wieroc
24.10.11,09:12
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či mám nárok na poberanie dávky v nezamestnanosti,
keď som hneď po skončení VS nastúpila do zamestnania, t.j. 10.10. 2009.
Čiže mám odrobené 2 roky (ku 10.10.2011), avšak posledné 3 mesiace som na
PN, čiže zamestnávateľ za mňa neplatil odvody.
Dalo by sa to prípadne doplatiť?
Ďakujem pekne!
Xanti
24.10.11,07:36
To že si PN nemá vplyv na to, či máš nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak si zamestnaná 730 kalendárnych dní aj s PN tak máš nárok na podporu v nezamestnanosti. Už Ti skončil pracovný pomer?
wieroc
24.10.11,08:03
ďakujem pekne, nebola som si istá, či do toho spadá aj obdobie, kedy som na PN. Ešte sa mi neskončil pracovný pomer. Situácia je totiž taká, že som stále PN a plánujem požiadať o skončenie prac. pomeru dohodou, spolu so žiadosťou o odstupné, zo zdravotných dôvodov. Keď sme pri tom, nevieš mi prosím poraďiť, či na to aby som podala takúto žiadosť o skonc. prac. pomeru, musím najskôr ukončiť PN?
Potom v nej ale budem musieť pokračovať...Čiže sa zaevidujem na úrade práce? Je to takto správne? Nevieš mi poradiť?
rodina1
24.10.11,08:06
ďakujem pekne, nebola som si istá, či do toho spadá aj obdobie, kedy som na PN. Ešte sa mi neskončil pracovný pomer. Situácia je totiž taká, že som stále PN a plánujem požiadať o skončenie prac. pomeru dohodou, spolu so žiadosťou o odstupné, zo zdravotných dôvodov. Keď sme pri tom, nevieš mi prosím poraďiť, či na to aby som podala takúto žiadosť o skonc. prac. pomeru, musím najskôr ukončiť PN?
Potom v nej ale budem musieť pokračovať...Čiže sa zaevidujem na úrade práce? Je to takto správne? Nevieš mi poradiť?

Ak chceš ukončiť PP dohodou (s touto dohodou však musí súhlasiť aj zamestnávateľ) je možné tak urobiť aj počas PN. Ak nebude zamestnávateľ súhlasiť, môžeš podať výpoveď aj počas trvania PN (v tvojom prípade by výpovedná lehota bola 2 mesiace).
Na úrad práce sa môžeš ísť zaevidovať až po skončení PN-ky.
Po ukončení PP (ak bude tvoja PN stále trvať) je potrebné túto skutočnosť oznámiť príslušnej ZP.
Xanti
24.10.11,08:10
ďakujem pekne, nebola som si istá, či do toho spadá aj obdobie, kedy som na PN. Ešte sa mi neskončil pracovný pomer. Situácia je totiž taká, že som stále PN a plánujem požiadať o skončenie prac. pomeru dohodou, spolu so žiadosťou o odstupné, zo zdravotných dôvodov. Keď sme pri tom, nevieš mi prosím poraďiť, či na to aby som podala takúto žiadosť o skonc. prac. pomeru, musím najskôr ukončiť PN?
Potom v nej ale budem musieť pokračovať...Čiže sa zaevidujem na úrade práce? Je to takto správne? Nevieš mi poradiť?Všetko pekne popísala rodina1 a ja len doplním ak dáš výpoveď ty tak nemáš nárok na odstupné. A je jedno či skončí zamestnávateľ s tebou prácu okamžite dohodou, alebo výpoveďou.
A zdravotné dôvody, tie musíš dokázať a zamestnávateľ Ti musí ponúknuť iné miesto. Ak tak neurobí, a práca kt. vykonávaš Ti nevyhovuje zo zdravotných dôvodov, tak ťa môže zamestnávateľ prepustiť s odstupným.
Ale ak dáš výpoveď ty nárok na odstupné nemáš.