E_S_P_R_I_T
24.10.11,15:12
Dobrý deň prajem,

môj priateľ je živnostník, oprávnenie má na stolárstvo a maliarske, natieracke práce.
Pracoval pre jednu spoločnosť cez ,,sprostredkovateľa", ktorý od živnostníkov, ktorí pre neho pracovali vyžadoval vystavovanie fa na stavebné práce.
Predtým som sa mu do toho nestarala, ale teraz keď som sa pozrela do faktúr mám isté obavy, ako by sa to bralo pri kontrole.
Viete mi niekto poradiť čo s tým?
Ďakujem Vám.

E_S_P_R_I_T
Economic
24.10.11,14:33
Dobrý deň prajem,

môj priateľ je živnostník, oprávnenie má na stolárstvo a maliarske, natieracke práce.
Pracoval pre jednu spoločnosť cez ,,sprostredkovateľa", ktorý od živnostníkov, ktorí pre neho pracovali vyžadoval vystavovanie fa na stavebné práce.
Predtým som sa mu do toho nestarala, ale teraz keď som sa pozrela do faktúr mám isté obavy, ako by sa to bralo pri kontrole.
Viete mi niekto poradiť čo s tým?
Ďakujem Vám.

E_S_P_R_I_T

Má ten človek živnostenský list ? Vystavuje faktúru za "stavebné práce " a on má v živnosti stolárstvo, maliarstvo ? To je predsa jeho zdaniteľný príjem a plus pre štátny rozpočet. Z tohto by nerobili problém. A ešte ak aj nejakú tú daň zaplatí. Len či to on nevystavuje fiktívne a v prípade daňovej kontroly u jeho partnera, ktorému on fakturoval, by mohli vyžadovať nejaký súpis vykonaných prác a podobne tu by mohol vzniknúť problém. V určitých prípadoch sa snažia ísť aj nad rámec zákona. A snažia sa spochybniť aj dodanie a uskutočnenie prác. Je on platiteľ DPH, či nie je ? Aj z toho pohľadu sa na to treba pozrieť.
E_S_P_R_I_T
25.10.11,08:21
Myslíte ten sprostredkovateľ? určite áno. Dane priateľ platí, všetko má v poriadku, len som sa zlakla či pojem stavebné práce môže uvádzať pri tom čo má on v ZL. Čo už robí ten sprostredkovateľ to neviem, Už rok u neho nepracuje, len teraz priateľovi prišiel papier, že sa má dostaviť na úrad aj s fa, ktoré vystavoval na predmet stolárstvo. Nie je platca DPH.
Economic
25.10.11,11:46
Myslíte ten sprostredkovateľ? určite áno. Dane priateľ platí, všetko má v poriadku, len som sa zlakla či pojem stavebné práce môže uvádzať pri tom čo má on v ZL. Čo už robí ten sprostredkovateľ to neviem, Už rok u neho nepracuje, len teraz priateľovi prišiel papier, že sa má dostaviť na úrad aj s fa, ktoré vystavoval na predmet stolárstvo. Nie je platca DPH.

Možno sa robí krížová kontrola. Pokiaľ má priateľ všetko v poriadku a FA budú sedieť dátumovo a na výšku sumy, žiadny problém. Držím palce.
Xellesia
02.11.11,10:54
Bude mať problém pri kontrole zo živnostenského úradu a prípadne aj pri hĺbkovej kontrole DÚ - ak prídu na kontrolu na daň z príjmu. Daniari na kontroly moc nechodia, ale živnostenský úrad chodí, a to za posledných cca 4 mesiacov u nás v okrese kontrolujú plošne všetkých čo majú v živnosti stolárstvo. Neviem síce čo ich k tomu viedlo, že kontrolujú práve ich, ale už mi skontrolovali všetkých čo v živnosti takú činnosť mali a zatiaľ len stolárov a nie iných remeselníkov.