Rasťo74
24.10.11,19:38
Dobrý deň. Mám na vás otázočku a zároveň prosím o radu čo s voľným kapitálom cca 100000€ ktoré mám uložené v banka na eurovom vklade. Neviem či prostriedky previesť na účet v inej mene alebo ich investovať do nehnuteľnosti. Som trochu nesvoj ohľadom situácie okolo eura a nerád by som prišiel o peniaze.
Xanti
24.10.11,18:04
mimotemy Nechceš ich investovať do mňa :D :D :D

Osobne by som to investovala do nehnuteľnosti, ktorá by mi zarábala napr. byt, dom, penzion, hala , kancelárske priestory teda to čo sa dá najlepšie prenajať.
mattto
24.10.11,18:32
"Som trochu nesvoj ohľadom situácie okolo eura a nerád by som prišiel o peniaze." kto má EURO príde o peniaze? :) vidím, že mediálna masáž na niektorých jedincov funguje. Jeden ide vyberať a "investovať" peniaze do kúpy auta, lebo EURO, pred časom, keď EURO bolo k USD 1,6 sa tu ozývali hlasy o páde USD...

ak sa tak veľmi všetci boja o svoje eurá sú presvedčení o jeho páde, založte si forexový účet a cez pákový efekt dajte short na EUR aspoň k piatim hlavným menám. S niekoľko desať tisíc eur zarobíte milióny a do smrti nemusíte pracovať :cool:
Rasťo74
24.10.11,18:44
Ten pákový efekt je len tažko predvidateľný a ako môžeš získať tak aj stratiť. Pre mňa asi dosť veľké riziko.
Rasťo74
24.10.11,18:46
V dnešnej dobe je dosť problematické nájsť takú nehnuteľnosť ktorá by ti zarábala toľko aby sa ti tie peniaze vrátily, mám viacero nehnuteľností, tie si prevádzkujem zatiaľ sám a jednu prenajímam.
Xanti
24.10.11,18:52
V dnešnej dobe je dosť problematické nájsť takú nehnuteľnosť ktorá by ti zarábala toľko aby sa ti tie peniaze vrátily, mám viacero nehnuteľností, tie si prevádzkujem zatiaľ sám a jednu prenajímam. No skôr som myslela na to, že nehnuteľnosť Ti má priniesť viac ako úroky v banke. Ale ty zrejme chceš mať aj prachy aj nehnuteľnosť.

Teda príklad pri 100 000 eur na sporiacom účte s 2% úúrokom ročným je to mesačne cca 120 eur na úrokoch. Ak máš nehnuteľnosť, čo ti toľko vynesie tak si v zisku, a samozrejme nestráca na hodnote. Lebo zo zvyšku výnosu si ju zvelaďuješ.

Ak budeš chcel prachy tak ju zase predáš ne.
mattto
24.10.11,18:54
pákový efekt nie je ťažko predvídateľný, je presne stanovený v obchodných podmienkach. Prečo stratiť? veď si presvedčený o páde eura, preto ideš vyberať svoj účet vedený v eurách a ideš robiť kroky, aby si o eurá neprišiel...
Rasťo74
24.10.11,18:57
No skôr som myslela na to, že nehnuteľnosť Ti má priniesť viac ako úroky v banke. Ale ty zrejme chceš mať aj prachy aj nehnuteľnosť.

Teda príklad pri 100 000 eur na sporiacom účte s 2% úúrokom ročným je to mesačne cca 120 eur na úrokoch. Ak máš nehnuteľnosť, čo ti toľko vynesie tak si v zisku, a samozrejme nestráca na hodnote. Lebo zo zvyšku výnosu si ju zvelaďuješ.
Ak budeš chcel prachy tak ju zase predáš ne.


