re88ne
24.10.11,19:20
Dobrý deň

Mam takýto problémik, pred tromi rokmi som kúpil byt na hypotéku...a teraz tam mám podnájomníkov, ktorý by ten byt chceli kúpiť.
Otázka znie : Je možné nejak previesť tu istú hypotéku, ktorú platím ja na inú osobu ? bez nejakých zbytočných vybavovačiek? kedže som to všetko už podstupoval ja :)
Ďakujem
Martin Vacho
25.10.11,20:46
Zdravím,
hypotéka môže byť pre vedená na inú osobu. V praxi sa to však nevyužíva, nakoľko je potrebné riadne preukazovanie bonity budúceho dlžníka a na základe toho sa tiež posúdia aj podmienky, za akých to nový majiteľ bude splácať.
Čiže ak to tak chcete urobiť preto, že oni nemajú preukázateľný príjem, nepôjde to (iba ak do 50% hodnoty nehnuteľnosti).
Ak je dôvodom výhodnosť úrokových podmienok - budú zmenené podľa profilu kupujúceho.
Ak je dôvodom úspora na poplatkoch za predčasné splatenie, tu je možné, že sa podarí vylobovať výnimku alebo nájsť iné riešenie, ktoré by zahŕňalo nejaké riziká a zároveň by vyžadovali veľkú dôveru.
Takže dôležité je vedieť, čo sa od toho očakáva.
Daj vedieť, čoho sa obávaš alebo prečo by ste hypotéku chceli prenášať na nového majiteľa.
Pekný deň.