AGRO
23.01.06,14:25
Ako Fi učtujeme v JÚ. Počas roka som sa stretla, že 2x bol danný SZČO osobný vklad do pokladne. Moja otázka: treba tento osobný vklad k 31.12. nieako účtovne vyrovnať ? Alebo čo s ním ? Ešte doplním, že osobný vklad sa dával keď neboli fin. prostriedky na účte ani v pokladni a bolo treba uhradiť FA v hotovosti.
Ďakujem
Zita5
23.01.06,13:28
Ako Fi učtujeme v JÚ. Počas roka som sa stretla, že 2x bol danný SZČO osobný vklad do pokladne. Moja otázka: treba tento osobný vklad k 31.12. nieako účtovne vyrovnať ? Alebo čo s ním ? Ešte doplním, že osobný vklad sa dával keď neboli fin. prostriedky na účte ani v pokladni a bolo treba uhradiť FA v hotovosti.
Ďakujem


Nie nemusíš vyrovnávať , ale aj môžeš , ak máš veľký zostatok v pokladni tak na základe VPD vrátiš podnikateľský vklad . Účtuješ výdavok NZD.
ormika
23.01.06,13:29
Osobný vklad môžeš nechať v pokladni, je to príjem neovplyvnňujúci základ dane, alebo ak máš veľa peňazí v pokladni, tak to môžeš dať z pokladne ako výdaj neovplyvňujúci základ dane (osobná spotreba). Ale ak máš v pokladni málo financií, tak tam ten vklad môžeš nechať a vybrať si ho môže SZČO kedykoľvek, ak bude mať z čoho.
ormika
23.01.06,13:30
mimotemy Zitka5, nejako su tu mi dve predbiehame :)
AGRO
07.02.06,15:26
Keď SZČO dáva do pokladne osobný vklad berie sa to ako pôžička ? A treba k tomu spísať aj zmluvu o pôžičke ? Vo firme kde som prišla sa to robilo tak, neviem či mám v tom poklačovať a nieako sledovať .
Ďakujem.
Johanka
07.02.06,15:38
Nie je to pôžička. Kto by boli zmluvné strany ? Janko SZČO požičiava Jankovi občanovi?
Tweety
07.02.06,15:43
Keď SZČO dáva do pokladne osobný vklad berie sa to ako pôžička ? A treba k tomu spísať aj zmluvu o pôžičke ? Vo firme kde som prišla sa to robilo tak, neviem či mám v tom poklačovať a nieako sledovať .
Ďakujem.
Je to príjem neovplyvňujúci základ dane.:eek:
AGRO
07.02.06,16:21
Áno, tak písali zmluvu o pôžičke ako to napísala Johanka. / príspevok č. 6 /A dokonca sú tam aj úroky vo výške 2 % . A mám to aj sledovať aby som vedela koľko SZČO dal a koľko mu treba vrátiť ?
Zuziana
07.02.06,16:26
Je to komické Janko občan požičal Jankovi podnikateľovi peniaze a sám sebe si naúčtoval úroky? Mýlia si SZČO so s.r.o.
JankaO
07.02.06,16:50
Áno, tak písali zmluvu o pôžičke ako to napísala Johanka. / príspevok č. 6 /A dokonca sú tam aj úroky vo výške 2 % . A mám to aj sledovať aby som vedela koľko SZČO dal a koľko mu treba vrátiť ?


