kaja296
24.10.11,14:53
Zdravím poraďákov:),prosím o radu:
som riadne zamestnaná (TPP),vykonávam aj Dohodu o činnosti.V budúcnosti však uvažujem nad živnosťou,s tým však, že zamestnaná budem aj naďalej.Otázka znie,či som povinná platiť odvody ( hneď na začiatku je povinnosť platiť do ZP pre živnostníkov) zo živnosti ak môj zamestnávateľ svoju povinnosť zamňa riadne odvádza.Resp.výhody a nevýhody,ak mi by mohol niekto v skratke.
Ďakujem pekne
Mila123
24.10.11,13:06
Zdravím poraďákov:),prosím o radu:
som riadne zamestnaná (TPP),vykonávam aj Dohodu o činnosti.V budúcnosti však uvažujem nad živnosťou,s tým však, že zamestnaná budem aj naďalej.Otázka znie,či som povinná platiť odvody ( hneď na začiatku je povinnosť platiť do ZP pre živnostníkov) zo živnosti ak môj zamestnávateľ svoju povinnosť zamňa riadne odvádza.Resp.výhody a nevýhody,ak mi by mohol niekto v skratke.
Ďakujem pekne
je tu x príspevkov k tejto problematike.....stačí vyhľadávať...
kaja296
24.10.11,13:19
díky,samozrejme,že som zadala do vyhladavačava...túto kombináciu som zatiaľ nenašla
Mila123
24.10.11,13:27
díky,samozrejme,že som zadala do vyhladavačava...túto kombináciu som zatiaľ nenašla
ale...čo by nie...
ak ti trvá PPV a budeš aj SZČO musíš si platiť príspevky- poistné do ZP
a SP ? ak chceš dobrovoľné tak áno, ale povinné bude iba ak budeš mať DP za predchádzajúci rok.....
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačnej najmenej.
Povinnosť prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do 11. júla 2011 a povinnosť platiť poistné má za obdobie od 1. júla 2011 SZČO, ktorá dosiahla za rok 2010 príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou vyšší ako 3 948,72 EUR (12 x 329,06 EUR).
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, vzniká od 1. októbra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej.
Pri posudzovaní vzniku povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO a vzniku povinnosti platiť poistné sa do úvahy berú dosiahnuté príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2010 bez odpočítania výdavkov.

Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby (v období od 2. júla 2011) alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu 2011 alebo k 1. októbru 2011, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2010 bol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.
a ako to bude na budúci rok? pravdepodobne nenastane žiadna zmena, DOR nebude predmetom prejednávania v parlamente.....(čas ukáže)...
kaja296
24.10.11,13:29
ďakujem pekne :)
Mila123
24.10.11,13:33
ďakujem pekne :)
a pri dohodách ? či už o prac. činnosti, vykonaní práce či BPŠ zatiaľ žiadne zmeny.....všetko po starom....t.j. príjem bez obmedzenia (v prípade evidencie na UP je max. mesačná hrubá mzda vo výške 139.90€)
prac. činnosť je týždenný prac. fond 10 hod.
dohoda o vykonaní práce 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa (počet zamestnávateľov je neobmedzený)
a BPŠ je 0.50 prac. miesta....
Lubica.h
08.11.11,15:08
Dobrý deň, hľadám odpoveď na otázku: Može zamestnanec , ktorý občasne vykoná mimo prac. času inú činnosť, ktorú nemá v zmluve, pre svojho zamestnávateľa, toto fakturovať ako SZČO tej istej firme ? Nenastáva "konflikt záujmov"?Ďakujem.