katy1234
24.10.11,20:11
Chcem sa spýtať,v zamestnaní som evidovaná ako zťp lebo som celiatička a to od roku 2005.Až teraz mi účtovníčka povedala že im zo zdravotnej poisťovne prišlo,že majú nejakú úľavu,že by za mňa mali odvádzať menej a aj ja vraj budem platiť menej.Ale ja som zisťovala ako je možné že až teraz.A vraj mám právo od mzdárky požadovať vyúčtovanie za všetky tie roky a pýtať si peniaze späť.Neviete mi niekto poradiť či to od nej mám právo požadovať,či tam nieje nejaká premlčacia doba.Neviem či zo strany mzdárky nedošlo k pochybeniu.Dakujem vám za radu.
Xanti
24.10.11,18:29
Došlo k pochybeniu, nakoľko od roku 2005 mala za teba odvádzať odvody vo výške 2% a za firmu vo výške 5% a ona odvádzala 4% a 10%.

Ale neni to aj tvoja chyba? Dala si mzdárke papier, že si ŤZP?

No ale mala by spätne prerátať výplaty, lebo ani daň nebude sedieť. Bude vyššia ako si platila.
katy1234
24.10.11,19:29
Písala som,že som evidovaná v zamestnaní.Takže som jej už v roku 2005 dala prekopírovaný dokument s úradu práce že som ťzp.Chcete tým povedať,že to mám nechať zak lebo aj tak budem možno ešte doplácať.Pochopila som to správne?Viete,mzdárka odo mňa pýta nejaké novšie potvrdenie z úradu aby to odoslala do zdravotnej poisťovne.Ale podľa mňa ma vedome klame lebo vie,že o tom asi veľa neviem.Chcem len vedieť ako mám dalej postupovať,či mám právo od nej to vyúčtovanie požadovať alebo to mám nechať tak.Ja navine niesom,papiere som jej dala hned ako som ich dostala a odvtedy odo mňa nič nepýtala.Takže to mala urobiť už v roku 2005.Nie?
Xanti
24.10.11,19:43
No nemyslím si, že by tá daň bola vyššia ako to čo Ti má doplatiť. Určite by som žiadala aby opravila výplaty za tie roky. ( Ak by mesačne robil rozdiel v odvodoch 5 eur plus tak tvoja daň by bola z tejto sumy 0,95 eur, takže preplatok bude rozhodne vyšší ako daň )

Je to jej chyba a nepozornosť a neznalosť zákona, že zle toľké roky rátala výplaty. A áno už v roku 2005 mala posielať doklad na ZP o tom, že si ŤZP a mala platiť menšie odvody, aj za firmu musí opraviť výkazy a všetko, lebo aj tam platila viac ako mala.
misoft
24.10.11,20:00
katy1234: Písomne predlož žiadosť, aby spätne od roku 2005 na základe tvojho potvrdenia o zťp prepočítala všetky tvoje odvody a dane a zároveň žiadaj, aby zamestnávateľ tieto bezodkladne ti spätne vyplatil. Vraví sa: Neznalosť zákona neospravedlňuje - v tomto prípade neznalosť zákona u účtovníčky spôsobila u teba straty na financiách, ktoré si mohla využiť. Je jedno akým spôsobom to vyrovnajú (aj keby to mali strhávať účtovníčke z platu), ty svoje musíš dostať späť!.
Erislava
25.10.11,03:13
Ja mám opačný prípad, zamestnanec vôbec nedoniesol potvrdenie o ZŤP, dozvedela som sa sa to tak náhodou, tak som ho vyzvala, aby doniesol potvrdenie a dala som si podpísať, že danú skutočnosť oznámil až v roku 2011.Len teraz neviem,čo s tými predošlými rokmi, tento rok by sa dal vyrovnať v RZZP , ale neviem, čo s tými ostatnými.