Zmluvu by som pokladala za nepodstatnú, nakoľko je to jedna a tá istá fyzická osoba. Je to zbytočná komplikácie bez pozitívneho efektu. Vplyv na výšku daňového základu to nemá. Jedine, čo by bolo treba rozlíšiť sú úroky. Ako SZČO keď ich zaplatí je to jeho výdaj podľa § 6 a na druhej strane je to príjem tej istej FO ale podľa paragrafu 7 ZDP. Zaujímavejšie by to bolo, ak by bola suma vyššia a jednalo by sa o určenie vymeriavacieho základu na odvody. Čo ale u bežnej FO v bežnom prípade asi neprichádza do úvahy.
Johanka
07.02.06,17:03
Tá zmluva je totálny blud. Podobne úroky. V JÚ sa stav týchto vkladov a výberov nikde nevykazuje. Samozrejme SZČO pre svoju potrebu môže (vlastne mal by) chcieť nejakú evidenciu. Ale asi všetci vieme, že vkladmi sa hlavne vykrývajú mínusové zostatky v pokladni a často je to iba záležitosť účtovníka, ako to tam vykryje.
Zuziana
07.02.06,17:10
Tá zmluva je totálny blud. Podobne úroky.

Veď nemôžeme sami sebe požičiavať, sami sebe predávať a sami sebe prenajímať:D:D
andrej_rv
07.02.06,17:21
Tá zmluva je totálny blud. Podobne úroky. V JÚ sa stav týchto vkladov a výberov nikde nevykazuje. Ja vlastné vklady do podnikania zvyknem uviesť medzi ostatným záväzkami vo výkaze o majetku na r. 17. Ide totiž o prostriedky, ktoré nie sú výsledkom podnikateľskej činnosti a podľa mňa by potom reálny stav "obchodného" majetku bol dosť skreslený. Alebo aspoň vklady a ich vrátky v priebehu roka vytlačím na samostatnej zostave, ktorá tvorí súčasť účtovnej závierky.
Johanka
07.02.06,17:37
Myslím, že to do záväzkov nepatrí, lebo žiadny záväzok vlastne nevznikol. To by sme sa asi oblúkom vrátili k nejakej zmluve. V JÚ je viac takýchto špecialít.
andrej_rv
07.02.06,17:52
Myslím, že to do záväzkov nepatrí, lebo žiadny záväzok vlastne nevznikol. To by sme sa asi oblúkom vrátili k nejakej zmluve. V JÚ je viac takýchto špecialít.Máš pravdu, klasický záväzok to určite nie je (aj keď v prípade nerozdeleného BSM..ktovie). Ale peniaze vložené do podnikania "zo súkromného vrecka" podľa mňa nie sú celkom zase ani obchodným majetkom v zmysle § 2 písm. m) ZDP. A na zobrazenie skutočného stavu majetku a záväzkov firmy podľa požiadavky "verného a pravdivého zobrazenia finančnej situácie účtovnej jednotky" sa mi toto zdá ako najschodnejší spôsob. A vôbec netvrdím, že sa to takto robiť musí, alebo má. Ale snáď môže.
Zita5
07.02.06,18:13
Myslím, že to do záväzkov nepatrí, lebo žiadny záväzok vlastne nevznikol. To by sme sa asi oblúkom vrátili k nejakej zmluve. V JÚ je viac takýchto špecialít.

Johanka , nemôžem celkom súhlasiť.;) Ja podnikateľský vklad zapisujem do záväzkov a ak vidím , že sú peniaze , tak vrátim podnikateľský vklad a odpíšem zo záväzkov . Som si vedomá aj rôznych vyrovnávačiek v pokladni , ale ber to z tej druhej strany , že všetci podnikatelia nie sú rovnaký .