Sory ale ked kúpiš nehnuteľnosť dnes za 100000 za rok už takú hodnotu nemá, dnes je plno inzerátov na predaj a málo sa predáva nehnuteľností musela by to byť super kúpa aby sa to oplatilo.
No v dnešnej dobe je to tak
Xanti
24.10.11,19:00
Hm... a kto Ti káže za všetko kupovať nehnuteľnosť? Nie som naivná, aby som si myslela, že kúpiš nehnuteľnosť a zarábaš. Treba ešte do toho investovať logicky... :D
Rasťo74
24.10.11,19:01
pákový efekt nie je ťažko predvídateľný, je presne stanovený v obchodných podmienkach. Prečo stratiť? veď si presvedčený o páde eura, preto ideš vyberať svoj účet vedený v eurách a ideš robiť kroky, aby si o eurá neprišiel...

Ja myslím na dlkší časový horizont. Ked pozerám ako napríklad dnes rastie a dva dni padá neviem či sa to dá podržať na pákovom efekte každý deň sa ti to predražuje nie.
Rasťo74
24.10.11,19:08
Hm... a kto Ti káže za všetko kupovať nehnuteľnosť? Nie som naivná, aby som si myslela, že kúpiš nehnuteľnosť a zarábaš. Treba ešte do toho investovať logicky... :D

Prosím ťa pekne za tie peniaze niečo preborné nekúpiš, byt - možno dva, nebytový priestor jeden ale problém je prenajať a aby ľudia platili.
Xanti
24.10.11,19:14
Šak všetko vieš, tak načo sa pýtaš na porade? :D
Dáša_
25.10.11,05:37
delonka
25.10.11,06:03
Dáša a ako si sa rozhodla? ja mám nevybrané peniaze v stavebnom sporení, /sporenie je už ukončené /po prečítaní článku som rozhodnutá ísť peniaze vybrať, mám obavy, niečo sme už vymenili za CHF, mám toho málo, len toľko, aby som neskončila na ulici, čo mám urobiť? založiť si pančuchu?
mattto
25.10.11,06:42
aj my ostatní chceme vedieť, prečo sa máme báť o úspory a ako z toho von a nedajbože ešte zarobiť :)
Dáša_
25.10.11,16:56
Dáša a ako si sa rozhodla? ja mám nevybrané peniaze v stavebnom sporení, /sporenie je už ukončené /po prečítaní článku som rozhodnutá ísť peniaze vybrať, mám obavy, niečo sme už vymenili za CHF, mám toho málo, len toľko, aby som neskončila na ulici, čo mám urobiť? založiť si pančuchu?

no ja tento problém nerieším, lebo nemám čo riešiť :D:D

len pri tom premieňaní na inú menu by som chcela upozorniť na veľký problém v maďarsku - ľudia si brali úvery v zahraničnej mene a teraz majú obrovské problémy so splácaním. Uznávam ale, že to boli úvery a ty máš úspory...
kezeso
27.10.11,09:03
Ak nepodnikáš, skús to. Investuj do svojej firmy. Je to určite výnosnejšie ako uložené prachy v banke.
agentsmith
22.05.12,08:01
Dáša dnes mi známi poslal ten istý článok ale môj osobný názor je taký, že niečo na tom pravdy je a niečo nie. Možno je pravda, že peňazí je málo alebo sa zle prerozdelujú a aj to že EP zatiaľ nebol schopný nájst prijatelné riešenie pre túto situáciu, ale vyberať si peniaze z účtu mi príde práve krok s podpore neschopnosti spomínanej likvidity.
MRichardM
22.05.12,12:23
moroz.richard@gmail.com ozvi sa mi na mail, poradím ti dobrý spôsob ako zúročiť peniaze, s istotou zisku... Nechcem to písť verejne ale jedná sa sčasti o to čo tu bolo spomenuté, ale mám konkrétne kroky a riešenia.
Mikesko1111
01.06.12,12:26
Ahoj..Ono zalezi hlavne na tom,kolko percent chces z danej sumy osetrit..Zvycajne sa odporuca max.20% ulozit (tzv.nepotrebne financie) ,aby si mal stale dosah na svoje ostatne aktiva v pripade nudze..Ak by si chcel vediet viac,napis na e.fox@pobox.sk..
profesional
04.06.12,13:42
Dovolim si moj skromny nazor:

To ze kriza je uz vlastne za nami a ze uz nas caka rast, hoc pomaly, je totalna sprostost. Tato kriza je nieco ako sopka. A to co zazivame zatial je len nieco ako male zemetrasenie pred vybuchom.
Dno krizy este nie je ani na dohlad a peknych par rokov ani nebude.
Obzvlast ked ECB tlaci stale viac a viac nekritych Eur.
Odporucam preto nasledovne:

