psps
24.10.11,14:46
Dobrý deň,
prvý krát idem fakturovať tovar do čiech. Sme s.r.o. a ideme fakturovať tovar-hliníkové dvere do čiech fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Čo to obnáša z hľadiska DPH, dane z príjmu, podv.účtovníctva? Inak povedané, ako na to?
Tweety
24.10.11,13:14
Dobrý deň,
prvý krát idem fakturovať tovar do čiech. Sme s.r.o. a ideme fakturovať tovar-hliníkové dvere do čiech fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Čo to obnáša z hľadiska DPH, dane z príjmu, podv.účtovníctva? Inak povedané, ako na to?
Tovar-účet 604AE, podlieha dani z príjmu a v tomto prípade aj dph.
psps
26.10.11,13:08
Faktúrovať odberateľovi aj s vyčíslením DPH a potom ju odvediem?
Na ktorých riadkoch DP sa mi má objaviť táto DPH ?
Netreba posielať nejaká výkaz ako napr.pri prijatí tovaru Intrastat?
Jana Acsová
26.10.11,13:10
Faktúrovať odberateľovi aj s vyčíslením DPH a potom ju odvediem?
Na ktorých riadkoch DP sa mi má objaviť táto DPH ?Pre neplatiteľa z ČR vznikne daňová povinnosť na Slovensku. Postupujete rovnako ako u každého iného slovenského obchodu.
psps
26.10.11,13:27
Pre neplatiteľa z ČR vznikne daňová povinnosť na Slovensku. - tomuto moc dobre nerozumiem, to akože ten neplatič-nepodnikateľ-fyzická osoba musí zaplatiť na Slovensku daň? To asi nie.
KEJKA
26.10.11,13:34
neplatiteľ si takýto obchod započíta do obratu pre povinnú registráciu. /môj názor/.
psps
26.10.11,14:05
Pri dodavateľských českých faktúrach nám nevyčíslujú DPH a my samozdaníme. Nie je to aj naopak, že odberateľskú faktúru dám bez DPH a v čechách samozdania? Alebo ak je to pre neplatiča, tak musím zaplatiť daň tu? Alebo ako?
Jana1303
26.10.11,14:46
Pri dodavateľských českých faktúrach nám nevyčíslujú DPH a my samozdaníme. Nie je to aj naopak, že odberateľskú faktúru dám bez DPH a v čechách samozdania? Alebo ak je to pre neplatiča, tak musím zaplatiť daň tu? Alebo ako?

Ak faktúruješ do ČR - neplatca DPH, tak mu vyfakturuješ aj s DPH.
Príklad = základ dane 100,--€, DPH 20,--€, spolu 120,--€),
toto zaúčtuješ 311 AE (120,--) / 604 AE ( 100,-- ), 343 AE ( 20,--),
úhrada faktúry v hotovosti 211 AE / 311 AE ( 120,-- ) alebo na účet 221 AE / 311 AE.

DPH uvedieš do daň. priznaní DPH podľa § 8 a 9, t.j. r.3 základ dane a r.4 DPH.
Samozrejme že daň odvedieš Ty.
KEJKA
26.10.11,14:57
v prípade, že dodávateľ je neplatiteľ DPH?????????????????????,,

Ak faktúruješ do ČR - neplatca DPH, tak mu vyfakturuješ aj s DPH.
Príklad = základ dane 100,--€, DPH 20,--€, spolu 120,--€),
toto zaúčtuješ 311 AE (120,--) / 604 AE ( 100,-- ), 343 AE ( 20,--),
úhrada faktúry v hotovosti 211 AE / 311 AE ( 120,-- ) alebo na účet 221 AE / 311 AE.

DPH uvedieš do daň. priznaní DPH podľa § 8 a 9, t.j. r.3 základ dane a r.4 DPH.
Samozrejme že daň odvedieš Ty.
to hádam nie.
Nella_2
26.10.11,15:12
neplatiteľ si takýto obchod započíta do obratu pre povinnú registráciu. /môj názor/.
Zadávateľka nepíše o neplatieľovi ale o nepodnikateľovi...;)
KEJKA
26.10.11,15:34
súhlasím, ale ja píšem o dodávateľovi-neplatiteľovi DPH.
Nella_2
26.10.11,15:41
o dodávateľovi vlastne zadávateľka nepísala, či je platiteľ DPH alebo nie... či?
Jana1303
26.10.11,18:26
v prípade, že dodávateľ je neplatiteľ DPH?????????????????????,,

to hádam nie.