Obdobne to robím aj v združení , ak niektorý z členov prevedie podnikateľsiký vklad , tak evidujem v záväzkoch . Mám skúsenosť zo súdu , a ver , že je to tak dobre a prehľadné . Príde situácia a nevieš si to vynachváliť .;) :)
Johanka
07.02.06,18:32
V združení je podstata evidovania v záväzkoch jasnejšia, pretože sú tam dve osoby. V prípade sporov úplne súhlasím. Čo sa týka SZČO ako jednotlivca, tam sa mi to vôbec nepáči, ani som sa v mojej praxi nestretla s tým, že by niekto vyžadoval, aby sa tieto vklady evidovali v záväzkoch. Ale možno má niekto inú skúsenosť. Ja som nedávno riešila s právnikom vznik záväzkov v súvislosti s jedným sporom a preto si myslím, že toto záväzok nie je. Tu preberáme iba peniaze v hotovosti, ale čo s nepeňažnými vkladmi? Tiež ich dávate do záväzkov?
Zita5
07.02.06,18:54
V združení je podstata evidovania v záväzkoch jasnejšia, pretože sú tam dve osoby. V prípade sporov úplne súhlasím. Čo sa týka SZČO ako jednotlivca, tam sa mi to vôbec nepáči, ani som sa v mojej praxi nestretla s tým, že by niekto vyžadoval, aby sa tieto vklady evidovali v záväzkoch. Ale možno má niekto inú skúsenosť. Ja som nedávno riešila s právnikom vznik záväzkov v súvislosti s jedným sporom a preto si myslím, že toto záväzok nie je. Tu preberáme iba peniaze v hotovosti, ale čo s nepeňažnými vkladmi? Tiež ich dávate do záväzkov?



Čo sa týka podnikateľského vkladu , máme každá svoj názor ,svoju skúsenosť, ale nič sa nedeje :)

Nepeňažný vklad som ešte neriešila , ale ak ho budem riešiť :rolleyes: , tak určite podľa povahy nepeňažného vkladu a jeho účelu použitia zvážim a zaradím do príslušnej evidencie . ;)
Johanka
07.02.06,19:16
Dôležité je, že sme sa dohodli ;) .
Evanka
07.02.06,19:45
Johanka , nemôžem celkom súhlasiť.;) Ja podnikateľský vklad zapisujem do záväzkov a ak vidím , že sú peniaze , tak vrátim podnikateľský vklad a odpíšem zo záväzkov . Som si vedomá aj rôznych vyrovnávačiek v pokladni , ale ber to z tej druhej strany , že všetci podnikatelia nie sú rovnaký .

Obdobne to robím aj v združení , ak niektorý z členov prevedie podnikateľsiký vklad , tak evidujem v záväzkoch . Mám skúsenosť zo súdu , a ver , že je to tak dobre a prehľadné . Príde situácia a nevieš si to vynachváliť .;) :) Zitka, ty občan a ty podnikateľ je jedna a tá istá osoba.
Teda vôbec nejde o neserióznosť, keď vyberiem z pokladne peniaze a zaevidujem ich ako osobnú spotrebu - výdaj neovplyvňujúci základ dane. Veď ak som iba podnikateľ, kde inde by som peniaze zobrala na osobné nákupy???? Ak ide o združenie FO, tam je zasa trocha iná situácia.
Samozrejme spoločník je voči firme v úplne inom postavení. Sú to dva rozdielne subjekty.
Zita5
07.02.06,19:52
Zitka, ty občan a ty podnikateľ je jedna a tá istá osoba.
Teda vôbec nejde o neserióznosť, keď vyberiem z pokladne peniaze a zaevidujem ich ako osobnú spotrebu - výdaj neovplyvňujúci základ dane. Veď ak som iba podnikateľ, kde inde by som peniaze zobrala na osobné nákupy???? Ak ide o združenie FO, tam je zasa trocha iná situácia.
Samozrejme spoločník je voči firme v úplne inom postavení. Sú to dva rozdielne subjekty.


