ali8
22.10.11,17:23
Dobry den prajem prosim potrebovala by som surne pomoc neviem si poradit, ak mam prijmy cca 94tisic € a vydavky len cca 27tisic € cize moj zaklad dane cini 67tisic€ ja ako SZČO i mozem ztoho odpocitat este nezdan.polozku 4.025,70€ , mozem si aj na manzela uplatnit kedze je nezamestnany takisto 4.025,70€? a mam jedno dieta mozem si nanho nieco tiez uplatnit? co to pre mna znamena ak nebudem mat nijake vydavky este budem musiet platit potom aj nejake preddavky na druhyrok na danovy urad? aky danovy zaklad nesmiem presiahnut aby som neplatila tie preddavky? cize tym padom mi aj stupnu odvody do postovni na druhy rok? co to vsetko este obnasa prosim poradte mi ani sama neviem coho vsetkeho sa totyka a co by som si mohla uplatnit , dakujem.
Sarlotka
22.10.11,16:16
dobrý deň predpokladam spravne že ste platiteľom DPH?

nezdaniteľná čiastka základu dane je pre tento rok iná 3559,30 Eur
kedže Váš základ dane je 67 000 v tomto prípade si nebudete moct uplatnit ziadnu nezdanitelnú čiastku na Vás
na manžela si takisto pri tomto základe dane nie je možé uplatniť nezdaniteľnú čiastku

Vaša daňová povinnosť bude 67 000*0,19 = 12 730 Eur - znamená to platenie štvrťročných preddavkov...
ali8
22.10.11,16:56
dobrý deň predpokladam spravne že ste platiteľom DPH?

nezdaniteľná čiastka základu dane je pre tento rok iná 3559,30 Eur
kedže Váš základ dane je 67 000 v tomto prípade si nebudete moct uplatnit ziadnu nezdanitelnú čiastku na Vás
na manžela si takisto pri tomto základe dane nie je možé uplatniť nezdaniteľnú čiastku

Vaša daňová povinnosť bude 67 000*0,19 = 12 730 Eur - znamená to platenie štvrťročných preddavkov...

dakujem velmi pekne, a kolko mi ztohto vyjdu tie stvrtrocne preddavky neviete ako sato pocita? aky nesmiem presiahnut danovy zaklad aby mi nevysla povinnost platit tie stvrtrocne preddavky?
avalik
22.10.11,17:32
dakujem velmi pekne, a kolko mi ztohto vyjdu tie stvrtrocne preddavky neviete ako sato pocita? aky nesmiem presiahnut danovy zaklad aby mi nevysla povinnost platit tie stvrtrocne preddavky?

zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

§ 34
Platenie preddavkov na daň

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

(3) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 16 596, 96 eura, platí mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/12 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho mesiaca.

(4) V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.

(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

(6) Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) prvého bodu s príjmami podľa § 5, ktorý vykonáva závislú činnosť u zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48, platí preddavky na daň z týchto príjmov zo závislej činnosti miestne príslušnému správcovi dane128) vo výške vypočítanej z príjmu vyplateného, poukázaného alebo pripísaného na účet daňovníka v príslušnom kalendárnom mesiaci spôsobom podľa § 35. Tieto preddavky sú splatné do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovníkovi bol takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný na účet. Začatie poberania tohto príjmu je povinný daňovník oznámiť miestne príslušnému správcovi dane128) do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom mu po prvýkrát bol takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný.

