Zita5
23.01.06,14:00
Sú traja platitelia - fyzické osoby / A" B " C "/ , ktorí vykonávali v roku 2005 zdaniteľné obchody spoločne na základe zmluvy o združení . V zmysle platných ustanovení zákona o DPH v roku 2005 zdaňovacie obdobie mali štvrťrok .
Prvý subjekt A" nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Druhý subjekt B " nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Tretí subjekt C" vykonáva činnosť ešte v jednom združení

Za rok 2005 dosiahli príjmy :

zo spoločnej činnosti združenia A,B,C, 6 854 678 Sk
- subjekt "C" zo spoločnej činnosti
druhého združenia 3 500 000 Sk


Je mi jasné že sa stávajú plátcami mesačnými , lebo obraty sa zrátavajú .

Ale v akej pozícii je to druhé združenie subjektu " C " . Aj tam sa musia stať mesačnými plátcami DPH ? Mám tomu rozumieť že áno ?:confused:


Ďakujem .
Zita5
23.01.06,13:36
Posúvam , aby ste ma neprehliadli .:) ;)
Zita5
23.01.06,15:38
SKúSTE PROSíM.
Zita5
23.01.06,15:39
Skúste prosím:)
ondrejvla
23.01.06,15:46
Sú traja platitelia - fyzické osoby / A" B " C "/ , ktorí vykonávali v roku 2005 zdaniteľné obchody spoločne na základe zmluvy o združení . V zmysle platných ustanovení zákona o DPH v roku 2005 zdaňovacie obdobie mali štvrťrok .
Prvý subjekt A" nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Druhý subjekt B " nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Tretí subjekt C" vykonáva činnosť ešte v jednom združení

Za rok 2005 dosiahli príjmy :

zo spoločnej činnosti združenia A,B,C, 6 854 678 Sk
- subjekt "C" zo spoločnej činnosti
druhého združenia 3 500 000 Sk


Je mi jasné že sa stávajú plátcami mesačnými , lebo obraty sa zrátavajú .

Ale v akej pozícii je to druhé združenie subjektu " C " . Aj tam sa musia stať mesačnými plátcami DPH ? Mám tomu rozumieť že áno ?:confused:


Ďakujem .

Zitka, skúsim takto, myslím, že všetky tri subjekty majú uzatvorenú jednu zmluvu o združení - teda pri prekročení obratu sú povinné všetky tri osoby, ktoré podnikajú pod hlavičkou tohoto združenia byť rovnako platiteľmi DPH, tzn., ak im vychádza mesačne, všetci by mali byť mesačnými platiteľmi.

Druhé združenie subjektu C je iná zdaniteľná osoba, teda jej činnosť nie je činnosťou prvého združenia.

Toľko môj názor, som zvedavá na názor iných. I keď priznám, účtovaníctvo a dane nie je o názoroch ale o zákonoch.
ondrejvla
23.01.06,16:35
Prvý subjekt A" nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Druhý subjekt B " nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Tretí subjekt C" vykonáva činnosť ešte v jednom združení

Za rok 2005 dosiahli príjmy :

zo spoločnej činnosti združenia A,B,C, 6 854 678 Sk
- subjekt "C" zo spoločnej činnosti
druhého združenia 3 500 000 Sk

Zitka, nedalo mi to pokoj, ale podľa §77 ZDPH sa hovorí o sume 10 mil.Sk, a oni zo spoločnej činnosti dosiahli príjem 6 854 678,-Sk, a podľa už spomínaného sa jedná o úplne inú účtovnú jednotku, ktorej zdaniteľný príjem sa netýka druhého združenia na základe zmluvy o združení.
Môj názor som už vyjadrila vyššie, som veľmi zvedavá na názory iných.
Zita5
23.01.06,17:13
Prvý subjekt A" nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Druhý subjekt B " nevykonáva okrem združenia žiadnu činnosť
Tretí subjekt C" vykonáva činnosť ešte v jednom združení

Za rok 2005 dosiahli príjmy :

zo spoločnej činnosti združenia A,B,C, 6 854 678 Sk
- subjekt "C" zo spoločnej činnosti
druhého združenia 3 500 000 Sk

Zitka, nedalo mi to pokoj, ale podľa §77 ZDPH sa hovorí o sume 10 mil.Sk, a oni zo spoločnej činnosti dosiahli príjem 6 854 678,-Sk, a podľa už spomínaného sa jedná o úplne inú účtovnú jednotku, ktorej zdaniteľný príjem sa netýka druhého združenia na základe zmluvy o združení.
Môj názor som už vyjadrila vyššie, som veľmi zvedavá na názory iných.