.... ja som pochopila, že dodávateľ je platca DPH a odberateľ z ČR nie je platca DPH..........................
Nella_2
26.10.11,18:39
Z otázky zadávateľky nie je jasné, či je dodávateľ platiteľ DPH alebo nie. Isté je len to, že zahraničný odberateľ je nepodnikateľ. (napr. občan)
KEJKA
26.10.11,19:05
Pri dodavateľských českých faktúrach nám nevyčíslujú DPH a my samozdaníme. Nie je to aj naopak, že odberateľskú faktúru dám bez DPH a v čechách samozdania? Alebo ak je to pre neplatiča, tak musím zaplatiť daň tu? Alebo ako?
to samozdanenie platí pre dvoch platiteľov DPH. Z tohto upresnenia vyplýva, že vy ako dodávateľ ste platiteľ DPH.
Pri predaji občanovi=nezdaniteľnej osobe do ČR však samozdanenie sa nekoná, fakturujete a odvediete DPH v SR. Tým pádom vlastne občan ČR zaplatí slov.DPH prostredníctvom vás ako dodávateľa.
......................
súčasne sa ospravedlňujem za mierne zmätočnú odpoveď, ked som predpokladala, že vy ako dodávateľ ste neplatiteľ DPH.
Jana1303
26.10.11,20:36
[QUOTE=KEJKA;1880421]to samozdanenie platí pre dvoch platiteľov DPH. Z tohto upresnenia vyplýva, že vy ako dodávateľ ste platiteľ DPH.
Pri predaji občanovi=nezdaniteľnej osobe do ČR však samozdanenie sa nekoná, fakturujete a odvediete DPH v SR. Tým pádom vlastne občan ČR zaplatí slov.DPH prostredníctvom vás ako dodávateľa.
......................


.....ja som predsa v podstate písala to isté, ešte som pridala i účtovanie a zaradenie DPH, ale ako pozerám, zbytočná námaha..............
KEJKA
27.10.11,06:10
dala som ti bodík, naozaj si to napísala dobre, mňa zmiatol začiatok
Ak faktúruješ do ČR - neplatca DPH,............som to pochopila tak, že tiež píšeš o dodávateľovi-neplatiteľovi DPH.
Keby si to naformulovala
Ak faktúruješ do ČR - neplatcovi DPH,................tak by to aj mne bolo jasné.
Oceniť tvoju snahu by mal skôr zadávateľ otázky, ale to už tak býva.........
Jana Acsová
27.10.11,06:58
Pre neplatiteľa z ČR vznikne daňová povinnosť na Slovensku. Postupujete rovnako ako u každého iného slovenského obchodu.Slovenský podnikateľ/platiteľ dane odvedie daň z predmetného obchodu rovnako, ako keď je obchodným partnerom akýkoľvek slovenský subjekt. Myslené to bolo tak, že ak je odberateľom neplatiteľ z Čiech, slovenskému podnikateľovi vznikne daňová povinnosť na Slovensku, t.j. vznikne tuzemský obchod a dodávka bude zdanená na Slovensku. Práve preto, lebo český odberateľ nie je zdaniteľnou osobou. Slovenský platiteľ dane uvedie tento obchod do daňového priznania spolu s ostatnými tuzemskými dodávkami.
psps
28.10.11,08:26
[QUOTE=KEJKA;1880421]to samozdanenie platí pre dvoch platiteľov DPH. Z tohto upresnenia vyplýva, že vy ako dodávateľ ste platiteľ DPH.
Pri predaji občanovi=nezdaniteľnej osobe do ČR však samozdanenie sa nekoná, fakturujete a odvediete DPH v SR. Tým pádom vlastne občan ČR zaplatí slov.DPH prostredníctvom vás ako dodávateľa.
......................


.....ja som predsa v podstate písala to isté, ešte som pridala i účtovanie a zaradenie DPH, ale ako pozerám, zbytočná námaha..............


určite to nie je zbytočná námaha, mne to veľmi pomohlo. Ďakujem
psps
28.10.11,08:31
dala som ti bodík, naozaj si to napísala dobre, mňa zmiatol začiatok
Ak faktúruješ do ČR - neplatca DPH,............som to pochopila tak, že tiež píšeš o dodávateľovi-neplatiteľovi DPH.
Keby si to naformulovala
Ak faktúruješ do ČR - neplatcovi DPH,................tak by to aj mne bolo jasné.
Oceniť tvoju snahu by mal skôr zadávateľ otázky, ale to už tak býva.........

Určite oceňujem odpoveď. Veľmi ste mi pomohli a keby som vedela ako sa pridávajú bodíky aj to urobím. Veľmi pekne ďakujem obom. Už tomu rozumiem.
psps
28.10.11,08:43
Ak faktúruješ do ČR - neplatca DPH, tak mu vyfakturuješ aj s DPH.
Príklad = základ dane 100,--€, DPH 20,--€, spolu 120,--€),
toto zaúčtuješ 311 AE (120,--) / 604 AE ( 100,-- ), 343 AE ( 20,--),
úhrada faktúry v hotovosti 211 AE / 311 AE ( 120,-- ) alebo na účet 221 AE / 311 AE.

DPH uvedieš do daň. priznaní DPH podľa § 8 a 9, t.j. r.3 základ dane a r.4 DPH.
Samozrejme že daň odvedieš Ty.

Ďakujem, veľmi jasná odpoveď, už rozumiem. Díky
psps
28.10.11,09:02
.... ja som pochopila, že dodávateľ je platca DPH a odberateľ z ČR nie je platca DPH..........................

Ano my-dodavateľ s podnikateľ-platca DPH, odberateľ-nepodnikateľ-neplatcaDPH
Jana1303
29.10.11,07:22
Ďakujem, veľmi jasná odpoveď, už rozumiem. Díky


...rado sa stalo.....................
Zuzanak1
26.12.11,11:00
Dobrý deň, prosímo radu., nie som si úplne istá.
SK firma - platca DPH opraví automobil (plus dodá nové diely pri oprave) ČR firme - platca DPH na Slovensku.
Ako bude fakturovať SK firma ak služba bola vykonaná v SR ? S DPH alebo bez DPH ? Ďakujem pekne za odpovede.