Vieraka
25.10.11,10:20
Poradaci prosim vas o pomoc.
Doteraz som sa spolahla pri vystavovani priznania DPH na software - POHODA - ale dnes sme pri elektronickom podani zistili, ze suma v riadku 3 - zaklad dane a vypocitana dan v riadku 4 nesuhlasia. Musia sa tieto sumy matematicky rovnat.
priklad zaklad dane je 100 ale dph nie je 20 ale napr. 20.05

Podla softwaru to mam vycislene spravne, lebo robim pri niektorych fakturach zaokruhlenie DPH, aby mi to sedelo so sumou, ktora mi prisla na ucet. Aj z podkladov k DPH vidim, ze suma v riadku 4 je zhodna so vsetkymi dph-ckami, ktore mam na fakturach. Akurat, ze to prepisujem vlastne natvrdo a teraz neviem, ci su nejake odchylky v zaokruhleni tolerovane, alebo nie. Je to od 0.5 do 5 Eur.

Nakoniec sme to este neposlali, lebo neviem, ci by to vobec elektronicky preslo.

dakujem
KEJKA
25.10.11,08:53
elektronicky ti to prejde cez eDane, zahlási chybu, ale súčasne upozorní, že neprekáža odoslaniu a akceptácii.
Ak som to isté robila cez eportal drsr.sk, tak zahlásilo chybu, vysvietilo červeno a nepustilo ma ďalej. Aj ked je to ako v tvojom prípade v neprospech daňovníka.
To je moja skúsenosť.
Podľa mňa ti to nemusí sedieť matematicky ale na súpis dokladov, kde v jednotlivých prípadoch to je zakrúhlené tak ako píšeš.
babi2
25.10.11,09:11
Poradaci prosim vas o pomoc.
Doteraz som sa spolahla pri vystavovani priznania DPH na software - POHODA - ale dnes sme pri elektronickom podani zistili, ze suma v riadku 3 - zaklad dane a vypocitana dan v riadku 4 nesuhlasia. Musia sa tieto sumy matematicky rovnat.
priklad zaklad dane je 100 ale dph nie je 20 ale napr. 20.05

Podla softwaru to mam vycislene spravne, lebo robim pri niektorych fakturach zaokruhlenie DPH, aby mi to sedelo so sumou, ktora mi prisla na ucet . Aj z podkladov k DPH vidim, ze suma v riadku 4 je zhodna so vsetkymi dph-ckami, ktore mam na fakturach. Akurat, ze to prepisujem vlastne natvrdo a teraz neviem, ci su nejake odchylky v zaokruhleni tolerovane, alebo nie. Je to od 0.5 do 5 Eur.

Nakoniec sme to este neposlali, lebo neviem, ci by to vobec elektronicky preslo.

dakujemNo podľa mňa odchýlka 5 € je veľa, niekde musí byť chyba. Tomuto nerozumiem "lebo robim pri niektorych fakturach zaokruhlenie DPH, aby mi to sedelo so sumou, ktora mi prisla na ucet", to upravuješ DPH dodatočne ak Ti na účet príde iná čiastka? to by som určite nerobila, ak by mi prišla na účet iná suma ako fakturujem, tak rozdiel by som dala do nákladov či výnosov a nie upravovať DPH, či zle tomu rozumiem?
KEJKA
25.10.11,09:22
rozdiel nie je 5 EUR ale 5 centov, takže OK
a to na účet - to je správna pripomienka.
DPH musí sedieť s dokladom, ak to nesedí s celkovou faktúrou, tak uprav základ dane, a ak ti nesedí úhrada, tak rozdiel daj na centové vyrovnanie.
babi2
25.10.11,09:27
rozdiel nie je 5 EUR ale 5 centov, takže OK
a to na účet - to je správna pripomienka.
DPH musí sedieť s dokladom, ak to nesedí s celkovou faktúrou, tak uprav základ dane, a ak ti nesedí úhrada, tak rozdiel daj na centové vyrovnanie.
Zle čítam ? Akurat, ze to prepisujem vlastne natvrdo a teraz neviem, ci su nejake odchylky v zaokruhleni tolerovane, alebo nie. Je to od 0.5 do 5 Eur.
Vieraka
25.10.11,09:29
Tak cele to vzniko tak, ze z eshopu pride objednavka na 108.03 Eur ale na ucet mi zaplatia 108.05. Zistila som, ze funkcia zaokruhlit dph v mojom softe, mi spravi presne tuto sumu tak som to pouzivala, mozno kazda 15 faktura bola takto. Ked som to zacala studovat teraz, co sa vlastne udialo, tak islo o to ze

zaklad dane - 90.04
dph - 17.99 spolu 108.03

no aj ja som si neuvedomila, co robim, pouzila som funkciu Pohody aby mi sedel vysledok a zmenili sa cisla nasledovne

zaklad dane - 90.04
dph - 18.1 spolu 108.05

tym padom do riadku 3 v danovom priznani ide zaklad 90.04 ale dph nejde matematicky spravne, ale ta vyssia, zaokruhlena. Na dokladoch to aj viem dokazat, ale neviem to odoslat elektronicky, lebo to hlasi chybu, tak ako pisala aj Kejka. skusali sme to vecer cez eportal DRSR cez zaruceny elektr. podpis a tak sme to zistili.

