DodoSTI
22.10.11,10:18
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť v nasledujúcej veci. Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď. :)

Podal som si dopyt na vytvorenie web stránky, na ktorý sa mi prihlásil programátor z Čiech. Dohodli sme sa na podmienkach, cene, dobe dodania a obsahu. Programátor po dohode začal pracovať. Dopredu však požadoval zálohu (225€), ktorú som mu v dobrej vôli odoslal na jeho bankový účet. Podotýkam, že sme nespísali žiadnu zmluvu o vykonaní práce, ale mám k dispozícií kompletnú korešpondeciu, z ktorej jasne vyplýva, že programátor sa zaviazal vytvoriť webovú stránku a súhlasí s dátumom dodania a rozsahom prác.

Problém je v tom, že programátor mi do dnešného dňa (cca. 7 týždňov po termíne odovzdania) neodovzdal prácu (web stránku) = nedodržal termín dodania, na ktorom sme sa dohodli a tá malá časť práce, ktorá bola vykonaná nebola v požadovanej kvalite a rozsahu (dovolím si povedať, že je vytvorených asi tak 30-40% obsahu na ktorom sme sa dohodli).

Je možné s týmto niečo urobiť? Písal som mu, že chcem odstúpiť od zmluvy (podpísanú zmluvu síce nemám, mám však kompletnú e-mailovú korešpondenciu, ktorá jasne dokazuje, že programátor sa zaviazal vykonať prácu v požadovanej cene, kvalite a aj rozsahu), nakoľko práca nebola odvedená v požadované kvalite, rozsahu ani termíne, no on s týmto návrhom nesúhlasí. V priebehu prác sa programátor odvolával na to, že je chorý, čo je samozrejme pochopiteľné a čo som akceptoval, no ani neskôr, po vyliečení nevyvíjal prílišnú aktivitu na dokončenie webovej stránky a odporučil mi prácu zveriť inému programátorovi. Neskôr mi programátor poslal zdrojové kódy (tj. nedokončenú prácu), ktorú však odmietam prevziať. Programátorovi som posielal aj doporučený list s odstúpením od zmluvy, no poštu neprebral.

Na základe týchto skutočností by som chcel odstúpiť od zmluvy a požadovať vrátenie zálohy vo výške 225€.

Môžem odstúpiť od takejto zmluvy? Na koho sa obrátiť? SOI odpadá, kedže web mal byť určený na podnikanie? Podotýkam, že dopyt na vytvorenie webu som podal ako FO-nepodnikateľ.

Ako sa domôcť svojich peňazí? Európsky platobný rozkaz alebo?

Ďakujem veľmi pekne za Vaše odpovede a ostávam s pozdravom
Mária27
23.10.11,19:09
Zmluvu ste uzatvorili, aj keď nebola písomná.
Ak nedodržal dohodnutú lehotu na odovzdanie diela, daj mu dodatočnú primeranú lehotu; ak ho nedodrží , možeš od zmluvy odstúpiť. Odstúpenie mu pošli s doručenkou. Do jedného mesiaca si môžeš žiadať všetky tvoje náklady a samozrejme zálohu - skús to platobným rozkazom.

Občiansky zákonník
§ 48 (Odstúpenie od zmluvy)(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 642(2) Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote.
§ 639Ak objednávateľ poskytne riadne a včas potrebnú súčinnosť, zhotoviteľ však v určený čas nepristúpi k vykonaniu diela, patrí mu právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu tým vznikli. Toto právo musí uplatniť u zhotoviteľa najneskôr do jedného mesiaca od prevzatia veci; ak z tohto dôvodu odstúpi od zmluvy, musí ho uplatniť najneskôr do jedného mesiaca od odstúpenia; inak právo zanikne.
DodoSTI
24.10.11,15:02
veľmi pekne ďakujem za odpoveď, skús proším zareagovať aj na toto:

Písomne som mu posielal aj doporučený list s odstúpením od zmluvy, no list neprevzal (list sa vrátil s popisom "nevyžiadaný"). Termín dodania prešvihol takmer o 6 mesiacov. Platobný rozkaz sa podáva na súd, pod ktorý spadám ja (bydlisko) alebo pod ktorý spadá druhá strana (programátor je z ČR).

ďakujem za každú radu, veľmi mi tým pomôžete
avalik
24.10.11,15:34
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť v nasledujúcej veci. Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď. :)

Podal som si dopyt na vytvorenie web stránky, na ktorý sa mi prihlásil programátor z Čiech. Dohodli sme sa na podmienkach, cene, dobe dodania a obsahu. Programátor po dohode začal pracovať. Dopredu však požadoval zálohu (225€), ktorú som mu v dobrej vôli odoslal na jeho bankový účet. Podotýkam, že sme nespísali žiadnu zmluvu o vykonaní práce, ale mám k dispozícií kompletnú korešpondeciu, z ktorej jasne vyplýva, že programátor sa zaviazal vytvoriť webovú stránku a súhlasí s dátumom dodania a rozsahom prác.

Problém je v tom, že programátor mi do dnešného dňa (cca. 7 týždňov po termíne odovzdania) neodovzdal prácu (web stránku) = nedodržal termín dodania, na ktorom sme sa dohodli a tá malá časť práce, ktorá bola vykonaná nebola v požadovanej kvalite a rozsahu (dovolím si povedať, že je vytvorených asi tak 30-40% obsahu na ktorom sme sa dohodli).

Je možné s týmto niečo urobiť? Písal som mu, že chcem odstúpiť od zmluvy (podpísanú zmluvu síce nemám, mám však kompletnú e-mailovú korešpondenciu, ktorá jasne dokazuje, že programátor sa zaviazal vykonať prácu v požadovanej cene, kvalite a aj rozsahu), nakoľko práca nebola odvedená v požadované kvalite, rozsahu ani termíne, no on s týmto návrhom nesúhlasí. V priebehu prác sa programátor odvolával na to, že je chorý, čo je samozrejme pochopiteľné a čo som akceptoval, no ani neskôr, po vyliečení nevyvíjal prílišnú aktivitu na dokončenie webovej stránky a odporučil mi prácu zveriť inému programátorovi. Neskôr mi programátor poslal zdrojové kódy (tj. nedokončenú prácu), ktorú však odmietam prevziať. Programátorovi som posielal aj doporučený list s odstúpením od zmluvy, no poštu neprebral.

Na základe týchto skutočností by som chcel odstúpiť od zmluvy a požadovať vrátenie zálohy vo výške 225€.

Môžem odstúpiť od takejto zmluvy? Na koho sa obrátiť? SOI odpadá, kedže web mal byť určený na podnikanie? Podotýkam, že dopyt na vytvorenie webu som podal ako FO-nepodnikateľ.

Ako sa domôcť svojich peňazí? Európsky platobný rozkaz alebo?

Ďakujem veľmi pekne za Vaše odpovede a ostávam s pozdravom

Podla mna sa mozes obratit aj na SOI, nakolko si tovar/sluzbu neobjednaval za ucelom dalsieho predaja ale pre vlastnu potrebu ci uz FO alebo PO.
Mária27
24.10.11,18:51
veľmi pekne ďakujem za odpoveď, skús proším zareagovať aj na toto:

Písomne som mu posielal aj doporučený list s odstúpením od zmluvy, no list neprevzal (list sa vrátil s popisom "nevyžiadaný"). Termín dodania prešvihol takmer o 6 mesiacov. Platobný rozkaz sa podáva na súd, pod ktorý spadám ja (bydlisko) alebo pod ktorý spadá druhá strana (programátor je z ČR).

ďakujem za každú radu, veľmi mi tým pomôžete

Odstúpenie od zmluvy došlo do jeho sféry, jeho vec, že si to neprevzal, asi to urobil schválne. Tak mu pošli ten platobný rozkaz.

§ 174a Obč. súdneho poriadku
Európsky platobný rozkaz
(1) Európsky platobný rozkaz je platobný rozkaz vydaný podľa osobitného predpisu.16b)
(2) Európsky platobný rozkaz treba doručiť odporcovi do vlastných rúk, náhradné doručenie je vylúčené; to neplatí, ak sa európsky platobný rozkaz doručuje zástupcovi odporcu.
(3) Európsky platobný rozkaz sa doručuje do cudziny.
(4) Ustanovenia o platobnom rozkaze sa použijú primerane, pokiaľ osobitný predpis neustanovuje inak.16b)

16b)Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1896/2006.



Európsky platobný rozkaz – ide o nový, zjednodušený spôsob konania, ktorý bol zavedený nariadením Európskeho parlamentu a Rady ES č. 1896/2006, ktorým sa zavádza európske konanie o platobnom rozkaze. Predstavuje obdobu vnútroštátneho konania o platobnom rozkaze, pričom však pripúšťa doručovanie vydaného platobného rozkazu do cudziny – do členských štátov Európskej únie. Bude teda slúžiť na vymáhanie nepopieraných pohľadávok vzniknutých v rámci obchodu na vnútornom európskom trhu. Zakotvuje obdobný postup ako je to v prípade vnútroštátneho platobného rozkazu s výnimkou, že lehota na podanie je odporu je 30 dní. Takto vydaný platobný rozkaz je priamo vykonateľný v ktoromkoľvek členskom štáte postupom podľa Nariadenia Brusel I. Nariadenie je účinné od 12.12.2008.