(7) Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. e), s príjmami podľa § 16 ods. 1 písm. b), ktorý vykonáva závislú činnosť u zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48, platí preddavky na daň z týchto príjmov zo závislej činnosti miestne príslušnému správcovi dane128) vypočítané z príjmu vyplateného, poukázaného alebo pripísaného na účet daňovníka v príslušnom kalendárnom mesiaci, zníženého o pomernú časť nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a), pri použití sadzby dane podľa § 15, platných v zdaňovacom období, za ktoré boli príjmy vyplatené, poukázané alebo pripísané. Tieto preddavky sú splatné do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol daňovníkovi takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný na účet. Začatie poberania tohto príjmu je povinný daňovník oznámiť miestne príslušnému správcovi dane128) do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom mu po prvýkrát bol takýto príjem vyplatený, poukázaný alebo pripísaný. Ak zo zmluvy, na základe ktorej tento daňovník poberá príjmy,
a) vyplýva, že na území Slovenskej republiky sa bude zdržiavať viac ako 183 dní, platí preddavky na daň od začiatku svojho pobytu na území Slovenskej republiky,
b) nevyplýva, že na území Slovenskej republiky sa bude zdržiavať viac ako 183 dní, platí preddavky na daň až za kalendárny mesiac nasledujúci po uplynutí 183 dní pobytu na území Slovenskej republiky.

(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.129)

(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.

(10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.
KEJKA
22.10.11,17:32
švrťročné preddavky značí, že preddavkovo v r. 2012 zaplatíte rovnakú daň ako zaplatíte teraz za rok 2011,
to je každý Q = 12 730 Eur/4
Sarlotka
22.10.11,17:33
vo všeobecnosti platí:

daň menšia ako 1659,70 Eur - preddavky žaiadne
daň väčšia ako 1659,70 Eu menšia ako 16 596,96 eur - štvrťročné preddavky
daň väčia ako 16 596,96 eur - mesačné preddavky

štvrťročné preddavky sa vypočítajú ako daň/4 :)
mesačné ako daň/ 12 :)

ale netreba zabudnúť že treba zaplatiť preddavky aj za prvý štvrťrok 2012 , predpokladam ze preddavy neplatíte tento rok žadne... čiže do 31.3.2011 sa zaplatí daň za rok 2011 plus do 30.4.2011 sa zaplatie preddavky za prvý štvrťrok... a potom už vždy do 30..6.,30.9.,31.12.,
Sarlotka
22.10.11,17:41
a etse k odvodom so socianej a zdravotnej pistovne...

odvody samozrejme zavisia od dosianutých prijmov a zakladu dane..

z rozneho zuctovania zdravotneho poistenia - vyjde bud nedoplatok resp. preplatok v zavislosti od vami uhrádzanych preddavkov na zdravotne poistenie a taktiez sa urci vyske preddavkov od 1.1. 2013 (čiže preddavky z RZZP za rok 2010 platíte až do konca roka 2012)

odvody do socialnej poistovne sa vam zmenia k 1.7.2011 za mesiac júl (do júna 2011 platíte ako doteraz)

snad som sa nepomylila....
ali8
24.10.11,18:51
snad este taka otazka ktomu , prekopirujem tu tabulku vypoctu platenia odvodov ci to spravne chapem:

Výška odvodov SZČO (živnostníkov) v EUR od 01.07.2011 pre povinne poistenú SZČO

Minimálne odvody (minimálna suma poistného) Maximálne odvody

Odvody do sociálnej poisťovne 33,15% 109,07* 905,30*
Odvody do zdravotnej poisťovne 46,06 312,69

Minimálny vymeriavací základ 329,06
Maximálny vymeriavací základ 2 978,00

chapem to spravne ze ked moj vymeriavaci zaklad je (prijmy - vydavky) v mojom pripade tych 67.000€ tak moje odvody budu tie z maximalneho vymeriavacieho zakladu to je 905,30 + 312,69€ mesacne na druhy rok? hoci moj vymeriavaci zaklad je ovela vyssi ako maximalny vymeriavaci zaklad bude sa jednat o tuto ciastku? alebo mozu byt este vyssie? asi nie ked vtabulke pisu maximalne odvody vsak?
ali8
24.10.11,19:01
este mensiu chybu som si tam nasla zaklad dane je 67.000€ a vymeriavaci zaklad sa pocita : Vymeriavací základ pre poistné = čiastkový základe dane z podnikania / počet mesiacov podnikania / 2. cize to je 67000/12/2 = 2791€