dokumentaciu a priznaie dodavatela ze je nedodal v roku 2008 a prilozim aj zakon podla ktore bodem postupovat... toto je ok
teraz k sume
celkom 4742,55, zaklad 3985,34 dph 19% 757,21
kedze nechcem porusit zakon tak ponecham DPH 20% 757,21 zaklad bude potom 3786,07 suma celkom vy vysla 4543,28 a co so zbytkom sumy? 199,27 ?







Musíš postupovať podľa zákona v roku 2008, a teda účtovať o 19% dani. Viac si uplatniť na odpočte nemôžeš.
andy.z
22.10.11,10:27
dakujem
takze 3786,07 zaklad dane518/ 343/ 757,21 rozdiel suma bez dane 518/ /321
marjankaj
22.10.11,10:45
dakujem
takze 3786,07 zaklad dane518/ 343/ 757,21 rozdiel suma bez dane 518/ /321

Aký rozdiel? Veď na tej faktúre to máš napísané, čo je základ (3985,34a čo je DPH (757,21). Tak to tak aj zaúčtuj.
andy.z
22.10.11,11:12
dakujem vsetkym za spolupracu, uz viem zase nieco s cim som sa doteraz nestretla
este raz dakujem