Milčo
25.10.11,21:16
Zdravím Vás, chcel by som sa opýtať na názor skúsenejších, zákazníkovi som predal cez internetový obchod novú elektronickú súčiastku s tým, že som ho písomne upozornil, že tovar podlieha odbornej montáži v autoservise. Napriek tomu si súčiastku zákazník sám zapojil do elektroinštalácie ale táto nepracovala celkom správne. Kontaktoval ma, že či to dobre zapojil na čo som ja argumentoval, že zapojenie musí zveriť autoservisu. Teraz požaduje výmenu súčiastky na základe záruky. Chcem sa opýtať či záruka trvá podľa zákona alebo neoprávneným zásahom do elektroinštalácie záruka padla. A druhá otázka ako som ja chránený proti takýmto kutilom, ktorý mi budú "odpaľovať" elektrosúčiastky a následne budú požadovať v rámci záruky novú súčiastku. Vopred vďaka za radu, som začiatočník. M.
Stanislav 1975
25.10.11,19:19
Zdravím Vás, chcel by som sa opýtať na názor skúsenejších, zákazníkovi som predal cez internetový obchod novú elektronickú súčiastku s tým, že som ho písomne upozornil, že tovar podlieha odbornej montáži v autoservise. Napriek tomu si súčiastku zákazník sám zapojil do elektroinštalácie ale táto nepracovala celkom správne. Kontaktoval ma, že či to dobre zapojil na čo som ja argumentoval, že zapojenie musí zveriť autoservisu. Teraz požaduje výmenu súčiastky na základe záruky. Chcem sa opýtať či záruka trvá podľa zákona alebo neoprávneným zásahom do elektroinštalácie záruka padla. A druhá otázka ako som ja chránený proti takýmto kutilom, ktorý mi budú "odpaľovať" elektrosúčiastky a následne budú požadovať v rámci záruky novú súčiastku. Vopred vďaka za radu, som začiatočník. M.
neodborným použitím, zapojením mu záruka padla...
arizona
25.10.11,19:44
Ked bol vopred upozorneny, tak nemas co riesit a mozes reklamaciu odmietnut .
Gina Er
25.10.11,20:06
nechcem zakladať novú tému,tak sa opýtam tu.Zo zákona je na tovar záruka 2 roky.V jednom e-shope majú iba 1 rok,tak som sa pýtala prečo.Odpoveď:firma je maďarská,registrovaná v Maďarsku (aká to je registácia neviem) a preto nemusia mať 2-ročnú záruku.Nepozdáva sa mi to,podnikajú na Slovensku,tak by mali dodržiavať slovenské zákony.Ako to teda vlastne je?
video1983
25.10.11,20:13
no neviem isto, ale myslim si ze je to zakon EU takze musi platit pre vsetkych clenov !
arizona
25.10.11,20:23
Musia dodrziavat zakony tej krajiny,v ktorej ponukaju svoje sluzby,takze to, ze si oni napisu, ze maju zaruku iba rok im neobstoji

/ taketo praktiky by rychlo vyuzili aj vsetci cinanci,keby to bolo mozne.../

prihod link na tu firmu .-)
Gina Er
25.10.11,20:33
Milčo
26.10.11,06:45
a je to niekde podložené v zákone? pretože to hľadám ale nič som nenašiel a chcem to mať podložené aj v §, ďakujem za príspevok.
arizona
26.10.11,06:48
obciansky zakonnik
§ 620


(1) Záručná doba je 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.
viac :
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
avalik
26.10.11,07:07
a je to niekde podložené v zákone? pretože to hľadám ale nič som nenašiel a chcem to mať podložené aj v §, ďakujem za príspevok.

sumar je tu: Ochrana spotrebiteľa v SR po vstupe do EÚ (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4969&LngID=0)

SMERNICA 1999/44/ES EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY z 25. mája 1999 o určitých aspektoch predaja spotrebného tovaru a záruk na spotrebný tovar (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31999L0044:SK:HTML)
avalik
26.10.11,07:08
nechcem zakladať novú tému,tak sa opýtam tu.Zo zákona je na tovar záruka 2 roky.V jednom e-shope majú iba 1 rok,tak som sa pýtala prečo.Odpoveď:firma je maďarská,registrovaná v Maďarsku (aká to je registácia neviem) a preto nemusia mať 2-ročnú záruku.Nepozdáva sa mi to,podnikajú na Slovensku,tak by mali dodržiavať slovenské zákony.Ako to teda vlastne je?

nemaju tam niekde malickymi pismenami ze ide o pouzity tovar?
arizona
26.10.11,09:43
No toto ma ta firma v obch.podmienkach!:eek:

