gufy
23.10.11,23:04
Dobrý deň.

Po veľa rokoch mám úmysel sa znovu zamestnať a potreboval by som sa v tom trocha zorientovať. Mohol by som v tom poprosiť o pomoc?

Takže:
Po revolúcii som založil živnosť a robím ju dodnes. Účtovne fungujem na minime, ale príjmy ubúdajú tak, že už aj výdavky vyhadzujem, inak by som bol v mínuse. Neplatím ani to dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Tak som sa rozhodol zamestnať v štátnom sektore, možno za nejakých 450€. S tým, že živnosť (ktorú by som rád rozšíril možno o poisťovníctvo a možno aj iné) si chcem, popri zamestnaní, ponechať.Robím si všetko do bodky sám. Základy účtovníctva týkajúce sa mojej miniživnosti som v prvotných rokoch nejako pochopil, a keďže každý rok je to v podstate to isté, len čísla sa mierne menia, vždy si nejako poradím.

Teraz sa však všetko zmení, idem do úplne neznámeho, keďže si idem rozšíriť živnostníctvo o stály pracovný úväzok. Všetko okolo zamestnania mi je úplne cudzie. Aj mzdy, odvody...

Zaujíma ma teda
- aké sú okolo tohto administratívne úkony? Čo treba nahlásiť, neopomenúť, SP, ZP, DÚ, MsÚ, ŽÚ, a neviem ešte aký úrad. Trvalé bydlisko mám v jednom okrese, zamestnanie sa črtá v tom to istom, prevádzku k živnosti mám ale v inom okrese.
- ako to bude s daňovým priznaním, keď idem do štátneho (teda asi rozpočtového?) sektoru. Nechať zamestnávateľa urobiť daňové priznanie, alebo najlepšie si robiť daňové priznanie naďalej sám? Aké z toho plynú výhody, nevýhody?
- je nevyhnutné im oznamovať, že som bol a som živnostník?
- ako sa to dotkne mojich doterajších odvodov - doteraz boli na minime, a samozrejme mám záujem ich optimalizovať smerom dole, čo bude zvýšením mojej budúcej mzdy. Vôbec neviem, ako odvody živnostníka spolu súvisia, spolupracujú, s odvodmi zamestnanca, atď atď.

Mohol by som teda poprosiť o osvetlenie?
Pekne vopred ďakujem.
Xanti
23.10.11,21:20
Dobrý deň.

Po veľa rokoch mám úmysel sa znovu zamestnať a potreboval by som sa v tom trocha zorientovať. Mohol by som v tom poprosiť o pomoc?

Takže:
Po revolúcii som založil živnosť a robím ju dodnes. Účtovne fungujem na minime, ale príjmy ubúdajú tak, že už aj výdavky vyhadzujem, inak by som bol v mínuse. Neplatím ani to dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Tak som sa rozhodol zamestnať v štátnom sektore Nechcem byť zlá, ale rozhodnúť sa zamestnať divná formulácia? A ťa aj zamestnajú?
, možno za nejakých 450€. S tým, že živnosť (ktorú by som rád rozšíril možno o poisťovníctvo a možno aj iné) si chcem, popri zamestnaní, ponechať.Robím si všetko do bodky sám. Základy účtovníctva týkajúce sa mojej miniživnosti som v prvotných rokoch nejako pochopil, a keďže každý rok je to v podstate to isté, len čísla sa mierne menia, vždy si nejako poradím.

Teraz sa však všetko zmení, idem do úplne neznámeho, keďže si idem rozšíriť živnostníctvo o stály pracovný úväzok. Tak to szčo o zamestnanie nerozširuješ. Všetko okolo zamestnania mi je úplne cudzie. Aj mzdy, odvody... Mzdy a odvody ráta zamestnávateľ, ty s tým nič nemáš.

