luky18
25.10.11,19:24
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom Zmluvy o dielom so študentom. Živnostník uzatvorí Zmluvu o dielo so študentom na krátkodobý projekt. Aké odvodové a tiež daňové povinnosti má študent?
Vopred ďakujem za odpovede.
KEJKA
25.10.11,18:10
podľa výšky odmeny a iných príjmov.
luky18
26.10.11,06:20
Takže bez ohľadu na výšku príjmu študenta, sa musí prihlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne a zaplatiť odvody? Čo sa týka daní, tak som našla informáciu, že ak študent zarobí polovicu nezdaniteľnej časti, tak nemusí podávať daňové priznanie. Len čo tie odvody, ja som niekde našla údaj, že zo zmlúv o dielo sa neplatia odvody, len neviem či to nie je stará informácia.
KEJKA
26.10.11,09:41
odvody sa platia zo mzdy a z odmien podľa dohôd v zmysle Zákonníka príce.
ZoD je podľa obč.zákonníka, takže odvody sa neplatia.
Študent neplatí ZP ani SP.
luky18
26.10.11,17:35
Kejka ďakujem pekne za informáciu.
luky18
26.10.11,17:49
Kejka ešte ma napadla jedna vec a to, že Zmluvu o dielo rieši aj Obchodný zákonník v § 536. Ak sa uzatvorí ZoD podľa Obchod.zákonníka, tak aj tak nemusí tento študent platiť odvody z príjmu?
KEJKA
26.10.11,17:53
študent je občan, tak postupuje podľa Obč.z.
a aj keby podľa obch., stále to nie je zákonník práce.
takže nie - odvody nie.
zk24
26.10.11,17:53
Kejka ešte ma napadla jedna vec a to, že Zmluvu o dielo rieši aj Obchodný zákonník v § 536. Ak sa uzatvorí ZoD podľa Obchod.zákonníka, tak aj tak nemusí tento študent platiť odvody z príjmu?

So študentom môžete uzatvorit ZoD podľa Občianskeho zákonníka. Nie podľa Obchodného (študent nie je podnikateľský subjekt).
Z uvedeného príjmu sa neplatia odvody, ale dan z príjmu zaplatí ak zarobí viac ako je odpocítatelna polozka na danovníka - na konci roka podá danové priznanie (ak mu vznikne povinnost).
Zmluva o dielo - ak ide o krátkodobý a prílezitostný projekt - by sa dala klasifikovat ako ostatné príjmy podľa §8 ZoDzP. Tie su oslobodené do výsky 500 €.
luky18
27.10.11,15:08
ZK24 - informáciu že Zod patrí podľa Zákona o dani z príjmov do § 8 som našla aj ja, ale čo tá výška oslobodenia do 500,- Eur, kde presne môžem nájsť túto informáciu? VEľmi pekne ďakujem za odpoveď.
zk24
27.10.11,15:16
ZK24 - informáciu že Zod patrí podľa Zákona o dani z príjmov do § 8 som našla aj ja, ale čo tá výška oslobodenia do 500,- Eur, kde presne môžem nájsť túto informáciu? VEľmi pekne ďakujem za odpoveď.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
luky18
27.10.11,16:33
OK. Ale aj tak tento študent pravdepodobne dosiahne príjem menší ako polovica NČZD, čo je nejakých cca 1700,- eur, tak nemusí vlastne podávať daňové priznanie. Alebo sa to týka iba dohôd so študentami a z ostatných príjmov podľa § 8 musí podať aj tak daňové priznanie. Alebo sa zrátajú všetky príjmy a ak nedosiahne polovicu NČZD, tak nemusí podať priznanie?
KEJKA
27.10.11,16:43
samozrejme, rátajú sa všetky zdaniteľné príjmy za rok, a potom zo súčtu sa usudzuje, či musí, alebo nemusí podať DPFO.
luky18
28.10.11,17:23
Ďakujem za info, moc mi to pomohlo, lebo som vlastne zistila, že sa týka ja prílmov z prenájmu do 500 eur.
Luba
28.10.11,18:44
Rada by som sa k tomu ešte opýtala - všeobecne - ak zamestnávateľ uzavrie s FO zmluvu o dielo, vyplatí dohodnutú sumu a nič nezdaňuje ani neodvádza žiadne odvody? Žiadna prihláška do žiadnej poisťovne? Pokúšala som sa hľadať konkrétne k zmluve o dielo nejaké info, ako je to v r.2011, ale nejako nie úspešne :(
Ak zamestnávateľ ide uzavrieť zmluvu o dielo s FO (uvedené iba RČ) podľa obchodn.zákonníka, to je asi nezmysel, nie?
Ďakujem pekne.
zk24
28.10.11,23:26
Rada by som sa k tomu ešte opýtala - všeobecne - ak zamestnávateľ uzavrie s FO zmluvu o dielo, vyplatí dohodnutú sumu a nič nezdaňuje ani neodvádza žiadne odvody? Žiadna prihláška do žiadnej poisťovne? Pokúšala som sa hľadať konkrétne k zmluve o dielo nejaké info, ako je to v r.2011, ale nejako nie úspešne :(
Ak zamestnávateľ ide uzavrieť zmluvu o dielo s FO (uvedené iba RČ) podľa obchodn.zákonníka, to je asi nezmysel, nie?
Ďakujem pekne.

