chuckie666
21.10.11,16:16
Dobrý deň,mám dlhoročný problem s našim susedom,ktorý sa nasťahoval nad nás,bývame na prízemí on na 1.poschodí.Je konfliktný tip,robí u mestskej polície,dávnejšie to začalo tým,že mu vadilo,moje hlasnejšie púšťanie hudby,časom streknutím spreja do očí,vyhrážaním sa dnes už u mojej nebohej matky zbraňou,podotýkam v podnapitom stave keď u nás nechtiac zazvonil,keď chcel zasvietiť svetlo na chodbe,vyvrcholilo to tým,že ma v šenku do ktorého chodievam v pondelok napadol,prevrátil s lavicou na ktorej som sedel,samozrejme zas bol v podnapitom stave,ja som mal v sebe len 1 pivo,mám na to vela svedkov.Len som slovne odvrkol a nebyť mojich kamarátov,ktorí hho zastavili neviem čo by urobil.Prosím o radu,či sa dá podať trestné oznámenie,s akým pragarfom alebo stačí len nejaký záznam na polííci aby bol evidovaný,že robí problémy.Dodávam ešte,že už raz bol vyhodený s jednej pobočky mestkej polície na základe sťažnosti mojej matky,zo slovami jeho nadriadeného.citujem:pani zlatá dobre,že ste prišli,potrebovali sme ešte 1 sťažnosťnaňho aby sme ho mohli vyhodiť,pretože aj tu u nás na oddelení robil problémy a mal konflikty s kolegami.Ďakujem vopreed za skorú odpoveď.
misoft
21.10.11,14:47
Pokiaľ to vykonal ako "civilná" osoba (mimo službu) - môžeš podať (samozrejme - zabezpečiť dostatok dôkazového materiálu a svedkov). Oni si zistia, že je príslušníkom mestskej polície - zriaďovateľ (mesto) bude nútené (pokiaľ bude na neho podané tr. oznámenie) ho postaviť mimo službu.
Pokiaľ by to však urobil ako príslušník mestskej polície - tu nerozmýšľať a okamžite podávať tr. oznámenie pre spáchanie tr. činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Automaticky to bude pre neho znamenať vyhadzov.
jurmiro
21.10.11,17:30
Pokiaľ budete podávať trestné oznámenie, nie je potrebné uvádzať, že spáchal taký alebo onaký trestný čin. Treba len popísať čo sa stalo. Kvalifikovať skutok podľa Trestného zákona je už úlohou polície.
Ak by Vám bolo nejako fyzicky ublížené, treba navštíviť lekára a jeho stanovisko potom predložiť polícii.
Z trestným oznámením treba ale postupovať opatrne, pretože pokiaľ sa konanie dostatočne nepreukáže (nebudú dôkazy, či už materiálne alebo dostatok vierohodných svedkov), mohlo by sa to celé otočiť proti Vám ako krivé obvinenie. V praxi často mnohí svedkovia nasľubujú v šenku, že jasne dosvedčím to, ale keď príde na lámanie chleba a výpoveď pred vyšetrovateľom, potom rozprávajú niečo iné ....
buchač
22.10.11,14:24
Dobrý deň,mám dlhoročný problem s našim susedom,ktorý sa nasťahoval nad nás,bývame na prízemí on na 1.poschodí.Je konfliktný tip,robí u mestskej polície,dávnejšie to začalo tým,že mu vadilo,moje hlasnejšie púšťanie hudby,časom streknutím spreja do očí,vyhrážaním sa dnes už u mojej nebohej matky zbraňou,podotýkam v podnapitom stave keď u nás nechtiac zazvonil,keď chcel zasvietiť svetlo na chodbe,vyvrcholilo to tým,že ma v šenku do ktorého chodievam v pondelok napadol,prevrátil s lavicou na ktorej som sedel,samozrejme zas bol v podnapitom stave,ja som mal v sebe len 1 pivo,mám na to vela svedkov.Len som slovne odvrkol a nebyť mojich kamarátov,ktorí hho zastavili neviem čo by urobil.Prosím o radu,či sa dá podať trestné oznámenie,s akým pragarfom alebo stačí len nejaký záznam na polííci aby bol evidovaný,že robí problémy.Dodávam ešte,že už raz bol vyhodený s jednej pobočky mestkej polície na základe sťažnosti mojej matky,zo slovami jeho nadriadeného.citujem:pani zlatá dobre,že ste prišli,potrebovali sme ešte 1 sťažnosťnaňho aby sme ho mohli vyhodiť,pretože aj tu u nás na oddelení robil problémy a mal konflikty s kolegami.Ďakujem vopreed za skorú odpoveď.
...tak táto situácia by ma bohovsky zaujímala ....presnejšie , o akú zbraň sa jednalo...

...či služobnú , alebo súkromnú ...lebo bohovský rozdiel to je...
Ak by sajednalo o služobnú.......ajajááááááááj ...tam by sa teda § nakopilo , neúrekom ...
Ale aj použitie súkromnej na takýto účel má tiež nejaký ten §-čok...

Len tak na okraj ...štátny policajt by mal čo robiť , ak by niečo také urobil ( teda mne )........s mestský by som iné poriadky urobil...
misoft
22.10.11,14:59
Ak by sajednalo o služobnú.......ajajááááááááj ...tam by sa teda § nakopilo , neúrekom ...
Ale aj použitie súkromnej na takýto účel má tiež nejaký ten §-čok... ľudovo povedané, mal by po 3,14či a bol by po hlavu v sra*kách
Len tak na okraj ...štátny policajt by mal čo robiť, pretože letela facka voľne vzduchom a debil policajt sa jej neuhol, ak by niečo také urobil ( teda mne )........s mestský by som iné poriadky urobil... tak,tak, mestský poliš sa potkol a spadol na schodoch
;)
lujza.j
22.10.11,19:55
§ 49
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 1 000 Sk, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 3 000 Sk a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 10 000 Sk.
buchač
22.10.11,20:24
§ 49
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 1 000 Sk, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 3 000 Sk a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 10 000 Sk.

...Lui ....zbraň je v tomto prípade dôležitá !!!!!!



§24 trestného zákona - krajná núdza :

(1) Čin ináč trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné toto nebezpečenstvo za daných okolností odvrátiť ináč, alebo spôsobený následok je zrejme rovnako závažný alebo ešte závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde okrajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bo lpodľa všeobcne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

§25 trestného zákona - nutná obrana :

(1 )Čin ináč trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.

(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.

§26 trestného zákona - oprávnené použitie zbrane :

(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je testným činom.

(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pri tom inému úmyselne spôsobená smrť.
Výňatok z §122/3 trestného zákona - zbraň :

... zbraňou sa rozumie ... každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôrazňejším. ...


... zbraňou sa rozumie ... každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôrazňejším. ...


....a ani jedna z možností nepripadá do úvahy ,nakoľko sa sused vyhráža a preto predsa aj postih môže byť ......veru môže ...;)


Prvá hlava Trestného zákona (ďalej len "TZ") zákona upravuje pôsobnosť zákona a základy trestnej zodpovednosti. Trestný čin je protiprávny čin, ktorého znaky sú uvedené v tomto zákone, ak tento zákon neustanovuje inak. Trestný čin je prečin a zločin.

Prečin je
trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo
úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov.
lujza.j
23.10.11,17:58
Buchi viem, ale zadávateľ napísal "vyhrážaním sa dnes už u mojej nebohej matky zbraňou" ​ tak som to už ako t.č. neriešila.