Vlasti , práve to je novotka , že tieto príjmy sa spočítavajú a vtedy ak u jedného presiahnu obrat nad 10 mil. zo zákona sa stávajú mesačnými plátcami DPH.Tak ako som vyššie písala , to znamená že členovia A,B,C aj keď v ich združení nedosiahli obrat 10 mil., ale jeden z nich má príjem aj z inej činnosti v mojom prípade "C" , tento obrat sa spočítava .Z toho vyplýva moja otázka , že potom to druhé združnie člena "C" by tiež malo byť mesačným plátcom . Nie?:confused:
Zita5
23.01.06,17:15
Pozri § 77 odst.3 zákona o DPH.
ondrejvla
23.01.06,18:12
§ 77
Zdaňovacie obdobie

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

Zitka, nech čítam ako chcem mne stále vychádza, že ich obrat a obrat zo združenia je len ten, ktorý sa týka ich činnosti a ich spoločnej činnosti na základe zmluvy o združení.

Subjekt "C" má ďalšie daňové aktivity, ktoré sa netýkajú týchto aktivít.

No možno, že to len čítam očami človeka s iným pohľadom, skús sa o tomto poradiť s nejakým daňovým poradcom.
Zita5
23.01.06,18:15
Vlastička ďakujem za spoluprácu , určite si to budem musieť prelúsknuť s daňovým poradcom . Ešte raz vďaka.:) :)
Zita5
24.01.06,05:45
Niečo som našla .:)

Aj napriek tomu mi nie je jasné postavenie druhého združenia subjektu "C" . Či sa stáva mesačným plátcom DPH aj druhé združenie ?
Zita5
24.01.06,15:57
Takže dnes sme mali DK na oprávnenosť odpočtu DPH. Chcela som využiť z ich strany pomoc , ale nič sme nedoriešili ohľadne môjho prípadu .
Zita5
09.02.06,12:02
:) :) ;) skúsim oprášiť moju zapadnutú tému , a ak by mal niekto poznatky vyjadrite sa prosím ;) :)
Jana Acsová
13.02.06,13:49
Do obratu pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia sa započítajú obraty, ktoré sa jednotlivých účastníkov združenia týkajú.

Otázne však je, ako aplikovať v praxi stav, že jeden účastník združenia bude mať mesačné a ďalší štvrťročné zdaňovacie obdobie. Takže tento fakt je potrebné riešiť aj so zreteľom na túto skutočnosť.
Zita5
13.02.06,14:43
Jednoznačne z uvedeného vyplýva , že obe združenia majú povinnosť sa stať mesačným plátcom DPH . Dúfam AVO , že to správne chápem .;)
Jana Acsová
13.02.06,14:49
Jednoznačne tá povinnosť zrejme nevyplýva, ale bolo by pravdepodobne veľmi obtiažne spracovávať podklady k DPH účastníkom združenia, ktorí majú rôzne zdaňovacie obdobie.
Jana Acsová
13.02.06,14:51
Pre zjednodušenie.
Pre posúdenie obratu pre účely zdaňovacieho obdobia sa posudzuje obrat, ktorý je u osôb, ktorým sa obraty spočítavajú predmetom účtovníctva (evidencie).
Zita5
13.02.06,15:12
AVO píšem na rýchlo , lebo zajtra mám daňovú kontrolu na DPH za rok 2002mimotemy .

K téme :
do obratov nemám, alebo mám zarátavať dodanie tovaru do zahraničia EU , lebo dosť obchodov máme práve zahraničie .:)
Jana Acsová
13.02.06,15:18
do obratov nemám, alebo mám zarátavať dodanie tovaru do zahraničia EU , lebo dosť obchodov máme práve zahraničie .:)V § 4 ods. 9 sa doplnilo od 1.1.2006, že obratom sa rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku. Dodanie tovaru do zahraničia, vrátane intrakomunitárnych dodávok nie je dodaním tovaru v tuzemsku.
Takto mi to vychádza.
Zita5
13.02.06,15:20
Ďakujem Ti veľmi pekne .:)