janhor
24.10.11,11:39
Už 270 dní si platím DNP a som na dlhodobej neplánovanej PN. V sociálnej poisťovni mi však povedali že nárok na vyššiu PN nemám, lebo v PN pokračujem. Vraj si mám ukončiť PN a následne vystaviť novú??? Pohľad lekárky je však iný???? Prerušiť PN na 1 deň? s tou istou diagnózou???
Xanti
24.10.11,09:56
Ako dlho si na PN? Po 52 týždňoch ju prestaneš mať platenú. Vtedy by som ukončila PN a začala novú z DNP. A dlžka novej PN môže byť potom zase 52 týždňov.

A ak sa rozhodneš ukončiť PN, tak môžeš pár dní v robote vziať dovolenku a novú PN začať o pár dní neskôr. Je to len na tebe.
Jana Motyčková
24.10.11,10:06
V otázke nie sú dostatočné informácie. Ale nárok na nemocenské a vyška nemocenského sa posudzuje pri vzniku PN - keď vzikne nárok na nemocenské, celá PN je platená zo sumy, ktorá je vypočítaná na začiaktu PN.
T.j. SP má pravdu - ak z nejakého dôvodu je výhodnejšie, aby PN začala neskôr, treba PN ukončiť a začať novú - na druhej strane má pravdu aj lekárka, keď toto odmieta urobiť, postupuje podľa predpisov, lebo ide stále o tú istú PN.
janhor
24.10.11,10:25
Viete 7 rokov som nebola chorá, stále pracujem a poctivo si všetko platím ešte aj dobrovoľne a zrazu keď naozaj nečakáte príde ochorenie a vy dostanete minimálnu mzdu. Ani vo sne by ma nenapadlo že moja PN bude trvať tak dlho. Je to síce od 17.8.2011 ale mne sa to zdá večnosť a ešte ma čaká zopár vyšetrení???? čo by ste mi poradili??? Lekárka prerušením nie je nadšená ako som už písala, ale snáď by som si v robote mohla zobrať 2 dni voľna a pokračovať v PN???
Xanti
24.10.11,11:01
No môže Ti dr. ukončiť PN, ty pôjdeš do práce vezmeš dovolenku. A pôjdeš na novú PN. Ani zamestnávateľ tým nebude 2x nadšený. Lebo zase Ti prvých 10 dní bude platiť náhradu príjmu.
Ak to urobíš, tak si musíš dať u dr. vypísať 2 x PN, 1x zo zamestnania - dáš zamestnávateľovi a 1x z DNP, odnesieš rovno na SP.
Jana Motyčková
24.10.11,11:53
Nie je mi jasné keď máš PN aj zo zamestnania aj z DNP, ako je možné, že dostávaš iba PN z minimálnej mzdy. Alebo tým "minimálnu mzdu" znamená, že dostávaš PN vo výške cca 320€? Ak áno, je to vzhľadom na dve poistenia dosť nízka suma. Stále teda platí, že v otázke je málo informácií. Dostávaš PN z oboch poistení? Doniesla si 2 doklady k PN - jeden zamestnávateľovi a jeden do SP? Alebo pri vzniku PN si ešte nemala splnených 270 dní z dobrovoľného poistenia a teda dostávaš PN len zo zamestnania?
janhor
24.10.11,12:27
Pri vzniku PN som ešte nemala splnených 270 dní. Preto dostávam PN len zo soc. poisťovne čo činí okolo 340 eur. Tých 270 dní budem mať presne na konci mesiaca október,(DNP platím od februára) no ja už viem na základe vyšetrení, že budem na PN ešte dlhšie. Naozaj nemám nárok na vyššiu PN ak si poctivo platím DNP a pokračujem v marodke od 17.8.2011??? Neviem či sa mi vyplatí prerušiť PN???
Jana Motyčková
24.10.11,13:33
Pri pokračovaní maródky nárok na nemocenské z DNP nevznikne, lebo PN vznikla v Čase, kedy ešte nebolo splnených tých 270 dní.
Čiže jediná možnosť je presvedčiť lekárku, aby ukončila PN, povedzme čerpať si dovolenku v práci a znovu nastúpiť na novú PN.
Soffi
24.11.11,19:50
Dobry vecer, chcem sa opytat, moja mamka si plati 6 mesiacov DNP , dnes jej vsak u lekara povedali, ze musi ist neodkladne na operaciu chrbtice-platnicky :( , je zamestnana , zamestnavatel za nu odvadza 50e , zamestnana je u neho viac ako rok, ako sa jej teda bude vypocitavat PN, urobi sa nejaky priemer za poslednych 270 dni aj s jej DNP, alebo sa jej nebude pocitat vobec ak si ho neplatila 270dni? prosim poradte, ona chce kvoli tomu cakat dalsie 3 mesiace a ja mam strach, lekar vravel ze moze ochrnut :(
Xanti
24.11.11,20:32
Soffi,
akú má ma mka hrubú mzdu u zamestnávateľa? PN jej bude rátaná len z hrubej mzdy u zamestnávateľa, pričom to budú rátať z roku 2010.
A keby si napísala presnejšie dátumy zamestnania tvojej mamky, a čo robila pred tým, či mala aj iné zamestnanie a ak áno tak od kedy do kedy... nejakú časovú os a postupnosť tak by sme ti vedeli poradiť, čo a koľko tvoja mamka by dostala marodku.

SKús doplniť údaje, a pohneme sa dalej.
Soffi
24.11.11,20:39
Mamka robila do JUna 2010, kde zamestnavatel z anu odvadzal odvody z min,mzy, od juna 2010 az doposial pracuje normalne, ale odvody za nu zamestnavatel odvoadza len zo 170e(ani sa nepytajte preco), a od juna 2011 si plati DNP z najvyssieho VZ,
Xanti
24.11.11,20:43
No tak potom ak tvoja mamka platí viac ako 182 dní DNP ( 26 týždňov ) tak kludne môže ísť na PN dostane PN zo zamestnania cca 70 eur a potom dostane PN z DNP nakoľko k tým 26 týždňom sa jej prirátajú dní z toho ukončeného zamestnania v roku 2010 .. takže dokopy bude mať mamka maximálnu PN vo výške cca 600 eur.

Ale pekne treba porátať odo dňa prihlásenia na DNP ktorý je 183 deň a v ten deň môže ísť mamka na PN ( maximálnu ) , pričom si musí dať vypísať 2x marodný lístok.
1x ako zamestnanec
a 1 x ako dobrovolne poistená osoba.
Prechodky na konci mesiaca, tiež musí si dať vypísať 2x . A jednu marodku dá zamestnávateľovi. A tú marodku z DNP odnesie rovno hned do SP.
Soffi
24.11.11,20:51
velkaaaaa pomoc, dakujem :) :) :)
Soffi
30.11.11,20:09
este jedna otazocka, mamka mi dnes povedala, ze ona co bola v tom predoslom zamestnani za rok 2010 tak ona tam od 22.janura do 30.maja 2010 bola PN, tak ja neviem teraz ako sa jej to bude pocitat :/
Andyke
30.11.11,20:18
To nevadí, že bola PN. Nemocenské poistenie trvá aj počas PN.