Ano to je nezmysel. Zmluva o dielo musi byt uzavretá v zmysle Občianskeho zákonníka. Zamestnávateľ zo zmluvy o dielo nemá nijaké povinnosti. Všetky sú kladené na zamestnanca. On si odvedie dan v danovom priznaní na konci roka. Odvody (povinné zdravotné) si rieši tento občan sám - ak je študent, tak platí za neho štát, ak je nezamestnaný dobrovoľne, tak si platí ZP ako samoplatiteľ, ak je na úrade práce, tak štát,.....*
luky18
29.10.11,10:34
Zk24- a ak to je s odvodmi, ak podnikateľ (zamestnávateľ) uzatvorí zmluvu o dielo s občanom (fyzickou osobou), ktorá má zamestnanie, ale uzatvorí ZoD na krátkodobý projekt. Takémuto občanovi sa zrážajú odvody z pracovnej zmluvy zo zamestnania, ale čo pri ZoD?
KEJKA
29.10.11,14:55
4,8,15-príspevky s odpovedou
luky18
07.11.11,19:01
ZK24 neviem ako to presne v tom Zákon o dani z príjmu myslia, konkrétne §9 - že výdavky k príjmom sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom. Ked si teda rozoberieme príklad, že fyzická osoba má príjem podľa § 8 = 600,-€, z toho 500,- € je oslobodených a reálne výdavky mal tento občan dajme tomu 70,- €. Tak ako postupovať podľa tohto §.
zk24
07.11.11,19:11
ZK24 neviem ako to presne v tom Zákon o dani z príjmu myslia, konkrétne §9 - že výdavky k príjmom sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom. Ked si teda rozoberieme príklad, že fyzická osoba má príjem podľa § 8 = 600,-€, z toho 500,- € je oslobodených a reálne výdavky mal tento občan dajme tomu 70,- €. Tak ako postupovať podľa tohto §.

Takto:

Príjem 600 €
Oslobodených 500 €
zdaniteľný príjem = 100 €

Reálne výdavky 70 €
prijmy sa znizili v tomto pomere: 100/600*100 = 16,67 % (0,1666666)
výdavky sa zistia v tomto pomere: Teda 70 * 16,67% = 11,67 €

Teda zdanitelné príjmy: 100 €
Odpocítatelné výdavky: 11,67 €
Základ dane: 88,33 €
Dan: 16,78 €
luky18
07.11.11,19:23
Ďakujem veľmi pekne.
Mila123
07.11.11,19:23
ZK24 neviem ako to presne v tom Zákon o dani z príjmu myslia, konkrétne §9 - že výdavky k príjmom sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom. Ked si teda rozoberieme príklad, že fyzická osoba má príjem podľa § 8 = 600,-€, z toho 500,- € je oslobodených a reálne výdavky mal tento občan dajme tomu 70,- €. Tak ako postupovať podľa tohto §.
pozeráš asi staré znenie zákona....v novelizovanom zákone o dani z príjmov § 9 sú
Príjmy oslobodené od dane.....

