Potvora30
25.10.11,14:23
Potrebovala by som poradiť: momentálne som na rodičovskej dovolenke a môj zamestnávateľ sa dostal do konkurzu. Písala mi správkyňa konkurznej podstaty, že bude so mnou ukončený pracovný pomer podľa Zákonníka práce. Čo to znamená? Ďakujem.
Mila123
25.10.11,12:29
Potrebovala by som poradiť: momentálne som na rodičovskej dovolenke a môj zamestnávateľ sa dostal do konkurzu. Písala mi správkyňa konkurznej podstaty, že bude so mnou ukončený pracovný pomer podľa Zákonníka práce. Čo to znamená? Ďakujem.
PPV sa dá ukončiť iba podľa ZP....ktorý § uviedla?
Tweety
25.10.11,13:20
Potrebovala by som poradiť: momentálne som na rodičovskej dovolenke a môj zamestnávateľ sa dostal do konkurzu. Písala mi správkyňa konkurznej podstaty, že bude so mnou ukončený pracovný pomer podľa Zákonníka práce. Čo to znamená? Ďakujem.
To, že dostaneš výpoveď podľa §63 ZP.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené osobitným predpisom alebo zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich dvoch mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
Potvora30
09.11.11,10:23
žiadny...uviedla za účelom ukončenia pracovného pomeru podľa zákonníka práce
Potvora30
09.11.11,10:24
dakujem, ako je to potom s odstupným? mám naň nárok?
Tweety
09.11.11,12:33
žiadny...uviedla za účelom ukončenia pracovného pomeru podľa zákonníka práce Musíš mať uvedený § a dôvod, ktorým sa PP končí. Ak toto nebudeš mať, odpovedať na otázku odstupného sa nedá.
Ivík32
09.11.11,17:48
dakujem, ako je to potom s odstupným? mám naň nárok?

Náš konkurzný správca dal ženám na MD a RP výpovede až v čase končenie konkurzu, z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm.a).
To je jediný výpovedný dôvod, kedy môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer výpoveďou so zamestnancom na MD a RP, pričom tento dôvod zakladá nárok na odstupné, ak požiadaš o skončenie pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby ( platí od 1.9.2011).
brčko
10.11.11,06:43
Súhlasím s ivík. Ak chceš nárok na odstupné, tak bud hned podpíšete dohodu podla § 60 ZP s uvedením organizačného dôvodu ukončenia pp (§ 63 ods. 1 písm. a) alebo b) ) alebo ak by ti dala správkyna výpoved podla § 63 ods.1 písm a) (počas md a rd nemôže dať výpoved podla § 63 ods.1 písm.b), tak treba písomne požiadať o skončenie pp dohodou pred začatím plynutia výp. lehoty z rovnakého dôvodu, aký je uvedený na výpovedi a teda s odstupným. Treba dať potom pozor, že treba požiadať do konca mesiaca, v ktorom prevezmeš výpoved. Tj. ak prevezmeš výpoved v novembri, napr. aj 30.11., tak musíš ešte v ten den požiadať (lebo od 1.12. už plynie VL, vid myslím § 62 ZP), inak ti už podla Zákonníka práce nevzniká nárok na odstupné (§ 76 ZP). Samozrejme si nechať na kopiu žiadosti potvrdiť prevzatie, vrátane dátumu prevzatia (aj ked snád správkyna nebude vás chcieť dobehnúť, pre istotu treba byť opatrný).
Potvora30
15.11.11,14:33
Ďakujem vám veľmi pekne všetkým, už to mám vyriešené, aj výpoveď aj dostupné :-)