"...6. Záruka
6.1. Záruku na tovar Predávajúci poskytuje podľa zákona IV. z roku 1959. z Občianskeho zákonníka, v znení neskorších predpisov. a nariadenia vlády Maďarskej republiky č. 151/2003 (IX.22.) o povinnej záruke na niektoré tovary dlhodobej spotreby..." :eek:


mimotemy juuuj,ako ma prsty palia nieco z duse napisat !!!!
Gina Er
26.10.11,16:55
ja odpadnem,kua,čo sme v Maďarsku?Asi podám podnet na Slov.inšpekciu
arizona
26.10.11,17:41
ja odpadnem,kua,čo sme v Maďarsku?Asi podám podnet na Slov.inšpekciu

Asi to treba poslat Slotovi,ten by narobil vacsi "prúvan",ako SOI :D
Milčo
27.10.11,09:51
Ďakujem za odpovede, idem si to preštudovať.
blavaciko
27.10.11,15:51
pokial je to madarska firma, preco by neuplatnovali zakony madarska?to ze maju slovensku domenu, neznamena, ze podnikaju na slovensku...
avalik
27.10.11,16:21
pokial je to madarska firma, preco by neuplatnovali zakony madarska?to ze maju slovensku domenu, neznamena, ze podnikaju na slovensku...

ale aj Madarsko je v EU a plati smernica, ktoru som uviedla vyssie

tu je aj OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU o implementácii smernice Európskeho parlamentu a Rady 1999/44/ES z 25. mája 1999 o určitých aspektoch predaja spotrebného tovaru a záruk na spotrebný tovar vrátane analýzy prípadu zavedenia priameho ručenia výrobcu (Brusel 24.04.2007) (http://ec.europa.eu/consumers/cons_int/safe_shop/guarantees/CSD_2007_SK_final.pdf)
misoft
27.10.11,16:35
Či Maďarsko, či Slovensko, alebo Poľsko - všetky sú členom EÚ a preto musia uplatňovať Smernicu EÚ o predaji spotr. tovaru (btw: implementácia z r.2007 - magyar zákony z r.2003 - de facto i de jure už neplatné). Nahlásiť stránku SOI pre porušovanie zákonov SR a EÚ.
Gina Er
27.10.11,18:02
už som to bonzla na inšpekciu,tak uvidím,čo mi odpíšu.
Milčo
03.11.11,13:36
Nikde som nenašiel zmienku o tom, že by mu padla záruka vlastnou montážou, v praxi to znamená, že záruka mu trvá aj naďalej, teda nič neporušil a ja musím vybaviť reklamáciu podľa zákona.
Gina Er
03.11.11,14:05
Nikde som nenašiel zmienku o tom, že by mu padla záruka vlastnou montážou, v praxi to znamená, že záruka mu trvá aj naďalej, teda nič neporušil a ja musím vybaviť reklamáciu podľa zákona.
tak si uprav záručné podmienky svojho e-shopu.Uveď tam,že záruka sa nevzťahuje na tovar,ktorý bol neodborne nainštalovaný.
avalik
03.11.11,14:18
Nikde som nenašiel zmienku o tom, že by mu padla záruka vlastnou montážou, v praxi to znamená, že záruka mu trvá aj naďalej, teda nič neporušil a ja musím vybaviť reklamáciu podľa zákona.

Zalezi na tom ako mas napisane vseobecne obchodne podmienky a reklamacny poriadok.

obciansky zakonnik:

§ 502
(1) Zákon, jeho vykonávací predpis, dohoda účastníkov alebo jednostranné vyhlásenie scudziteľa môžu ustanoviť, v ktorých prípadoch sa zodpovedá za vady, ktoré sa vyskytujú do určenej alebo dojednanej doby po splnení.

(2) Účastníci môžu tiež dohodnúť zodpovednosť za vady, ktoré sa vyskytnú do určenej alebo dojednanej doby od splnenia, alebo zodpovednosť podľa prísnejších zásad, než ustanovuje zákon. O takej dohode vydá povinná osoba oprávnenej osobe písomné potvrdenie (záručný list).

(3) Záručný list obsahuje meno a priezvisko, obchodné meno alebo názov predávajúceho, jeho sídlo alebo miesto podnikania, obsah záruky, jej rozsah a podmienky, dĺžku záručnej doby a údaje potrebné na uplatnenie záruky. Ak záručný list neobsahuje všetky náležitosti, nespôsobuje to neplatnosť záruky.
-------

Predpokladam, ze informaciu o odbornej montazi suciastky mas od vyrobcu. Zakaznika si na odbornu montaz upozornil. Ak zakaznik ako osoba nie je sposobily na tuto odbornu montaz, porusil podmienky zaruky. V pripade, ze je ako osoba sposobily na takuto odbornu montaz danu suciastku by som poslala na odborne posudenie priamo vyrobcovi.
Chobot
03.11.11,14:20
Nikde som nenašiel zmienku o tom, že by mu padla záruka vlastnou montážou, v praxi to znamená, že záruka mu trvá aj naďalej, teda nič neporušil a ja musím vybaviť reklamáciu podľa zákona.