Zaujíma ma teda
- aké sú okolo tohto administratívne úkony? Čo treba nahlásiť, neopomenúť, SP, ZP, DÚ, MsÚ, ŽÚ, a neviem ešte aký úrad. Nič.
Trvalé bydlisko mám v jednom okrese, zamestnanie sa črtá v tom to istom, prevádzku k živnosti mám ale v inom okrese. Nemá vplyv.
- ako to bude s daňovým priznaním, keď idem do štátneho (teda asi rozpočtového?) sektoru. Nechať zamestnávateľa urobiť daňové priznanie Kedže si szčo, tak Ti nemôže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane. Musíš si sám aj nadalej robiť DP., alebo najlepšie si robiť daňové priznanie naďalej sám? Aké z toho plynú výhody, nevýhody?
- je nevyhnutné im oznamovať, že som bol a som živnostník? Nie, len Ti nesmú urobiť ročné zúčtovanie dane. A ešte treba Ti zistiť, či môžeš mať súbeh szčo a práce v štátnej správe. Lebo napríklad policajti, vojaci tento súbeh mať nemôžu.
- ako sa to dotkne mojich doterajších odvodov - doteraz boli na minime, a samozrejme mám záujem ich optimalizovať smerom dole, čo bude zvýšením mojej budúcej mzdy. Odvody zo szčo nadalej platíš aj keby si sa zamestnal. Prestaneš ich platiť ak tvoj príjem bude nižší ako zákonom stanovená hranica. To sa týka SP a čo sa týka ZP, tak tam môžeš platiť nižšie preddavky zo živnosti ak budeš zamestnaný, ale až po ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. , Vôbec neviem, ako odvody živnostníka spolu súvisia, spolupracujú, s odvodmi zamestnanca, atď atď.

Mohol by som teda poprosiť o osvetlenie? Skúsila som to. Hádam pochopíš.
Pekne vopred ďakujem.odpovede sú v texte modrým.
gufy
24.10.11,09:32
No najprv musí dozrieť nejaké to "rozhodnutie" či sa vôbec zamestnám, potom treba obhliadnuť terén a potom to na patričnom mieste môžem skúsiť. Takže keď som sa už "rozhodol zamestnať sa", snáď som tak veľa nezhrešil :)

Ďakujem za odpovede,
formuláciu "živnosť rozšíriť o zamestnanie" som použil zámerne, aby bola zrozumiteľnjšia a nezameniteľná následnosť, ale tú správnu formu by som aj tak nevedel, takže ďakujem aj za upozornenie. Asi by som skúsil "založiť živnosť popri zamestnaní"?, ale ono to tak inak významovo pri tom toku mojich udalostí zneje:)

- Mzdy a odvody ráta zamestnávateľ, ale mňa zaujíma ako. Čiže čo to vlastne znamená mi avizovaných: "je tu plat 450 brutto"? Je to nejaké číslo ponížené o čiastku, ktorú ako odvody odvádza zo zákona zamestnávateľ? a ostatné percentá odvodov si odvediem ja? Alebo sú mi tam už odpočítané aj tie "moje percentá"? A už odpočítaná v tom aj daň - ale vzhľadom k živnosti a následnému mnouspracovaniu DP ja tú daň potom zaúčtujem v DP niečo ako preddavok dane?
- Keďže si robím teda to daňové sám, vidím to tak, že mal by som vedieť príjem od zamestnávateľa správne "zaradiť" do svojich celkových ročných príjmov. To znamená, že mal by som vedieť, od čoho sa odpočituje aj odpočítateľná položka na daňovníka. Odpočítajú mi ju oni z tých 450x12, alebo sa tá položka odpočituje z "DP" čiže sa odpočíta principiálne z (450x12)+(príjmy-výdavky zo živnosti)?? Ak by teda bol zamestnanec len zamestnanec, pri ročnom zúčtovaní mu odpočítateľnú položku odpočíta zamestnávateľ? a teda práve kvôli tomuto mi to ročné zúčtovanie nesmú urobiť - aby som to úhrnne potom odpočítal ja?

