martinez
21.10.11,15:22
Ahojte, prosim poradte mi. V zmysle zakona o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov mame vytvorene spolocenstvo. Organmi spolocenstva su Predseda, Rada a Zhromazdenie. Rada ma 3 clenov a ja som jednym z nich. Ja vsak nechcem byt v Rade (dovody tu teraz nemozem popisovat), ale neviem ako sa tejto pozicie vzdat. Ked zvolame Zhromazdenie a ja navrhnem, ze uz nechcem byt clenom Rady, tak sa opytaju ostatnych, ci je ma ochotny niekto nahradit. Nikto ma vsak v tejto pozicii nechce nahradit a tym padom zostavam clenom Rady nadalej.

Vzdat sa funkcie moze len Predseda, bez toho, aby s tym musel niekto suhlasit a to podla §7c, ods. 3 zakona 182/1993 Z.z. o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov. Clen Rady vsak takuto moznost podla zakona nema... aspon ja som to nikde v zakone nenasiel.

Poradte mi, ako sa vzdat tohto clenstva ... da sa to dobrovolne urobit nejakym pisomnym vyhlasenim ?

Dalej je v §7c, ods.6 je napisane, ze funkcne obdobie Rady je 3 roky. Ked od mojho zvolenia uplynu 3 roky, prestavam byt automaticky clenom Rady ? Alebo som clenom Rady az dovtedy, kym na moje miesto nezvolia ineho ?

Poradte prosim ako z toho von....

Dakujem velmi pekne za pomoc....
sito
21.10.11,13:37
Jednoducho im na zhromaždení oznám, napíš, že funkciu člena rady vlastníkov od toho dňa už nevykonávaš. Ich vec ako sa s tým vysporiadať v dome.

Čo by robili, keby si zomrel? Nemôžeš? Podľa nich, nesmieš. :);)
martinez
21.10.11,13:46
Ok, dakujem za nazor... ale ja to potrebujem urobit tak, aby to bolo po pravnej stranke ciste a akceptovatelne. Na to, aby som bol "out" z Rady sa musi spisat aj nejaka zapisnica o tom, ze vystupujem... proste, ak by ma chcel potom niekto otravovat, poviem mu, ze nie som uz clenom Rady a to na zaklade tohto a tohto.... a do videnia......nejaky verbalny prejav, resp. pisomne oznamenie, ze koncim podla mna nepostacuje.

Keby som mohol napisat oficialne oznamenie, ze sa vzdavam clenstva v Rade k tomuto a tomuto dnu, a to na zaklade tohto a tohto paragrafu.... tak to by bolo podla mna ok. Alebo, ak by som napisal oficialne oznamenie, ze moja funkcia clena Rady konci k tomuto a tomuto dnu, lebo podla §7c, ods.6 mi konci funkcne obdobie... tak to by tiez podla mna bolo ok.

Ale len take pisomne oznamenie, ze koncim ... to neviem, ci nemoze byt aj neakceptovane Zhromazdenim... a zhromazdenie je najsilnejsim organom

Neviem, nechcem Ti protirecit... ale potrebujem mat za sebou paragrafy, aby mi nikto nic nemohol...
martinez
21.10.11,13:55
Teda, aby som sa vyjadril zrozumitelne co chcem : Ako sa mozem vzdat clena Rady v spolocenstve, bez toho aby s tym muselo suhlasit Zhromazdenie a o aky paragraf sa mozem opriet ?
sito
21.10.11,14:26
Teda, aby som sa vyjadril zrozumiteľne čo môžeš.

Oficiálne znenie v zákone nie je ako môže člen rady ukončiť svoju činnosť, funkciu. Ale keď si myslíš, že musíš, tak musíš! Potom ti ostáva len termín volieb, trojročný. Kandidátku nemusíš prijať, ak nepríjmeš nezvolia ťa. Nemôžu, nasilu! A máš to oficiálne!

Ak tu funkciu odflákneš, môžu ťa odvolať, to v zákone je!

182/1993, § c, odsek 9, písmeno f)
martinez
21.10.11,17:39
ok, dik sito... tak to asi budem musiet este rok tahat dalej... ja to flakam uz teraz, ale mna neodvolaju, lebo to nikto nechce robit :-)

dalsi problem je v tom, ze zakon hovori, ze "Funkcne obdobie rady je tri roky". Ked Rada vznikla, nebol som jej clenom, ale po nejakom case sa jeden rozhodol, ze z Rady vystupi.. tak na zhromazdeni to predniesol a mna ukecali, aby som to po nom prevzal. No a ja blbec som to prevzal. Takze nie som clenom Rady od zaciatku toho funkcneho obdobia, ale "nastupil som do vlaku" pocas funkcneho obdobia. Otazka : tie 3 roky pre mna sa pocitaju od zaciatku funkcneho obdobia Rady a nie od momentu, kedy som do Rady vstupil ja, vsak ? Aky mas nazor ?
sito
21.10.11,17:58
Neviem aké presné slovo, bordel, hodí sa pre váš dom? Ak nie, prepáč!

Volebné obdobie je tri roky. Ale pre teba len do konca volebného obdobia. Teda kedy skončíš?

Ja neviem. Ale viem, že keď to nechceš robiť, nemusíš!

Musí je veľký pán, nemusí je ešte väčší!

Koľko vás je v dome, aj bytov, štyri?

Potom musíš, jeden je predseda a ostatní sú členmi rady vlastníkov. Akurát, že predseda nemôže byť členom rady! Ak áno, bol by si voľný. :);)
peton
23.10.11,18:03
Martinez, zbytočne si komplikuješ život. Keď to nechceš robiť, tak to nerob. A úplne normálne napíš jednoduché oznámenie, ktoré si tu už popísal. Moc preceňuješ právomoci "Zhromaždenia".
Zákon nikde neustanovuje ako presne máš či môžeš vystúpiť, tak si to nekomplikuj, napíš pár slov, pošli rade, predsedovi, vyves na tabuľu a hotovo. Ak Ti to nestačí, tak potom sa tráp do konca a nežiadaj tu rady.
verkaz
24.10.11,19:03
Napíš predsedovi a oznám mu, že sa vzdávaš funkcie člena rady ku dňu..... Nemusíš uvádzať dôvod, to je tvoja záležitosť. Ostatné je už na predsedovi a ostatných členoch rady, kedy zvolajú zhromaždenie aby sa zvolil nový člen rady.
Ešte môžeš zápisnične odovzdať ak máš nejaké doklady, ktoré by mohol potrebovať nový člen. Myslím tým zákony, články a pod.
Mária27
25.10.11,05:53
ÚSTAVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Čl.2

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
martinez
01.11.11,05:56
ok, dakujem vsetkym