Dianka
23.01.06,15:09
Prosím vás, práve som obdržala faktúru za pozemok do 12/2005 a je na nej
vyčíslená DPH. V Cenigovej som čítala, že DPH k pozemkom sa neúčtuje.
Mala byť tá faktúra vystavená bez dane. Ak áno, prečo? Ďakujem.
ondrejvla
23.01.06,15:19
Citácia zo zákona o DPH :
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

Pravdepodobne ste kúpili stavebný pozemok, preto máte dod.faktúru včítane DPH, navrhujem pozrieť si kúpnu zmluvu, tam by mal byť rozpísaný predmet kúpy.
Jana Acsová
23.01.06,15:31
kattka.c
18.07.06,17:42
zivnostnik si kupil pozemok s tym, ze na nom chce postavit budovu na podnikanie. Pri kupe to islo VNZD a v case kupy nebol este platcom DPH.
cca o mesiac neskor si zalozil s.r.o. a tento pozemok by tam chcel "preniest".
s.r.o. je platcom dph. Pozemok zatial nie je stavebny ... prave prebieha prepis na to aby bol stavebny.
Ako ho co najjednoduchsie presunut do s.r.o? :confused:
Ak ho teraz hned preda za tu istu cenu ako ho kupil - potom nebude platit dan z prijmov? podla mna nebude.
A DPH, ak ho stihne predat do sro este ako nestavebny... cena bude bez dph?
Dufam, ze tomu rozumiem dobre.
Mozete mi to niekto potvrdit - pripadne nejaky navrh ako to urobit s co najjednoduchsie?
kattka.c
19.07.06,05:26
zivnostnik si kupil pozemok s tym, ze na nom chce postavit budovu na podnikanie. Pri kupe to islo VNZD a v case kupy nebol este platcom DPH.
cca o mesiac neskor si zalozil s.r.o. a tento pozemok by tam chcel "preniest".
s.r.o. je platcom dph. Pozemok zatial nie je stavebny ... prave prebieha prepis na to aby bol stavebny.
Ako ho co najjednoduchsie presunut do s.r.o? :confused:
Ak ho teraz hned preda za tu istu cenu ako ho kupil - potom nebude platit dan z prijmov? podla mna nebude.
A DPH, ak ho stihne predat do sro este ako nestavebny... cena bude bez dph?
Dufam, ze tomu rozumiem dobre.
Mozete mi to niekto potvrdit - pripadne nejaky navrh ako to urobit s co najjednoduchsie?
prosiim pozrite sa mi na to niekto ... ci uvazujem spravne:o
kattka.c
19.07.06,12:29
Viem, ze mate vsetci vela prace a ze je veelmi teplo :o,
ale prosim, ak uvazujem spravne ... aspon mi to potvrdte suhlasom.
Ide o vacsie sumy a nechcem urobit nieco zle :(
andrej_rv
19.07.06,20:36
zivnostnik si kupil pozemok s tym, ze na nom chce postavit budovu na podnikanie. Pri kupe to islo VNZD a v case kupy nebol este platcom DPH.
cca o mesiac neskor si zalozil s.r.o. a tento pozemok by tam chcel "preniest".
s.r.o. je platcom dph. Pozemok zatial nie je stavebny ... prave prebieha prepis na to aby bol stavebny.
Ako ho co najjednoduchsie presunut do s.r.o? :confused:
Ak ho teraz hned preda za tu istu cenu ako ho kupil - potom nebude platit dan z prijmov? podla mna nebude.
A DPH, ak ho stihne predat do sro este ako nestavebny... cena bude bez dph?
Dufam, ze tomu rozumiem dobre.
Mozete mi to niekto potvrdit - pripadne nejaky navrh ako to urobit s co najjednoduchsie?
Z hľadiska dane z príjmu je najjednoduchšie pozemok predať za vstupnú (= obstarávaciu) cenu. Príjem z predaja je príjmom ovplyvňujúcim daň, vstupná cena je v zmysle § 19 ods. 3 pís. e) ZDP daňovým výdavkom, ale len do výšky príjmu z predaja.
Čo sa týka predaja pozemku z hľadiska DPH, podľa môjho názoru v prípade, ak pôjde o stavebný pozemok, v zmysle § 38 ods. 2 ZDPH nebude sa môcť uplatniť oslobodenie od DPH ani vtedy, ak pri nákupe pozemku nebola daň uplatnená. Ale na druhej strane si s.r.o. zase DPH odpočíta, takže nepriamo sa tie peniaze živnostníkovi vrátia.
Uplatneniu DPH by sa snáď dalo vyhnúť tak, že živnostník by ešte pred predajom pozemku ukončil podnikanie. Podľa § 81 ods. ods. 6 zákona o DPH v poslednom zdaňovacom období síce vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa k majetku, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná , ale ak daň pri nákupe odpočítaná nebola – platiteľovi nevznikne v poslednom zdaňovacom daňová povinnosť vzťahujúca sa k takémuto majetku. Po ukončení živnosti by potom pozemok predal do s.r.o. (samozrejme bez DPH) - príjem z predaja by bol príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. b), ale výdavkom by bola v zmysle § 8 ods. 5 písm. b) pôvodná kúpna cena, takže daň by neplatil. Je to však len taká voľná úvaha - ak ide o väčšie sumy, asi by bolo vhodnejšia nejaká konzultácia s daňovým poradcom.
kattka.c
19.07.06,20:40
dakujem,
takze najlepsie z hladiska DPH by bolo keby ho stihol predat do sro este pred tym ako z toho pozemku urobi stavbny pozemok, nie? Potom by ho mohol predat bez DPH?
a ak sa to nestihne tak zrusit zivnost a urobit to tak ako si pisal?
andrej_rv
19.07.06,20:49
dakujem,
takze najlepsie z hladiska DPH by bolo keby ho stihol predat do sro este pred tym ako z toho pozemku urobi stavbny pozemok, nie? Potom by ho mohol predat bez DPH?
a ak sa to nestihne tak zrusit zivnost a urobit to tak ako si pisal?
Nuž, ak to stihne predať nie ako stavebný pozemok, to oslobodenie podľa § 38 ods. 2 ZDPH platí.
A ak nestihne zrušiť živnosť ? :confused: Zvažoval som aj možnosť, že jednoducho pozemok vyradí zápisom na karte z obchodného majetku a prevedie ho do súkromného. Pri zmene účelu použitia investičného majetku sa síce v zmysle § 54 ZDPH má upraviť odpočítaná daň, ale keďže pri nákupe nič odpočítavané nebolo, nie je čo upravovať. Háčik je v tom, že nie som si celkom istý, či platiteľ DPH môže predať takýto súkromný (=neobchodný) majetok naozaj bez DPH. To už je naozaj otázka pre daňového poradcu alebo pre odborníka na DPH, na ktorú ja momentálne "s čistým svedomím" odpovedať neviem...
kattka.c
19.07.06,20:56
A ak nestihne zrušiť živnosť ? :confused:

Myslela som tym, ze ked nestihne prepisat pozemok pretym ako z neho urobi stavebny. - to by bolo asi najjednoduchsie.

Len pre uplnost - zivnost chce zrusit tak ci tak, ale az ked bude "cista".
To s tym presunom majetku do osbneho ma tiez napadlo ... ale tiez sa mi to zda take spekulativne a uprimne povedane - som velmi opatrna a trosku sa toho bojim.:o
andrej_rv
19.07.06,21:02
Myslela som tym, ze ked nestihne prepisat pozemok pretym ako z neho urobi stavebny. - to by bolo asi najjednoduchsie.
Len pre uplnost - zivnost chce zrusit tak ci tak, ale az ked bude "cista".
To s tym presunom majetku do osbneho ma tiez napadlo ... ale tiez sa mi to zda take spekulativne a uprimne povedane - som velmi opatrna a trosku sa toho bojim.:o
Pravdaže je to špekulatívne , otázne je len, či ide o legálnu "daňovú optimalizáciu" alebo nie :D . Ešte 1-2 dni počkaj, možno sa ozve niekto z tých, čo DPH rozumejú :) A ešte stále zostáva aj možnosť využiť služby daňového poradcu..
kattka.c
20.07.06,17:35
Dnes som hovorila so zivnostnikom a pozemok uz je stavebny.
Prosim ak mate este nejake navrhy ako tuto situaciu co najjednoduchsie vyriesit - prosim vyjadrite sa.
Ak sa uz nikto nevyjadri urobim to asi tak ako pisal Andrej.
:rolleyes: