tinaro
24.10.11,08:12
dobrý deň mám konkrétnu otázku, prosím o odpoveď,,,
vlastním 1/4 z ceny nehnuteľnosti, môj švagor chce predať svoj podiel synovi aj všetci ostatný vlastníci-súrodenci, mám nárok na predkupné právo? ďakujem:)
draik
24.10.11,06:27
V pripade prevodu na blizku osobu sa predkupne pravo ostatnych spoluvlastnikov neuplatnuje.
tinaro
24.10.11,06:31
a čo by som mohla robiť? ak to nechcem predať za takú cenu ako mi navrhuje? hrozí mi súd?
Mária27
24.10.11,06:54
Ty svoj podiel nemusíš predať. Ak by sa obrátili na súd a ten by o predaji rozhodol, predaj by sa uskutočnil za cenu bežnú = trhovú, porovnateľnú s predajom podobných iných nehbuteľností v lokalite.
tinaro
24.10.11,08:39
určite je to tak, lebo oni mi tvrdia, že musím, a že to dali oceniť, a za tú cenu to musím predať im???? to je hrozné
GabiZ
24.10.11,09:27
Predkupné právo nemajú spoluvlastníci k prevádzanému spoluvlastníckemu podielu vtedy, ak sa podiel prevádza blízkej osobe. Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel, iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke vtedy, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Spoluvlastníci, ktorým bol spoluvlastnícky podiel ponúknutý na predaj, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov, ak sa nedohodnú o výkone predkupného práva iným spôsobom.
tinaro
24.10.11,09:30
čo to znamená pre mňa? ďakujem
GabiZ
24.10.11,09:45
Švagor ako spoluvlastník chce svoj podiel previesť na syna. To znamená, že zmluvná voľnosť spoluvlastníka (vás) je obmedzená, lebo svoj spoluvlastnícky podiel môže bez ďalšieho previesť iba na blízke osoby (okruh blízkych osôb - priamo, tým, že výslovne za blízke osoby považuje
1. príbuzných v priamom rade,
2. súrodencov a
3. manžela).

Príbuznými v priamom rade (v priamom pokolení) sú priami predkovia (ascendenti) a priami potomkovia (descendenti), napríklad rodičia a deti, starí rodičia a vnuci.). V tomto prípade ostatní spoluvlastníci nemajú predkupné právo na prevádzaný spoluvlastnícky podiel. Takže tu sa predkupné právo neuplatňuje.
Postup, akým môžete konať vám uviedla Mária27 vo svojom príspevku.
tinaro
24.10.11,09:56
ďakujem dá sa mi nejako pomôcť? alebo to mám vzdať??
ivka70
24.10.11,10:07
Skus trochu podrobnejsie:
svagor vlastni aku cast nehnutelnosti?
ten mize na syna prepisat svoju cast ako je uz opisane vyssie
kto su dalsi vlastnici a aky maju podiel a pribuzensky vztah k svagrovmu synovi?
(ak to nie je jeho manzelka, tak to nepojde len tak jednoducho) ...
tinaro
24.10.11,10:11
sú 4 vlastníci švagor, švagriná, švagriná, a ja každý má 1/4 z celku,, on švagor to prepísal na syna ten syn odkúpil ďalší podiel od obidvoch švagrín,,,takže ten syn bude mať 3/4 a ja len 1/4....čo ďalej,,,
jurmiro
24.10.11,11:12
To, či sa rozhodnete svoj podiel predať alebo nie, je len Vaša vec. Spoluvlastník však môžu návrhom na súd, žiadať zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
V takom prípade bude súd postupovať podľa § 142 Občianskeho zákonníka.
§ 142


(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.

Dohodou sa myslí dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. V prípade dvoch spoluvlastníkov by rovnaký efekt prevod podielu jedného spoluvlastníka na druhého, s tým, že v jeho rukách sa stretnú všetky spoluvlastnícke podiely.

Rozhodne na Vás nikto nemôže vyvíjať nátlak, že musíte predať a jedine za nimi určenú cenu. Ak nesúhlasíte s cenou alebo prevodom vôbec, rozhodne súd.
Súd bude samozrejme zaujímať, aj to ako fakticky teraz užívate predmetnú nehnuteľnosť.
tinaro
24.10.11,11:20
ďakujem teraz sa to neužíva nikým,,on si tam chce bývať, ale mesto sa vyjadrilo,že na bývanie ten pozemok nie je vhodný, lebo tam je priemyselná zóna a oni tam nikomu bývať nedovolia, tak neviem,,,
jurmiro
24.10.11,11:45
Tak v tom prípade naozaj ťažko odhadovať ako by súd rozhodol... Rozhodne aj keby súd prisúdil Váš podiel do vlastníctva väčšinového vlastníka, patrí Vám náhrada tak ako už bolo povedané skôr. Netreba podľahnúť nátlaku a v strese prijať nevýhodnú ponuku od väčšinového spoluvlastníka
tinaro
24.10.11,13:05
veľmi pekne ďakujem skúsime ísť do toho:-)
tinaro
25.10.11,05:25
ešte jedna otázka, ďakujem, ak on sa tam teraz nasťahuje, môžem žiadať od neho nájomné ak koľko?
Mária27
25.10.11,05:33
Odplatu za využívanie aj svojej časti môžeš žiadať, len sa to nevolá nájomné. Môže to však byť v takej výške ako je tam bežné nájomné (samozrejme 1/4). Prečítaj si priložený judikát.
tinaro
25.10.11,05:44
to musím spísať nejakú zmluvu? ako sa to žiada?ďakujem
ivka70
25.10.11,16:15
Inak, napadlo mi, ze tie 2 svagrine, ktore idu predat svoj podiel synovcovi, musia predsa ponuknut najskor tebe ako spoluvlastnikovi svoj podiel.
Cize ten predaj by bol napadnutelny.
Ak by synovec bol najskor vlastnikom 1/4 rovnako ako ty, museli by vam ponuknut odpredaj obom, nielen jemu, lebo obaja ste spoluvlastnici.
jurmiro
25.10.11,16:39
Súhlasím, dobrý postreh.
Ak by švagriné neponúkli svoj podiel aj Vám a predali synovcovi, boli by tieto ich právne úkony relatívne neplatné (§ 40a, § 140 OZ) a vy by ste sa mohla dovolať ich neplatnosti žalobou na súde.
tinaro
26.10.11,05:29
ďakujem veľmi pekne, neponúkli to mne,,,ste tu veľmi zlatý že takto pomáhate,,,ešte raz veľké ďakujem,,,
tinaro
26.10.11,06:20
ešte posledná otázka, mali my to ponúknuť ústne, či písomne?
Mária27
26.10.11,06:51
Občiansky zákonník

§ 605
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
tinaro
26.10.11,10:06
on to už teraz odkupuje od ostatných spoluvlastníkov, mňa sa nikto nepýtal či to chcem kúpiť ja,kedy ho môžem dať na súd?
Mária27
26.10.11,10:29
Do troch rokov odvtedy, čo to kúpi. Môžeš žiadať od nového majiteľa, aby ti to previedol za tú istú cenu, za akú to kúpil on, alebo budeš žiadať neplatnosť zmlúv, ktorými to odkupoval.
Takže by asi bolo najrozumnejšie upozornoiť spoluvlastníkov, že poznáš svoje práva, nech to nerobia.
tinaro
26.10.11,12:34
ak som časť nehnuteľnosti zdedila po mojom manželovi mám právo?
Mária27
26.10.11,18:59
Už je to tvoj majetok a si normálny spoluvlastník. Takže máš aj všetky práva a povinnosti spoluvlastníka.
tinaro
27.10.11,06:04
ďakujem , ešte ak sa to skončí na súde, on tam teraz ide bývať a investovať do toho,opravy a pod. ktorá z týchto možností by bola najlepšia? ešte raz ďakujem
1/ Domáhať sa žalobou na súde vyslovenia relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode podielu zo spoluvlastníka na tretiu osobu. Takáto žaloba smeruje proti všetkým účastníkom zmluvy o prevode, teda tak darcu, ako aj obdarovaného, a treba ju podať najneskôr do uplynutia trojročnej všeobecnej premlčacej doby, začínajúcej odo dňa uzavretia predmetnej zmluvy o prevode podielu, alebo
2/ domáhať sa voči tretej osobe (nadobúdateľovi predmetného spoluvlastníckeho podielu), aby mu predaný spoluvlastnícky podiel ponúkla na darovanie za rovnakých podmienok, za akých ho dostal od darcu (t.j. bývalého spoluvlastníka). Ak tak tretia osoba neurobí dobrovoľne, má oprávnený spoluvlastník právo domáhať sa na súde vydania rozhodnutia, ktorým sa pri zmluve o prevode podielu nahradí takýto prejav vôle nadobúdateľa (t.j. obdarovaného). Túto žalobu je potrebné takisto podať vo všeobecnej trojročnej premlčacej dobe. Alebo je možné
3/ ponechať si predkupné právo, ktoré sa vzťahuje na všetkých súčasných, ako aj budúcich spoluvlastníkov (nadobúdateľov) predmetného spoluvlastníckeho podielu, pretože povinnosť ponúknuť spoluvlastnícky podiel ostatným spoluvlastníkom sa vzťahuje na všetkých právnych nástupcov (nadobúdateľov podielu) toho ktorého spoluvlastníka.
wegamizi
30.03.12,13:20
Prosim o radu.
Bolo nam vyhovene na sude ako navrhovatelovi, kde sme napadli platnost kupno-predajnej zmluvy, ktorou bolo porusene nase predkupne pravo. Podla vyjadrenia sudu, zmluva je neplatna. Rada by som vedela, ze ci mi podavame na zaklade pravoplatneho sudneho rozhodnutia navrh na zmenu vlastnictva v katastri, alebo to kataster urobi na podnet sudu bez nasho pricinenia.
dakujem
wegamizi
31.03.12,10:13
Nikto mi prosim nevie poradit?
Mária27
31.03.12,12:37
Daj si to do katastra zapísať záznamom, nič sa neplatí. Radčej nech je to tam podané dvakrát ako ani raz. Viackrát som čakala, že súd niečo oznámi katastru, ale neoznámil.
wegamizi
01.04.12,06:52
Pekne ďakujem.
doktor23
02.04.12,07:48
doručte právoplatný rozsudok súdu katastru .... za to nič nedáte