Darker
24.10.11,14:47
Dobrý deň. Potrebovala by som vysvetliť postup pri výpočte hodín. Pracujem v zdravotníctve, nepretržitá prevádzka ale služby sú nerovnomerné...od 6,5 hod do 12 hod. (nočné). Pri kontrole výkazov som zistila že mi nejak nesedia počty hodín reálne v práci a počty na výkaze pre mzdové. Napr. v mesiaci október som odpracovala 17 služieb čo robilo 168 hodín s obednými prestávkami. Vo výkaze boli odpočítané obedné prestávky podľa pracovných dní v tom mesiaci a nie podľa počtu skutočne odpracovaných služieb. Čiže zo 17-tich služieb by mi reálne mali stiahnuť 8.5 hodiny obedných prestávok za každú službu a stiahnutých bolo 10,5 čo odpovedá 21 pracovným dňom. Inokedy sa zas stalo že som bola v práci na 6,5 hodiny, ale vo výkaze pre mzdové som túto smenu vôbec nemala zahrnutú...čiže nadľahčene sa dá povedať, že som si odrábala obedné prestávky,ktoré som reálne nemala. Je pre mňa zvláštne že mi odpočítajú obednú prestávku aj za deň keď dospávam nočnú a v práci reálne nie som. Je pravda že sa tejto tématike vôbec nerozumiem a môj pohľad je čisto laický. Ďakujem
terezamaria
24.10.11,12:59
Dobrý deň. Potrebovala by som vysvetliť postup pri výpočte hodín. Pracujem v zdravotníctve, nepretržitá prevádzka ale služby sú nerovnomerné...od 6,5 hod do 12 hod. (nočné). Pri kontrole výkazov som zistila že mi nejak nesedia počty hodín reálne v práci a počty na výkaze pre mzdové. Napr. v mesiaci október som odpracovala 17 služieb čo robilo 168 hodín s obednými prestávkami. Vo výkaze boli odpočítané obedné prestávky podľa pracovných dní v tom mesiaci a nie podľa počtu skutočne odpracovaných služieb. Čiže zo 17-tich služieb by mi reálne mali stiahnuť 8.5 hodiny obedných prestávok za každú službu a stiahnutých bolo 10,5 čo odpovedá 21 pracovným dňom. Inokedy sa zas stalo že som bola v práci na 6,5 hodiny, ale vo výkaze pre mzdové som túto smenu vôbec nemala zahrnutú...čiže nadľahčene sa dá povedať, že som si odrábala obedné prestávky,ktoré som reálne nemala. Je pre mňa zvláštne že mi odpočítajú obednú prestávku aj za deň keď dospávam nočnú a v práci reálne nie som. Je pravda že sa tejto tématike vôbec nerozumiem a môj pohľad je čisto laický. Ďakujem

Je to divné, čo píšeš. Ako môžeš robiť v trojsmennej prevádzke a odpracovať 6,5 hodín? Predsa buď sú 8 hodinové alebo 12 hodinové smeny. Áno, prestávka na obed - večeru, teda hlavné jedlo sa odpočíta v trvaní 30 minút z pracovného času, samozrejme iba za odpracované smeny.
Hodiny mínusové sa nadrábajú na nasledujúci mesiac, hodiny plusové sa vykazujú, aby v prípade potreby sa použili - pri nedostatku odpracovaných hodín v mesiaci.
Tu však neporiešiš nič, zájdi na mzdové oddelenie a spýtaj sa, na akom základe Ti strhnú pol hodinu na obed aj v deň, keď si nepracovala. Resp. najprv sa to opýtaj vrchnej sestry, ktorá Ti to môže bez problémov zistiť, lebo predsa nestepuje po oddelení tak ako Ty, keď si v službe.
Darker
24.10.11,13:21
Ja viem že je to divné tie naše smeny...staničná sa obhajuje, že je to podľa zákona...a nech prepočítavam tie služby ako chcem, nepasujú mi tie obedné prestávky s počtom reálnych služieb. Tie krátke 6,5 hodinové smeny nám dávajú len preto aby mohli vykázať, že sme v smene dve, ako ukladá za povinnosť vestník. Tak "ušetrí" hodiny a do mesiaca to urobí aj 8 hodín. Poobedné sú tiež len 6.5, takže ja mám pol služieb v mesiaci také krátke, že pomaly viac precestujem, ako zarobím. Bo sa počíta len 6 hodín.
terezamaria
24.10.11,13:28
Ja viem že je to divné tie naše smeny...staničná sa obhajuje, že je to podľa zákona...a nech prepočítavam tie služby ako chcem, nepasujú mi tie obedné prestávky s počtom reálnych služieb. Tie krátke 6,5 hodinové smeny nám dávajú len preto aby mohli vykázať, že sme v smene dve, ako ukladá za povinnosť vestník. Tak "ušetrí" hodiny a do mesiaca to urobí aj 8 hodín. Poobedné sú tiež len 6.5, takže ja mám pol služieb v mesiaci také krátke, že pomaly viac precestujem, ako zarobím. Bo sa počíta len 6 hodín.
Darker, keď vrchná pozerá na Vestník MZ SR, tak Vy sestričky pozerajte na Zákonník práce. Oni chcú zalepiť oči prípadnej kontrole, aby pri hodnotení kvality oddelení boli dodržané normy počtu pracovníkov. Lenže Vy napíšte list, kde žiadajte, aby dodržiavali Zákonník práce a určenú pracovnú dobu v trojsmennej prevádzke. Adresujte to riaditeľovi nemocnice a podpíšte to všetky sestry. S takýmto postupom som sa ešte v nemocniciach nestretla.
terezamaria
24.10.11,13:32
§ 85
Pracovný čas
Na začiatok