Na ten súbeh dám pri výbere pozor, v tomto konkrétnom prípade by problém byť nemal, ide o školstvo, ako sa to ale najlepšie zistí?

K tomu poslednému vysvetleniu:
- Aká je v súčasnosti pri odvode SP tá "zákonom stanovená hranica" a ako sa to správne volá? (predpokladám, že ide o tú hranicu, čo voľakedy začínala tými 100.000,-Sk a následne sa každým rokom zvyšovala)
- Ako ovplyvním behom roku výšku preddavkov toho zdravotného poistenia? Ide zasa o nejakú hranicu? Alebo je to ako doteraz, teda primeraná čiastka k minule dosiahnutým ziskom (ktorá má určitú minimálnu sadzbu)? a ju ovplyvním primerane výškou zisku zo živnosti?


Jeden technický dotaz len tak mimochodom, ťažisko zaújmu je príspevok vyššie:)
Neviem čím to je, ale keď som chcel behom večera odoslať 1. príspevok, vždy to preplo na prihlásenie - pýtalo ho znovu, dosť som sa tu natrápil, zmazalo sa mi pritom príspevok, alebo stránka nešla otvoriť vôbec, a písať som musel odznovu. Odoslať sa mi to podarilo až po celovečernom trápení vo chvíli, keď som to chcel už vzdať. Naviac, stránka pri písaní nezvykle reaguje, píše písmená, ktoré vôbec nestlačím (napr. s mäkčeňom, ktoré na klávesnici ani nie je), alebo nejde mi do stránky vložiť text - až po viacnásobnom skúšaní, alebo kurzor dám za text, idem písať a po zhliadnutí na obrazovku nájdem to slovo o dva odseky vyššie, pri opakovaných dvoch, troch pokusoch dtto, potom už to šlo, alebo vytvorí sa mi dvojitá medzera, keď ju chcem vyznačeným kurzorom do jej stredu stenšiť na jednu, tak nejde, až na tretí krát, a tak. Proste písanie je dosť obtiažne. Možno je to niekedy aj ľudským faktorom, ale poväčšine nie.
toto odoslanie som tiež musel vera po pokusoch vzdať, idem to skúsiť teraz 11:30.
Xanti
24.10.11,09:45
No najprv musí dozrieť nejaké to "rozhodnutie" či sa vôbec zamestnám, potom treba obhliadnuť terén a potom to na patričnom mieste môžem skúsiť. Takže keď som sa už "rozhodol zamestnať sa", snáď som tak veľa nezhrešil :)

Ďakujem za odpovede,
formuláciu "živnosť rozšíriť o zamestnanie" som použil zámerne, aby bola zrozumiteľnjšia a nezameniteľná následnosť, ale tú správnu formu by som aj tak nevedel, takže ďakujem aj za upozornenie. Asi by som skúsil "založiť živnosť popri zamestnaní"?, ale ono to tak inak významovo pri tom toku mojich udalostí zneje:)