8 percent z penazi vlozit do investicneho striebra
2 percenta vlozit do investicneho zlata
25 percent vlozit do mien tych statov, ktore nemaju tzv. Fiat peniaze ale zaroven musi ist o meny nefixovane na Fiat menu a nesme to byt mena krajiny, kde to moze nejaka velmoc vojensky zobrat do svojich ruk a je po ...
Mam tym na mysli napr. Singapursky dolar. Ide o menu, ktora je kryta realnym produktom. Stat nepouziva menu na fiskalnu ani monetarnu politiku. Mena predstavuje iba vysoko likvidne obezivo. A kazda jedna jednotka meny je kryta skutocnym produktom alebo spotrebovatelnou sluzbou. V pripade problemov je mozne cast penazi dat aj do Canadskych dolarov. Je to tiez do istej miery mena kryta produktom. Avsak vdaka blizkosti USA mam dovodne obavy o jej udrzatelnost z dlhodobeho hladiska. Ale kratkodobo urcite bude mat zmysel. Obzvlast v pripade potravinovej krizy. Nakolko Canada je najvacsi exporter psenice na zemi. A ta bude lahko zmenitelna za Canadsky dolar v pripade problemov.
Zvysne peniaze by som investoval do realit, do malometraznych bytov. A tieto by som prenajimal. Ja osobne odporucam aktualne podla pomeru cena / najom mesta Zilina, Trnava, Banska Bystrica. Za tie peniaze kupis tak 1 malometrazny byt. Ale z najmu dostanes pomerne slusnu rentu.
srska
17.06.12,04:08
charonme
17.06.12,06:17
asi by som si najprv ujasnil na ako dlho to chces, ci chces len bezpecne zachovat hodnotu alebo "investovat" (cize risk/zisk) a kolko z toho chces mat do akej miery likvidne
Indeed
17.06.12,07:26
Rád by som v suvislosti z touto témou o peniazoch sa spýtal

či sa za tejto situacie OPLATÍ brať ÚVER , alebo sa požičke zďaleka vyhnuť.

Ďakujem.
Milena Mrvová
17.06.12,16:12
Hm, ťažko radiť, veď kebyže vieme čo sa stane zajtra (zvlášť s hodnotou peňazí), tak tu nepíšeme, ale robíme na tom, aby sme boli pozajtra nechutne bohatí. Moji predkovia hovorili, že v časoch krízy (absolvovali svetové vojny) si za zlato kúpiš aspoň kúsok chleba a prežiješ do zajtra ...
charonme
18.06.12,08:00
ÚVER zavisi ze od koho, na aky urok a ci by v zmluve bolo to co banky s oblubou davaju do hypotekarnych zmluv: ze banka moze kedykolvek poziadat o splatenie celej sumy (tym padom ked bude inflacny rast cien vyssi ako dohodnute uroky, tak poziadaju o splatenie aby na tom netratili)
Miriell
19.06.12,17:52
Mam úplne rovnaký názor ohľadom krízy ako profesional. Mnohí ekonómovia porovnávajú súčasnú krízu s krízou z 1929, čo sa nedá, lebo vtedy vznikla z iného dôvodu a hlavne bola iná situácia vo svete ako dnes, keď je všetko vrámci globalizácie poprepájané. Svoje financie si ukladám prevažne do hotovosti alebo drahých kovov (keď nerátam podnikanie). Pomer by som riešila však trochu inak: pokiaľ viete, že financie nebudete potrebovať dlhší čas (viac ako 3 roky):
invest.zlato min 15 perc.
invest.striebro min. 15 perc. (má väčší potenciál na rast ceny ako zlato, ale nie je to klasické uloženie hodnoty, pretože je to priemyselná komodita)
hotovosť v rôznych menách (okrem USD, €): švajč. frank, austral.dolar, kanad.dolár (buď stabilnejšie meny alebo komoditné meny) - min 10-20 perc.
zvyšok poľnohospodárska pôda, ktorú môžete prenajať a brať z nej výnosy (pôda je pôda a viacej je na Zemi nebude) - môžete postaviť "králikáreň" s 300 poschodiami, ale druhú Zem zatiaľ nemáme
Rozhodne by som z určitou časťou peňazí (pokiaľ nepodnikáte) rozmýšľala o vlastnom podnikaní (určite nie zbrklo a narýchlo).
mattto
19.06.12,17:58
Mam úplne rovnaký názor ohľadom krízy ako profesional. Mnohí ekonómovia porovnávajú súčasnú krízu s krízou z 1929, čo sa nedá, lebo vtedy vznikla z iného dôvodu a hlavne bola iná situácia vo svete ako dnes, keď je všetko vrámci globalizácie poprepájané. Svoje financie si ukladám prevažne do hotovosti alebo drahých kovov (keď nerátam podnikanie). Pomer by som riešila však trochu inak: pokiaľ viete, že financie nebudete potrebovať dlhší čas (viac ako 3 roky):
invest.zlato min 15 perc.
invest.striebro min. 15 perc. (má väčší potenciál na rast ceny ako zlato, ale nie je to klasické uloženie hodnoty, pretože je to priemyselná komodita)
hotovosť v rôznych menách (okrem USD, €): švajč. frank, austral.dolar, kanad.dolár (buď stabilnejšie meny alebo komoditné meny) - min 10-20 perc.
zvyšok poľnohospodárska pôda, ktorú môžete prenajať a brať z nej výnosy (pôda je pôda a viacej je na Zemi nebude) - môžete postaviť "králikáreň" s 300 poschodiami, ale druhú Zem zatiaľ nemáme
Rozhodne by som z určitou časťou peňazí (pokiaľ nepodnikáte) rozmýšľala o vlastnom podnikaní (určite nie zbrklo a narýchlo).