inak súhlasím so Zuzkou (Zk24)
zk24
07.11.11,19:41
Podľa čoho usudzuješ že pozerá starý zákon? Nejako mi ušlo... Alebo aj ja pozerám niečo staré?
skocko
07.11.11,20:06
Hm, dávam do pozornosti tento text: http://www.judo.sk/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=734&Itemid=58

N (http://www.judo.sk/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=734&Itemid=58)a jeho základe som si nie celkom istý, či zmluvy o dielo, pokiaľ sú so študentom, naozaj nemusia byť zdanené. Alebo tomu zle rozumiem?
zk24
07.11.11,20:22
Na ktorý odsek z toho článku narážaš? nenašla som tam nič také... možno zle čítam.

Ináč my netvrdíme, že zmluvy o dielo sa nezdaňujú. Dokonca sa platia už aj odvody z §8 Z_DzP. Akurát, že tento príjem je oslobodený do výšky 500 €, a teda ked zarobí podľa §8 trebárs 400 €, tak má základ dane nula. Odvody nula, daň nula.

Ak zarobí 1500 €, tak samozrejme už mu vyjde platiť dane.
luky18
09.11.11,18:48
ZK24-takže ak má študent jednorázový príjem podľa §8, je povinný platiť z toho zdravotné a sociálne odvody (stále ide o krátkodobý a jednorázový projekt)?? Daňové povinnosti sú mi jasné, ale čo ešte teda odvody? Ozaj ten link hore mi nechce načítať...tak neviem čo sa tam píše??
zk24
09.11.11,18:55
ZK24-takže ak má študent jednorázový príjem podľa §8, je povinný platiť z toho zdravotné a sociálne odvody (stále ide o krátkodobý a jednorázový projekt)?? Daňové povinnosti sú mi jasné, ale čo ešte teda odvody? Ozaj ten link hore mi nechce načítať...tak neviem čo sa tam píše??

Zákon o zdravotnom poistení:*

Zárobková činnosť je:*
§ 10b ods. 1 písm. d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, 23) = *§ 8 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (Zákon o dani z príjmov)

§13 (3) Vymeriavací základ poistenca podľa § 11 ods. 2 je základ dane z príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e).


=> Zdravotné odvody sa platia zo základu.*
luky18
10.11.11,17:54
Odvody (povinné zdravotné) si rieši tento občan sám - ak je študent, tak platí za neho štát, ak je nezamestnaný dobrovoľne, tak si platí ZP ako samoplatiteľ, ak je na úrade práce, tak štát,.....* v jednom z predchádzajúcich komentárov si napísala toto...tak teraz fakt neviem, lebo ak ide o študenta, tak by mal zdravotné odvody za neho platiť štát predsa?? Alebo aj keď ide o jednorázovú činnosť, tak je povinný sa prihlásiť napr. na dva týždne do zdravotky a zaplatiť si odvody z príjmu??
Tunco
28.04.14,05:29
Dovolím si aktualizovať túto tému:
Ak uzatvoríme /firma s.r.o./ s pánom /nepodnikateľ-zamestnanec/ zmluvu o dielo - zmontovanie nábytku a výmena žiaroviek s odmenou do 500 €, vychádzam zo zákonov :
§8 ods. 1a.) zákona o daní z príjmov, podľa ktorého ide o príjmy z príležitostných činností
§ 9 ods. g) podľa ktorého je suma do 500€ ročne oslobodená od zdanenia.

Ak zarobí do 500 €, sumu nepriznáva v danovom priznaní ani do SP a ZP. Ak by zarobil viac, musel by daný príjem priznať a tým by sa mu budúci rok zvýšil vymeriavací základ a tým pádom aj výška odvodov, chápem tomu správne ?