polis1
25.10.11,09:28
Dobrý den

klient mal vozidlo dané v majetku s tým, že ukončil podnikanie k 31.08.2011. tým automaticky sa zrušila aj daň z motorových vozidiel?alebo musíme to odlhlásiť to vozidlo?

a za dalšie čo potom kam zo zostatkovou hodnotou.zostatková cena vozidla je 5250 EUR.

poradte mi prosím? možem mu dať do nakladov odpis len za tých 8 mesiacov?
KEJKA
25.10.11,07:33
automaticky sa nič neruší, musí odhlásiť auto - oznámiť zmenu, aj ukončenie podnikania, ak to ešte nie je vyriešené.
DMV podá a daň zaplatí za tých 8 mesiacov.
odpis už nie, lebo auto nie je v majetku k 31.12.
NEPLATI - nevymazavam, lebo nasl.príspevok na toto reaguje a neviem škrtnúť-nezobrazuje sa mi táto možnosť:
ZC auta pripočíta k ZD rovnako ako hodnotu zásob, pohľadávok.....
polis1
25.10.11,07:44
tak treba odhlásiť a možem ho odhlasit a aj s datum neskorším ako je zrušená živnosť. Daný klient mi to lebo až dneska priniesol..paráda...takže tú zostatkovú sumu dam ako príjem do ZD ak sa nemýslim že?
Zita5
25.10.11,07:47
Dobrý den

klient mal vozidlo dané v majetku s tým, že ukončil podnikanie k 31.08.2011. tým automaticky sa zrušila aj daň z motorových vozidiel?alebo musíme to odlhlásiť to vozidlo?

a za dalšie čo potom kam zo zostatkovou hodnotou.zostatková cena vozidla je 5250 EUR.

poradte mi prosím? možem mu dať do nakladov odpis len za tých 8 mesiacov?

Oznámenie o ukončení daňovej povinnosti ste už mali vykonať .....

§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti


(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní


Ja som iného názoru ako Kejka ohľadom ZC MV .....zostatková cena sa nepripočítava k základu dane , pretože počas odpisovania ani netvorila výdavok vo forme odpisov ani nijak inak .Nákup sa účtoval ako výdavok NZD-DM
Toto vozidlo vyradíte na osobné užívanie a v prípade jeho predaja(po ukončení živnosti ) budete posudzovať príjem a výdavok podľa Zákona o dani z príjmu § 9

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Ohľadom vozidla ešte dodám, ak by vozidlo bolo predané v rámci ukončenia živnosti, tak príjem za predaj je POZD a do výdavkov by išla ZC vozidla .
Ivenka
25.10.11,07:47
tak treba odhlásiť a možem ho odhlasit a aj s datum neskorším ako je zrušená živnosť. Auto malo byť odhlásené najneskôr 30.9.2011
Daný klient mi to lebo až dneska priniesol..paráda...takže tú zostatkovú sumu dam ako príjem do ZD ak sa nemýslim že? ÁNO
polis1
25.10.11,07:51
tak neviem čo teraz lebo uz je to po lehote tých 30 dní..jemu ze niekto povedal, že sa všetko ruší ak teda ukončil živnosť...hned sa mi to nezdalo tak preto mi to až dneska priniesol
Zita5
25.10.11,07:52
tak treba odhlásiť a možem ho odhlasit a aj s datum neskorším ako je zrušená živnosť. Daný klient mi to lebo až dneska priniesol..paráda...takže tú zostatkovú sumu dam ako príjem do ZD ak sa nemýslim že?
Zákon o dani z príjmu §17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

K tej zostatkovej cene prikladám pre info ešte nasledovný link
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=90096
KEJKA
25.10.11,08:00
tak neviem čo teraz lebo uz je to po lehote tých 30 dní..jemu ze niekto povedal, že sa všetko ruší ak teda ukončil živnosť...hned sa mi to nezdalo tak preto mi to až dneska priniesol
odhlásiť mal on, nie ty. lepšie neskoro ako nikdy.
Napíš teda oznámenie s dátumom 30.9.2011 a pošli-resp. nech to podpíše a pošle.
na DPFO máš čas.
Zita5
25.10.11,08:05
odhlásiť mal on, nie ty. lepšie neskoro ako nikdy.
Napíš teda oznámenie s dátumom 30.9.2011 a pošli-resp. nech to podpíše a pošle.
na DPFO máš čas.

Súhlas, len dodám, že už môže byť sankcia.Ale to je už vec živnostníka, len učtovníčka ho mohla na to upozorniť a vôbec celé ukončenie mal najskôr konzultovať .
Mila123
25.10.11,08:07
išla som hľadať iné ustanovenie k DzP FO k tej zostatkovej cene.....ale jednoznačne platí, že ZC nie je pripočítateľná a ani odpočítateľná položka ZD pri ukončení podnikania FO......
KEJKA
25.10.11,08:09
........................
Ja som iného názoru ako Kejka ohľadom ZC MV .....zostatková cena sa nepripočítava k základu dane , pretože počas odpisovania ani netvorila výdavok vo forme odpisov ani nijak inak .Nákup sa účtoval ako výdavok NZD-DM.......................
ešte k tomuto......áno, správne, preto som dala súhlas a upravila svoj prvý príspevok. Nedomyslela som to, pardon.
polis1
26.10.11,05:55
a ako to bude potom u ukončených výkazov o majektu a závazkoch bude tam zostatková hodnota teda tých 5250 EUR?
Zita5
26.10.11,06:04
Áno .