Áno, záruka mu trvá, ale na výrobné vady a nie na poškodenia, ktoré si klient sám spôsobí! Takže reklamáciu normálne vybavíš tak, že mu napíšeš, že súčiastka bola nainštalovaná neodborne a tým sa poškodila. Na takéto poškodenie sa záruka nevzťahuje.

Niektorí si myslia, že záruka znamená, že nech sa s tovarom počas záručnej doby stane čokoľvek, musí mu ich výrobca (či predajca) vymeniť. Nie, keď si to pokazia sami, nemajú nárok. Si predstav, že by si išiel s mobilom do parnej sauny a tým by si si ho odpísal. V servise rýchlo zistia, že poškodenie nastalo koróziou súčiastok a reklamáciu ti neuznajú.
belphegor
07.11.11,09:33
podobne je to aj v UK, kde na elektroniku je zaruka 1 rok a ak chcete 2 roky zaruku tak si musite doplati dost velku sumu. Myslim ze jednotlive krajiny maju posunuty datum platnosti daneho zakona EU. V kazdom pripade plati ze firma je registrovana v madarsku a platia pre nu madarske zakony, aj ked su kupujuci na Slovensku. Pri predaje cez internet podlieha spolocnost zakonom krajiny kde je registrovana a miesto predaja na internete je virtualne a nie miesto ako kde sa nachadza v danom okamihu kupujuci, ako sa ludia casto mylia


echcem zakladať novú tému,tak sa opýtam tu.Zo zákona je na tovar záruka 2 roky.V jednom e-shope majú iba 1 rok,tak som sa pýtala prečo.Odpoveď:firma je maďarská,registrovaná v Maďarsku (aká to je registácia neviem) a preto nemusia mať 2-ročnú záruku.Nepozdáva sa mi to,podnikajú na Slovensku,tak by mali dodržiavať slovenské zákony.Ako to teda vlastne je?
janka.rybka
08.11.11,11:42
Dobrý deň. Nevedela som presne, kde tu založiť tému s mojím problémom, tak snáď mi aj tu poradíte.
Chcela by som sa vás spýtať, či viete, ako je to so zárukou na tovar z bazáru. Prečítala som si o tom na mnohých stránkach, ale všade písali niečo iné..
Zaujímalo by ma teda, ako to je, koľko mesiacov musí záruka byť na tovar z bazáru, ako postupovať pri prípadných reklamáciách, proste všetko o tom. Za vaše rady vám vopred ďakujem :)
arizona
08.11.11,12:30
Milčo
14.11.11,19:49
Ďakujem všetkým veľmi pekne za odpovede, poučil som sa z nich a zariadil.
Gina Er
14.11.11,20:34
už som to bonzla na inšpekciu,tak uvidím,čo mi odpíšu.
takže odpoveď v takom zmysle,že nemajú dosah na firmy,ktoré nie sú registrované na Slovensku,ale posielajú podnet na kontrolný orgán,pod ktorý spadá daná firma.....výsledok sa asi nedozviem....
arizona
14.11.11,21:07
takže odpoveď v takom zmysle,že nemajú dosah na firmy,ktoré nie sú registrované na Slovensku,ale posielajú podnet na kontrolný orgán,pod ktorý spadá daná firma.....výsledok sa asi nedozviem....

Vyjadrenie SOI :


Vec:
Záručná doba pri internetovom predaji
podľa Smernice 1999/44/ES Európskeho Parlamentu a Rady o určitých aspektoch predaja spotrebného tovaru a záruk na spotrebný tovar, je minimálna zákonná záručná doba na tovar 24 mesiacov - pre všetky členské štáty EU. Toto však platí len v tom prípade, ak kupujúci je v postavení spotrebiteľa, t.j. fyzickej osoby kupujúcej výrobok pre osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov svojej domácnosti (nie pre potreby živnostníka, podnikateľa alebo inej právnickej osoby). Keďže Maďarsko je členským štátom EU, platí aj pre tovar zakúpený v Maďarskej republike zákonná záručná doba min. 24 mesiacov. Ak predávajúci sídli na Slovensku, platí pre neho slovenská legislatíva a podľa Občianskeho zákonníka , §620 ustanovuje záručnú dobu na predaný tovar 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty. Ak predávajúci so sídlom v SR nepostupuje v zmysle uvedených predpisov, potom sa môžete obrátiť so žiadosťou o prešetrenie na Inšpektorát SOI podľa sídla predajcu. Adresy nájdete na našej internetovej stránke www.soi.sk (http://www.soi.sk/) S pozdravom ...