zuz84
24.10.11,19:07
Ahojte,

chcem vas poprosit o radu. Mamina objednala presne pred 2 mesiacmi plastove okna a zaplatila hned v ten den aj zalohu (300 eur). Spisala sa zmluva o dielo s tym, ze dodacia doba je 4 az 6 tyzdnov od prijatia zalohy.

Odvtedy ale firma nekomunikuje s nami dostatocne, mamina tam volala x krat ze v akom to je stave, tak ze okna su uz na sklade asi tak mesiac, ze mame cakat na technika a mame si ho aj sami ohlasit (!!!). Ale ok, mamina volala aj technikovi, cislo neexistujuce. Volala niekolkokrat do firmy, stale len ze ano, pisu si ju, zavolaju, ozvu sa, ozve sa technik a stale nic.

Minuly tyzden som tam bola osobne s tym, ze je to uz 8 tyzdnov a ze neodidem kym mi nedaju termin, tak volala technikovi a ze sa v pondelok (dnes) ozve s tym, ze montaz by bola v utorok alebo stredu.

Ale mily technik sa neozval, mobil mal vypnuty, majitel telefon nezdvihal, na centrale v ba nezdvihali, na pobocne na druhy raz zdvihla a bola aj dost neprijemna, ze co chceme.

Tak jej mamina povedala, ze nech laskavo zozenie technika a nech jej zajtra rano zavola kedy chce prist, lebo v opacnom pripade odstupujeme od zmluvy pre nedodrzanie dohodnutych podmienok (dodacia doba).

Na to jej slecna povedala, ze ale ci si je vedoma toho, ze zaloha sa v takom pripade nevracia. Tak jej len povedala mamina, ze to teraz nebude riesit a ze to poriesime neskor.

Tipujem ze technik ani zajtra nezavola a tak mam pripravene odstupenie od zmluvy podla nejakeho paragrafu obchodneho zakonnika.

Viete mi ale niekto povedat na co mam pravo a co by som mala spravit ked tam pojdem? Skratka ako sa nedat odbit? Chcem dosiahnut vratenie zalohy, no ak bude robit s tym problemy, neviem co spravit, co povedat, kedze nie som pravnik.

Budem zajtra asi volat aj na obchodnu inspekciu ci by mi poradili ako postupovat, ale pytam sa aj tu ci niekto nemate skusenost...

Dakujem http://lady.sk/images/smejo.gif
Mária27
24.10.11,18:54
Ak nedodržal dohodnutú lehotu na odovzdanie diela, dajte mu dodatočnú primeranú lehotu; ak junedodrží , možete od zmluvy odstúpiť. Odstúpenie mu pošlite s doručenkou. Do jedného mesiaca si môžete žiadať všetky tvoje náklady a samozrejme zálohu - skúste to platobným rozkazom.

Občiansky zákonník
§ 48 (Odstúpenie od zmluvy)

(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 642

(2) Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote.
§ 639

Ak objednávateľ poskytne riadne a včas potrebnú súčinnosť, zhotoviteľ však v určený čas nepristúpi k vykonaniu diela, patrí mu právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu tým vznikli. Toto právo musí uplatniť u zhotoviteľa najneskôr do jedného mesiaca od prevzatia veci; ak z tohto dôvodu odstúpi od zmluvy, musí ho uplatniť najneskôr do jedného mesiaca od odstúpenia; inak právo zanikne.