Evanka , nešlo o výber na osobnú potrebu , asi si to prehliadla .;) :cool:
Zita5
07.02.06,20:02
Áno . Pri tejto téme sa prikláňam k príspevku andreja rv s ktorým som súhlasila . Nemyslím , že zapísanie podnikateľského vkladu je na škodu veci a porušovala by som tým nejaký § ZoDzP . Mám síce o dva tri riadky viacej účtovania , ale inak v pohode .;)
bredikova
07.02.06,21:44
Áno . Pri tejto téme sa prikláňam k príspevku andreja rv s ktorým som súhlasila . Nemyslím , že zapísanie podnikateľského vkladu je na škodu veci a porušovala by som tým nejaký § ZoDzP . Mám síce o dva tri riadky viacej účtovania , ale inak v pohode .;)

Ja tiež súhlasím. Vediem vždy evidenciu vlastných vkladov. A v prípade výberu podnikateľom , uprednostním najprv vrátenie vlastného vkladu až potom účtujem ako osobná spotreba. Mám o tom evidenciu. Ako hovorí Zita5 je to robota navyše ale oplatí sa. pri niektorých podnikateľoch je to treba.:rolleyes:
ini
08.02.06,16:19
Suhlasim s Evankou. Ja to riesim tiez jednoducho, ked vkladam, dam to ako dotaciu neovplyvnujucu ZD a ked vyberam ako osobnu spotrebu, ktora tiez neovplyvnuje ZD. Ziadne zavazky nepouzivam, pretoze je to stale jedna a ta ista osoba. Pokial by mi to zadotoval niekto cudzi, je jasne, ze mu to vyplatit musim, ale pokial ide o moje podnikanie, zda sa mi zbytocne to dotovat a zasa si to vracat.
bredikova
08.02.06,17:07
Suhlasim s Evankou. Ja to riesim tiez jednoducho, ked vkladam, dam to ako dotaciu neovplyvnujucu ZD a ked vyberam ako osobnu spotrebu, ktora tiez neovplyvnuje ZD. Ziadne zavazky nepouzivam, pretoze je to stale jedna a ta ista osoba. Pokial by mi to zadotoval niekto cudzi, je jasne, ze mu to vyplatit musim, ale pokial ide o moje podnikanie, zda sa mi zbytocne to dotovat a zasa si to vracat.

Ok. Je to len uhol pohľadu. Keď si vediem evidenciu vlastného vkladu, mám prehľad o hospodárení, či som si zarobila podnikaním alebo či podnikanie musím dotovať.
ini
09.02.06,13:40
Ok. Je to len uhol pohľadu. Keď si vediem evidenciu vlastného vkladu, mám prehľad o hospodárení, či som si zarobila podnikaním alebo či podnikanie musím dotovať.

V podstate mas pravdu. Ide len o to, ze ja dotujem ked nemam dlho v banke vyber cash alebo vyplacam vacsiu sumu a potrebujem vykryt zapor v pokladni. Stava sa mi to velmi malokedy, lebo si na to davam pozor. Ked si porovnam dotacie a osobnu spotrebu mam vzdy vyssiu osobnu spotrebu, cize je jasne, ze som si zarobila. Este som sa s tym nestretla, ale verim, ze nie kazdy podnikatel to ma prehladne a jednoduche :) a vtedy je mozno dobre pouzit zavazky.
bredikova
09.02.06,14:31
V podstate mas pravdu. Ide len o to, ze ja dotujem ked nemam dlho v banke vyber cash alebo vyplacam vacsiu sumu a potrebujem vykryt zapor v pokladni. Stava sa mi to velmi malokedy, lebo si na to davam pozor. Ked si porovnam dotacie a osobnu spotrebu mam vzdy vyssiu osobnu spotrebu, cize je jasne, ze som si zarobila. Este som sa s tym nestretla, ale verim, ze nie kazdy podnikatel to ma prehladne a jednoduche :) a vtedy je mozno dobre pouzit zavazky.

Presne tak. U niektorých podnikateľov sa to stáva zriedkakedy a väčšinou na konci mesiaca vlastný vklad vyberieme a ešte aj spotrebu. Ale mám dvoch takých výmyselnikov.:D A tam to je nutné sledovať. A keď som si pri nich zvykla sledovať Vlastný vklad , tak to robím všetkým. Ešte aj vo svojom účtovníctve. Asi už choroba z povolania.:confused: :eek: