szabomiro
25.10.11,12:12
Dobrý deň, sme už fungujúce združenie ktorého som predseda. Naše združenie ma len 5 členov spolu so mnou. Všetko okolo fungovania OZ robím sám bez pomoci členov tohto združenia.
Moja otázka znie: Je možné aby som mal stanovy urobené tak aby som ako predseda bol v tejto funkcii natrvalo bez toho aby ma členovia odvolali z funkcie? Samozrejme práva členov by som ponechal až na tu voľbu členov predsedníctva. Alebo ak by tu bola iná možnosť ako si to takto urobiť, poradte mi prosím, ďakujem.
PS: Nechcel by som sa dožiť toho že ma po niekolkych rokoch mojej práce odvolajú a pošlu kade ľahšie.
szabomiro
01.11.11,21:04
Chodí sem vôbec niekto kto by tu vedel poradiť?
lujza.j
01.11.11,21:15
szabomiro
02.11.11,18:58
Ďakujem za ochotu prispieť k riešeniu problému, ale toto mi vôbec nepomôže.....aspoň ja som tam nenašiel riešenie problému.
lujza.j
02.11.11,19:35
a keby si kontaktoval príslušný odbor na MV SR?
martin33AA
04.11.11,12:06
Milí občiansky "Nazarbajev". Predovšetkým by som musel vidieť stanovy. Ak máš len všeobecne určené, že "predseda je volený na neurčito" tak je to ok, ak však máš tam určené funkčné obdobie tak volby treba konať. Bez ostatných členov sa nepohneš lebo oni by museli schváliť zmenu stanov, tak aby si napr. "mohol byť predsedom do smrti".
Ak by ti to schválili tak by to malo byť asi takto zmenené:
1/ Predseda združenia /spolku/ je volený na funkčné obdobie 15 rokov /alebo na neurčito/.
2/ Funkčné obdobie predsedu končí:
a/ smrťou alebo vyhlásením za mŕtveho,
b/ vzdaním sa funkcie; listinu o vzdaní funkcie doručí členom predsedníctva a vzdanie je účinné dňom nasledujúcim po dni doručenia poslednému členovi predsedníctva alebo ak sa vzdá na rokovaní snemu /predsedníctva/ je vzdanie sa účinné okamžite,
c/ odvolaním z funkcie.
3/ Návrh na odvolanie funkcie podáva snemu:
a/ nadpolovičná väčšina členov predsedníctva,
b/ najmenej 1/3 všetkých členov združenia.
4/ Snem môže predsedu odvolať jedine v prípade:
a/ na základe právoplatného odsudzujúceho rozsudku za úmyselný trestný čin, alebo ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody,
b/ ak hrubo porušuje stanov združenia,
c/ ak mu zdravotný stav dlhodobo nedovoľuje, najmenej počas jedného roka, riadne vykonávať funkciu predsedu ,
d/ ak dosiahol vek 80 rokov.
5/ Na odvolanie predsedu je potrebná 3/5 väčšina všetkých členov snemu.
szabomiro
04.11.11,18:50
Zdravím Martin33AA, určite niesom ako "Nazarbajev". Tvoj príspevok rieši problem ktory u nás nastal. So schválením takýchto stanov nebude problém, nakoľko všetci členovia si uvedomujú to, že o OZ sa starám iba ja sám a mám právo požadovať takéto niečo. Ešte raz vďaka, dúfam, že aj Ministerstvo to tak zaregistruje.