Daduš K
24.10.11,11:07
Mám klienta, ktorý podniká v poisťovníctve, prekročil obrat, registroval sa, podáva DPH so sumami nepodliehajúcimi DPH a začal teraz prenajímať svoje vlastné priestory. Prenajíma osobám-neuplatňuje DPH a spločnosti, ktorá je platcom DPH. Má na tieto nájmy uplatňovať DPH?
olkos
24.10.11,09:19
Ahoj Daduš,

Vlastne priestory su zaradene v majetu alebo nie ??

podla mna na prenajom pre platcu DPH musi pridavat aj platnu DPH. Pre neplatcu pre DPH bez DPH a potom si vypocita koeficient ktorym uplatnuje DPH na vstupe. V pripade ze dotreraz nemal povinnost koeficientu musi vypocitat predpokladny koeficient a ten oznamit DU a na konci roka na zaklade skutocneho koeficientu dorovnat rozdiel. Ja by som takto postupoval

Este som chcel upozornit na zmenu vyuzitia nehnutelnosti kvoli sledovaniu DPH ako aj pomeru prava uz odpocitanej DPH ale to je uz o niecom inom a nato si sa nepytala :)
Daduš K
24.10.11,10:11
Priestory má v majetku, používa ich aj ako kancelárske priestory a zvyšok ako nájom na reštauračné služby. Tak isto enerie ktoré prídu budem riešiť koeficientom na tú časť, ktorá sa bude týkať platcu DPH. Tak?
olkos
24.10.11,10:51
ano presne tak len nezabudni nahlasit na DU predpokladany koeficient kontroly to radi kontroluju ked su na kontrole.
POZOR ak si si odpocitala DPH z nehnutelnosti a mas ju povinnost este sledovat na ucely zmeny vyuzitia tak musis tento rok upravit zostatok na zaklade realneho keoficientu na konci roka. a rozdiel vratit do ŠR.
Daduš K
24.10.11,10:54
neuplatňoval si DPH z ničoho, iba podával výkazy o nezdanitlných DPH.
olkos
24.10.11,10:59
ani z budovy pri obstarani si neuplatnil DPH ?? nebol vtedy este platca DPH, alebo nehnutelnost bola kupena od neplatcu DPH??