V pohode maju od rana nasu databazu a zatial sa mi nevyjadrili.... Potom netusim, na co sluzi ta funkcia, ked to nepocita korektne. Teraz neviem, co je spravne, ci to poslat tak ako mam vystavene faktury a teda s rozdielom, alebo vsetky fa nejako spatne opravit a ten rozdiel nahodit ako halierove vyrovnanie. Napriklad tak, ze na kazdu fakturu dopisem zaokruhlenie 0.02 eur a dam sadzbu dph 0.
Vieraka
25.10.11,09:31
Ano, v jednom starsom danovom priznani je rozdiel az 5 eur. uz som stihla napisat, ako mi to cele vzniklo
babi2
25.10.11,09:36
Tak cele to vzniko tak, ze z eshopu pride objednavka na 108.03 Eur ale na ucet mi zaplatia 108.05. Zistila som, ze funkcia zaokruhlit dph v mojom softe, mi spravi presne tuto sumu tak som to pouzivala, mozno kazda 15 faktura bola takto. Ked som to zacala studovat teraz, co sa vlastne udialo, tak islo o to ze

zaklad dane - 90.04
dph - 17.99 spolu 108.03

no aj ja som si neuvedomila, co robim, pouzila som funkciu Pohody aby mi sedel vysledok a zmenili sa cisla nasledovne

zaklad dane - 90.04
dph - 18.1 spolu 108.05

tym padom do riadku 3 v danovom priznani ide zaklad 90.04 ale dph nejde matematicky spravne, ale ta vyssia, zaokruhlena. Na dokladoch to aj viem dokazat, ale neviem to odoslat elektronicky, lebo to hlasi chybu, tak ako pisala aj Kejka. skusali sme to vecer cez eportal DRSR cez zaruceny elektr. podpis a tak sme to zistili.

V pohode maju od rana nasu databazu a zatial sa mi nevyjadrili.... Potom netusim, na co sluzi ta funkcia, ked to nepocita korektne. Teraz neviem, co je spravne, ci to poslat tak ako mam vystavene faktury a teda s rozdielom, alebo vsetky fa nejako spatne opravit a ten rozdiel nahodit ako halierove vyrovnanie. Napriklad tak, ze na kazdu fakturu dopisem zaokruhlenie 0.02 eur a dam sadzbu dph 0. Faktúry spätne neopravuj, nechaj ich tak, iba rozdiel pri úhrade zaúčtuj do výnosov, alebo nákladov, podľa úhrady
Vieraka
25.10.11,09:40
Faktúry spätne neopravuj, nechaj ich tak, iba rozdiel pri úhrade zaúčtuj do výnosov, alebo nákladov, podľa úhrady

ano babi2, dalsie uz viem ako budem robit, ale neviem ako teraz dostat na danove priznanie spravnu sumu. Lebo ja som faktury vystavila na tu sumu, ako bola uhrada, preto aj vznikol ten rozdiel. Ak ich neopravim, tak sa k spravnej sume nedostanem.

Idem skusit volat opat do Pohody, asi ked sa mi neozyvaju aj oni to riesia. zatial dakujem
KEJKA
25.10.11,09:41
Poradaci prosim vas o pomoc.
Doteraz som sa spolahla pri vystavovani priznania DPH na software - POHODA - ale dnes sme pri elektronickom podani zistili, ze suma v riadku 3 - zaklad dane a vypocitana dan v riadku 4 nesuhlasia. Musia sa tieto sumy matematicky rovnat.
priklad zaklad dane je 100 ale dph nie je 20 ale napr. 20.05

........................., alebo nie. Je to od 0.5 do 5 Eur.
pardon, ja som čítala ten príklad, ale záver nie. Myslela som, že ide o prvý zistený prípad.
Tiež sa prikláňam k tomu - neopravovať faktúry, ale zúčtovať inak úhrady.
DPH podáš aj odošleš cez eDane, aj ked to matematicky sedieť nebude.
Vieraka
25.10.11,10:10
Kocky dakujem za pomoc. Idem to poslat vytlacne a zajdem na DU si to odkonzultovat, v podstate toto jedno priznanie uz nehra rolu. kedze je to zle asi 2 roky dozadu na kazdom.

V pohode mi povedali, ze som to robila zle, funkciu mi ale uplne presne nezdovodnili na co tam je. Vraj nieco pri zahranicnych fakturach. Ale nezda sa mi to, podla mna to bude pri tejto funkcii vzdy zle pocitat.

Hlavne uz dalsi stvrtok si dam do poriadku, tak ako radite, ze priamo v banke, budem uctovat inak uhrady.

Velka vdaka