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
Darker
24.10.11,16:21
Ja som chcela predovšetkým vedieť, či mi može odpočítavať obedné prestávky podľa pracovných dní (všeobecne) čiže ak má mesiac 21 prac. dní odpočíta 10,5 hod na obed, alebo sa obedné prestávky odpočítavajú za každú službu dlhšiu ako 6 hodín...za 17 služieb 8,5 hodiny???
terezamaria
24.10.11,16:26
Ja som chcela predovšetkým vedieť, či mi može odpočítavať obedné prestávky podľa pracovných dní (všeobecne) čiže ak má mesiac 21 prac. dní odpočíta 10,5 hod na obed, alebo sa obedné prestávky odpočítavajú za každú službu dlhšiu ako 6 hodín...za 17 služieb 8,5 hodiny???

Veď Ti píšem v príspevku č.2 že Ti odpočítavajú O,5 hodiny len za odpracované smeny.
ivka70
24.10.11,16:28
Ja som chcela predovšetkým vedieť, či mi može odpočítavať obedné prestávky podľa pracovných dní (všeobecne) čiže ak má mesiac 21 prac. dní odpočíta 10,5 hod na obed, alebo sa obedné prestávky odpočítavajú za každú službu dlhšiu ako 6 hodín...za 17 služieb 8,5 hodiny???

Prestavka na odpocinok je minimalne 1/2 hodinova a najneskor po 6 hodinach prace.
Cize prestavka moze byt aj v kratsej zmene ako 6 hodin a aj v 12 hodinovej ich nemusi (ale moze) byt viac.

Urcite ti nesmu odpocitavat prestavky podla poctu prac.dni v mesiaci, ale musia podla poctu zmien.
Darker
24.10.11,16:38
Ďakujem za reakcie...je mi trochu nanič z tohto systému. Nechápem ako môže taký veľký zamestnávateľ robiť takéto zdieračstvo. Veď my poriadne ani tú reálnu obednú prestávku nevyužijeme, bo nie to kedy...ešte raz vďaka. Ešte raz oslovím staničnú...ak nič nezistím zájdem na mzdové.
mzdarka renca
24.10.11,16:46
mne to vychádza tak, že majú, resp. nemajú v mzdovom programe nahrané pracovné kalendáre podľa naplánovaných zmien, ktoré odpracujú v skutočnosti a pri spracovaní miezd im to robí šarapatu.
terezamaria
24.10.11,16:55
Renči na mzdové ide prvotný podklad - mesačenka, kde vrchná sestra už vypočíta hodiny, napr. 6,00 - 14,00 = 7,5 hod. / Mzdárka nahádže do počítača sumár hodín, dní, nadčasov, sviatkov...../
mzdarka renca
24.10.11,17:15
Mesačenkou myslíš evidenciu dochádzky? Ak áno, tak mzdárka musí vidieť, ak má korektne nahratý prac. kalendár, ktorý musí byť totožný s dochádzkou + nadčasy, že ak má naplánovaných 17 zmien, tak prestávky nemôžu byť viac, ako za tých 17 zmien.
terezamaria
24.10.11,18:40
U zdravoťákov je mesačný výkaz, kde sa vyznačuje doobedná, poobedná, nočná smena hneď s výpočtom odpracovaných hodín, nadčasov, SO,NE, sviatky. Robí to vrchná sestra za všetky sestry na oddelení podľa knihy dochádzky. Samozrejme, že nemôže odpočítať viac polhodín, ako sestra odpracuje smien. Majú v tom riadne mecheche.