- Mzdy a odvody ráta zamestnávateľ, ale mňa zaujíma ako. Čiže čo to vlastne znamená mi avizovaných: "je tu plat 450 brutto"? Je to nejaké číslo ponížené o čiastku, ktorú ako odvody odvádza zo zákona zamestnávateľ? a ostatné percentá odvodov si odvediem ja? Nie, ty zo mzdy neodvádzaš nič, zamestnávateľ Ti ju vyplatí čistú na účet, on poníži tvoju hrubú brutto mzdu o odvody a daň.
Ak podpíšeš vyhlásenie na zdanenie príjmov, tak Ti zníži príjem o nezdaniteľnú čiastku, čo ale na tvojom mieste ako szčo by som nerobila.
Alebo sú mi tam už odpočítané aj tie "moje percentá"? A už odpočítaná v tom aj daň - ale vzhľadom k živnosti a následnému mnouspracovaniu DP ja tú daň potom zaúčtujem v DP niečo ako preddavok dane?
- Keďže si robím teda to daňové sám, vidím to tak, že mal by som vedieť príjem od zamestnávateľa správne "zaradiť" do svojich celkových ročných príjmov. To znamená, že mal by som vedieť, od čoho sa odpočituje aj odpočítateľná položka na daňovníka. Odpočítajú mi ju oni z tých 450x12, alebo sa tá položka odpočituje z "DP" čiže sa odpočíta principiálne z (450x12)+(príjmy-výdavky zo živnosti)?? No zamestnávateľ Ti dá na konci roka potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a to si pekne vpíšeš do DP, sú tam tuším až tri riadky čo sa toho týkajú. Nepanikar, neni to zložité.
Ak by teda bol zamestnanec len zamestnanec, pri ročnom zúčtovaní mu odpočítateľnú položku odpočíta zamestnávateľ? a teda práve kvôli tomuto mi to ročné zúčtovanie nesmú urobiť Kvôli príjmom zo živnosti nesmie, lebo za SZCO zodpovedáš sám za seba, tak ti nemôže iný robiť DP. - aby som to úhrnne potom odpočítal ja?

Na ten súbeh dám pri výbere pozor, v tomto konkrétnom prípade by problém byť nemal, ide o školstvo, ako sa to ale najlepšie zistí? Na to neviem odpoved.

K tomu poslednému vysvetleniu:
- Aká je v súčasnosti pri odvode SP tá "zákonom stanovená hranica" a ako sa to správne volá? (predpokladám, že ide o tú hranicu, čo voľakedy začínala tými 100.000,-Sk a následne sa každým rokom zvyšovala)
- Ako ovplyvním behom roku výšku preddavkov toho zdravotného poistenia? Ide zasa o nejakú hranicu? Ano ide o hranicu príjmov 4078,68 eur. Ak toto neprekročíš, tak neplatíš odvody do SP ak prekročíš čo i len o jediný cent, tak stále si povinný platiť odvody do SP.
Alebo je to ako doteraz, teda primeraná čiastka k minule dosiahnutým ziskom (ktorá má určitú minimálnu sadzbu)? a ju ovplyvním primerane výškou zisku zo živnosti? Je to príjem ( tržby ) nie zisk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jeden technický dotaz len tak mimochodom, ťažisko zaújmu je príspevok vyššie:)
Neviem čím to je, ale keď som chcel behom večera odoslať 1. príspevok, vždy to preplo na prihlásenie - pýtalo ho znovu, dosť som sa tu natrápil, zmazalo sa mi pritom príspevok, alebo stránka nešla otvoriť vôbec, a písať som musel odznovu. Odoslať sa mi to podarilo až po celovečernom trápení vo chvíli, keď som to chcel už vzdať. Naviac, stránka pri písaní nezvykle reaguje, píše písmená, ktoré vôbec nestlačím (napr. s mäkčeňom, ktoré na klávesnici ani nie je), alebo nejde mi do stránky vložiť text - až po viacnásobnom skúšaní, alebo kurzor dám za text, idem písať a po zhliadnutí na obrazovku nájdem to slovo o dva odseky vyššie, pri opakovaných dvoch, troch pokusoch dtto, potom už to šlo, alebo vytvorí sa mi dvojitá medzera, keď ju chcem vyznačeným kurzorom do jej stredu stenšiť na jednu, tak nejde, až na tretí krát, a tak. Proste písanie je dosť obtiažne. Možno je to niekedy aj ľudským faktorom, ale poväčšine nie.
toto odoslanie som tiež musel vera po pokusoch vzdať, idem to skúsiť teraz 11:30.no hádam som to zase trošku objasnila. A čo sa týka technických problémov občas všetko blbne nelen porada. :D