Marew
23.01.06,14:04
Ahojte, potrebujem radu, resp. potvrdenie názoru.
Pracujem v poisťovni, sme platca DPH (koeficient 0). Plánujeme predať motor. vozidlo, nakoľko ho viac nepotrebujeme. Takže, keď predať, tak bez DPH? (paragraf 42 Zákona o DPH). Auto bolo zakúpené a nebol nárok na odpočet (bolo používané výlučne na činnosti oslobodené od dane, paragraf 37 Poisťovacie služby). Čo v takom prípade, ak sme už predali nejaký ten hmotný majetok (skrine) a bol predaný s vyfaktúrovanou DPH, aj keď to malo byť oslobodené od dane (paragraf. 42)? Odviesť daň alebo podať dodatočné daň. priznanie?
Ďakujem za radu.
ALBO
23.01.06,13:26
Pri aute osobnom rozmýšľate dobre- oslobodiť predaj.§42
Ostatný majetok oslobodzujete pri predaji tiež, pretože ste si neuplatnili nárok na odpočet na vstupe.
Otázka je, že ste ho predali s DPH a čo máte robiť pýtať si daň naspäť cez dodatočné?(píšete či máte odviesť tomu nerozumiem lebo ste už osviedli

Daň ste odviesť nemuseli. takže by ste mohli podať aj dodatočné, vystaviť opravný doklad pre odberateľa. Ale nič na tom nezískate.Možno ak by odberatel bol podobne na tom s odpočtom ako vy, tak by ste jemu pomohli znížiť cenu takto.
Predpokladám, že to je príležitostný predaj tak do koeficientu vám to nevstúpilo, takže vám zostal aj naďalej nula.
Marew
23.01.06,15:18
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, s tým autom mi to bolo zrejmé, tak sme to mali spraviť aj s tými skriňami (teda nefakturovať daň). Teraz neviem, čo s tým spraviť. Odberatelia, resp. kupujúci nám už zaplatil za tie skrine (fakturovali sme cenu s DPH, čo sme podľa par. 42 nemuseli robiť). Čo s tým ďalej?
Jana Acsová
23.01.06,15:27
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, s tým autom mi to bolo zrejmé, tak sme to mali spraviť aj s tými skriňami (teda nefakturovať daň). Teraz neviem, čo s tým spraviť. Odberatelia, resp. kupujúci nám už zaplatil za tie skrine (fakturovali sme cenu s DPH, čo sme podľa par. 42 nemuseli robiť). Čo s tým ďalej?No čo s tým? .-(
Mám za to, že odberateľ by s tým mohol mať problém, ak sa to zistí. V prípade, že by vám kontrola vytkla zdanenie predaja, ktoré malo byť v zmysle § 42 oslobodené mám za to, že odberateľovi môžu vytknúť uplatnenie práva na odpočítanie dane .-(
Ak je to významná čiastka doporučujem urobiť opravu ZD podľa § 25 ZDPH a vystaviť správnu faktúru. Uvedeným sa vzťah k ŠR u odberateľa aj dodávateľa vyrovná.