Misickaa4
25.10.11,11:44
Dobrý deň,
mala by som takú otázku. chcela by som ukončiť pracovný pomer výpoveďou k 31.10.2011. U zamestnávateľa nepracujema ani rok. Chcela by som vedieť aká je moja výpovedná doba a čo sa stane ak počas tejto výpovednej doby nezotrvám u zamestnávateľa? Je za to možný nejaký postih?

Ďakujem vopred za rady
drobeceva
25.10.11,09:54
Ak chceš ukončiť k 31.10.2011 - tak jedine dohodou.
Ak dáš výpoveď do 31.10.2011 - VD je jeden mesiac a PP by končil 30.11.2011.
V prípade, že v zmluve máš uvedenú klauzulku - ak z-c nezotrvá u z-ľa VD, má právo z-ľ na peň.náhradu v sume priem.zárobku za 1 mesiac.
Mila123
25.10.11,09:54
Dobrý deň,
mala by som takú otázku. chcela by som ukončiť pracovný pomer výpoveďou k 31.10.2011. U zamestnávateľa nepracujema ani rok. Chcela by som vedieť aká je moja výpovedná doba a čo sa stane ak počas tejto výpovednej doby nezotrvám u zamestnávateľa? Je za to možný nejaký postih?

Ďakujem vopred za rady
pozri si § 62 ZP.....
§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

(4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

(5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.

(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.

(7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

(9) V kolektívnej zmluve možno vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými je možné v pracovnej zmluve dohodnúť rozsah peňažnej náhrady za nezotrvanie počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa odchylne ako je ustanovené v odseku 8, najviac však v sume násobku výpovednej doby, počas ktorej zamestnanec nezotrval u zamestnávateľa, a sumy priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
Misickaa4
25.10.11,10:14
Ďakujem,,a ak to nemám o tej peňažnej náhrade v zmluve? Môžem sa teda už počas tej výpovednej doby zamestnať u iného zamestnávateľa?
KEJKA
25.10.11,10:16
môžeš, zákon to vyslovene nezakazuje. môžeš pracovať mať súbežné PP, v jednom čerpať dovolenku, v druhom PP robiť.
a čo etika?
Misickaa4
25.10.11,10:35
ďakujem, a čo etika? to v tejto firme nikomu nič nehovorí.takže na to by ste sa mohli spýtať ich.
Misickaa4
26.10.11,09:52
Ešte by som sa chcela spýtať. V zmluve mám uvedenú výpovednú dobu 2 mesiace. Avšak ja u zamestnávateľa nepracujem ani rok , takže vd je 1 mesiac alebo 2, ako je v zmluve?
A to s tou peň. náhradou v zmluve uvedené mám, to znamená, že ak november nebudem chodiť do práce nezaplatí mi október alebo november alebo bude odo mňa žiadať peniaze?

Ďakujem za odpovede
VERONIKA6
26.10.11,10:04
Ak pracovný pomer trval menej ako rok, výpovedná doba je jeden mesiac.
Olgica
26.10.11,10:05
Ak máš v zmluve napísané: výp.doba je 2 mesiace tak od 1.9.2011 platí nový ZP a podľa príspevku č.3 je VD 1 mesiac, lebo tam nerobíš viac ako rok.
Ďalej:
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná
- čiže na výpl.páske za 11/2011 síce budeš mať hrubú mzdu ale zároveň aj strhnutú náhradu.
Vlastas
15.03.12,07:42
Ak zamestnanec podal písomnú žiadosť o výpoveď dohodou 20.2. k 29.2. a zamestnávateľ s dohodou nesúhlasil, len s dvojmesačnou výpoveďou (pracoval 5rokov) a zamestnanec od 1.3. nechodí do práce - čo má zamestnávateľ robiť, a nie je to tresné že zamestnanec porušil zákonník práce a nechodí do práce?????? Načo je vlastne potom výpoveď dohodou - ak si robí zamestnanec čo chce. Zamestnávateľovi tým vznikajú straty, nakoľko musí za zamestnanca niekto zaskakovať atď. atď. .....
Tweety
15.03.12,07:46
Ak zamestnanec podal písomnú žiadosť o výpoveď dohodou 20.2. k 29.2. a zamestnávateľ s dohodou nesúhlasil, len s dvojmesačnou výpoveďou (pracoval 5rokov) a zamestnanec od 1.3. nechodí do práce - čo má zamestnávateľ robiť, a nie je to tresné že zamestnanec porušil zákonník práce a nechodí do práce?????? Načo je vlastne potom výpoveď dohodou - ak si robí zamestnanec čo chce. Zamestnávateľovi tým vznikajú straty, nakoľko musí za zamestnanca niekto zaskakovať atď. atď. .....

ZP nepozná pojem výpoveď dohodou. Ak zamestnanec vo VD a nechodí do práce a má v PZ túto klauzulu (prísp.9) zamestnáv. má nárok na náhradu.
pacmaga5
27.03.12,16:08
Dobrý deň.Syn pracuje vo firme 6 mesiacov ma zmluvu na dobu určitú prácu zobral s tým že ak sa mu ozve zamestnávateľ ktorému poslal žiadosť ešte minulý rok a pre túto prácu je aj vyškolený že mu pri výpovedi nebudú robiť žiadne problémy.Ani v zmluve nemá klauzulu §62 o náhrade ak nezotrvá ten jeden mesiac vo VD.Zamestnávateľ sa ozval a aha pustiť ho nechcú.Podal písomnú výpoveď podľa §67 ZP ktorú si kompetentný prehadzujú ako horúci zemiak.Poraďte môže odísť bez toho aby nemal problémy?ĎAKUJEM
Tweety
27.03.12,16:18
Dobrý deň.Syn pracuje vo firme 6 mesiacov ma zmluvu na dobu určitú prácu zobral s tým že ak sa mu ozve zamestnávateľ ktorému poslal žiadosť ešte minulý rok a pre túto prácu je aj vyškolený že mu pri výpovedi nebudú robiť žiadne problémy.Ani v zmluve nemá klauzulu §62 o náhrade ak nezotrvá ten jeden mesiac vo VD.Zamestnávateľ sa ozval a aha pustiť ho nechcú.Podal písomnú výpoveď podľa §67 ZP ktorú si kompetentný prehadzujú ako horúci zemiak.Poraďte môže odísť bez toho aby nemal problémy?ĎAKUJEM
Môže odísť Dohodou alebo výpoveďou. S dohodou musia súhlasiť, ale výpoveď skončí uplynutím VD, na to ich súhlas nepotrebuje . VD bude jednomesačná.