mrpipo
23.01.06,14:24
Dobrý ľudia pomôžte :-)

(Živnostník/Jednoduché účtovníctvo/Plátca DPH)

Auto v majetku používam aj na podnikateľské aj na služobné účely.
Podľa Daňového úradu mám všetky náklady, ktoré sa počas roka nedajú hneď rozúčtovať podľa knihy jázd (napr. servis a pod.) účtovať v plnej výške a koncom roka, keď už mám vypočítaný ročný pomer podnikat./súkromné km, tak ich koncoročne zúčtovať.

Otázka:
Kam v daňovom priznaní napísať túto opravu - je to oprava podľa §25 riadok 24, alebo §53 riadok 25, alebo sa to napíše úplne inde ?

Vopred ďakujem za radu.
Milan
GABRIELA
23.01.06,15:30
Aj mňa by to celkom zaujímalo.
Jana Acsová
23.01.06,15:35
No mám za to, že váš postup nie je úplne v súlade so zákonom. Skúste si pozrieť napr. § 76 ods. 9 ZDPH a potom sa skúste spýtať.

Poznámka:
Mám za to, že je možné uplatniť daň "na výstupe" ... vo vašom prípade to bude asi najschodnejšie.
Opravu základu dane nevykonávate. Nepatrí to podľa môjho názoru pod § 25 ZDPH ani 53. Je to dodanie za protihodnotu podľa § 8 ods. 3.
Jana Acsová
23.01.06,15:40
Pozrite aj sem. Je to obdobné ... jedná sa o dodanie podľa § 8 ods. 3 ZDPH:
http://www.porada.sk/t13803-bezodplatne-dodanie-na-osobnu-spotrebu-zamestnancov.html
ALBO
23.01.06,16:44
Dobrý ľudia pomôžte :-)

(Živnostník/Jednoduché účtovníctvo/Plátca DPH)

Auto v majetku používam aj na podnikateľské aj na služobné účely.
Podľa Daňového úradu mám všetky náklady, ktoré sa počas roka nedajú hneď rozúčtovať podľa knihy jázd (napr. servis a pod.) účtovať v plnej výške a koncom roka, keď už mám vypočítaný ročný pomer podnikat./súkromné km, tak ich koncoročne zúčtovať.

Otázka:
Kam v daňovom priznaní napísať túto opravu - je to oprava podľa §25 riadok 24, alebo §53 riadok 25, alebo sa to napíše úplne inde ?

Vopred ďakujem za radu.
Milan

Ja to vidím asi takto:
Ide o § 49 ods. 5 a vy máte podľa neho 2 možnosti:
-uplatniť daň na vstupe zo všetkých faktúr za auto a potom akokeby sebe refakturovať tú pomernú časť služby.Tz. dáte to na r. 2 a 3. To je ten § 8 ods. 3 akoby ste si dodali časť tej služby alebo majetku na vlastnú osobnú spotrebu.
-alebo rovno už keď účtujete vstupnú faktúru krátiť DPH na vstupe o pomernú časť , ktorú použijete na osobnú spotrebu.V tomto prípade by som len uviedla zníženú vstupnú daň v DP.
Jana Acsová
23.01.06,16:55
Ale zadávateľ robí "koncoročné zúčtovanie" a má podané minimálne 3 DP za rok 2005 (ak je štvrťročný platiteľ dane).

Takže možnosť voľby vidím iba v roku 2006 a nie pri spomínanom zadaní otázky.