môžeš to trochu rozviesť? zlato/striebro/meny myslíš reálne alebo iba komoditu na trhu?
Miriell
19.06.12,18:21
Všetko samozrejme reálne. Pokiaľ si nakúpite špekulatívne zlato (je jedno, či je to ETF, podielový zlatý fond, opcie, futures -futures ROZHODNE nie - tak stále je to iba "papier" a nedržíte vlastne nič, iba papier, že raz Vám možno niekto niečo dá).
Drahé kovvy: zlato, striebro: mince majú väčšiu likviditu, ale zase sú "drahšie" - majú väčšiu prirážku k cene na burze od ktorej sa odvíjajú (pozor, na striebro sa priráta aj DPH), tehličky, odliatky sú trochu menej likvidné, ale zase majú menšiu prirážku. Ja si to rozhadzujem rôzne, raz si beriem viacej menších "kusov", občas niečo "väčšie". Inak, voľakedy sa hovorilo, že keď si budete môcť kúpiť za zopár uncí byt na Manhatene, tak ho treba predať, dovtedy držať :-)
Meny (hotovosť): viac menej som zástanca názoru, že keď bude problém, pomôže len to, čo máte vy sám na dosah. Nuly na účte sú stále iba nuly, žiadna hodnota. Samo o sebe papierové peniaze strácajú hodnotu, ale stále je lepšie mať papierový peniaz v ruke ako nedobytné "nuly". Je to extrémnejší názor, ale v prípade problému ja osobne plakať nad problémami banky nebudem (a to mám založených viacero účtov súkromných, firemných, ale slúžia mi skôr ako transport peňazí, nie ukladanie hodnoty a investovanie).
A pôda? Maximálne konkrétne :-) (nevynechávala by som túto časť).
Indeed
19.06.12,18:41
drahe "kovvy" ? nie kovy ?
Indeed
19.06.12,18:43
Je ŠOKUJUCE , že široká verejnosť nemá ani bledomodrý šajn

KDE možno nakupiť investičné zlato a striebro

ako píšete "väčšie aj menšie " kúsky.
Miriell
19.06.12,19:01
Keď o tom začne hovoriť široká verejnosť, tak sa toho začnem postupne zbavovať a "prehadzovať" to do iných aktív a pasív :-) Zatiaľ sme však ďaleko od tejto situácie.