bredikova
26.10.11,10:21
Dnes sa zastavila u mňa jedna dôchodkyňa, ktorá si privyráva predajom svojich hospodárskych prebytkov. Vyrobila vence k Sviatku zosnulých, a dnes ju do trhoviska nepustili , z dôvodu že vtých vencoch použila umelé kvety. Mynulý rok to predávať ešte mohla. Ostatný tovar mohla predávať. Je nejaká zmena v zákone . V trhovom poriadku som nič nenašla ohľadne zákazu. Ona nemá žiadnu živnosť . Viete mi niekto poradiť , lebo ona teraz nevie čo snimi ( s vencami).
arizona
26.10.11,09:09
Umele kvety urcite nie su prebytky z dvora.
Musela ich kupit ,na co sa podla mna vynimka /predaj z domacich produktov/nevztahuje.

pozi napr. tento clanok http://ekonomika.sme.sk/c/5498354/chcete-predavat-prebytocne-vajcia-pozor-na-pravidla.html
Danielle369
26.10.11,09:56
Vence na dušičky nie sú predsa polnohospodárske prebytky...tu už treba reg.pokladňu
bredikova
26.10.11,10:10
Takže, ak aj použila čečinu zo svojho stromčeka na záhradke, ale použila aj iný materiál pri výrobe - nemôže to predávať, lebo je to už výrobok a nie prebytok. Ide mi o to , aby som jej to vysvetlila, lebo ona sa cíti ukrivdená, je to starší človek a ona si len privyrába k dôchodku. Zatiaľ ďakujem.
arizona
26.10.11,10:16
Preco sa citi ukrivdena? Zakony platia aj pre starsich,nielen pre mladych.

Ked urobi venceky z toho, co dopestuje v zahrade, tak jej to pravdepodobne uznaju ako "prebytok" na ktory je udelena vynimka.

Ale ak musi nakupovat material na vyrobok ktory chce dalej predavat, tak nech si urobi zivnost...
bredikova
26.10.11,10:20
Veľmi pekne ďakujem.
Economic
26.10.11,13:48
Veľmi pekne ďakujem.

Zdieľam ten istý názor ako Arizona. Keby sa tieto veci nestriehli, to by naozaj kde kto predával bez akejkoľvek kontroly a sankcii. To je neoprávnené podnikanie. Predaj vencov naozaj nie je predaj prebytkov z poľnohospodárskeho dvora.
pavol54
29.10.11,18:03
Zdieľam ten istý názor ako Arizona. Keby sa tieto veci nestriehli, to by naozaj kde kto predával bez akejkoľvek kontroly a sankcii. To je neoprávnené podnikanie. Predaj vencov naozaj nie je predaj prebytkov z poľnohospodárskeho dvora.
nech bankuje so sociálnou poisťovňou ako rómovia neriskuje pokutu.
Antea
31.10.11,16:08
Vence na dušičky nie sú predsa polnohospodárske prebytky...tu už treba reg.pokladňu

...tu už treba reg.pokladňu , tak to som sa pobavila, nie, že by to nebola pravda, ale v Nitre na tržnici priamo v susedstve DÚ nemá ani jeden predajca zeleniny a ovocia, aj južného, registračku. Alebo možno doma má.
ivka70
31.10.11,16:29
...tu už treba reg.pokladňu , tak to som sa pobavila, nie, že by to nebola pravda, ale v Nitre na tržnici priamo v susedstve DÚ nemá ani jeden predajca zeleniny a ovocia, aj južného, registračku. Alebo možno doma má.


Neviem, co ta tak pobavilo, ale zjavne si to cele nepochopila,
skus si precitat tu temu od zaciatku.
Ovocie a zelenina mozu byt polnohospodarske prebytky .....
marjankaj
31.10.11,16:34
Neviem, co ta tak pobavilo, ale zjavne si to cele nepochopila,
skus si precitat tu temu od zaciatku.
Ovocie a zelenina mozu byt polnohospodarske prebytky .....

Aj to južné ovocie?
Alebo majú plantáže v Španielsku?
sito
31.10.11,16:55
Byrokracia!

Ale ak niekto má prebytok celý rok, nemá nadbytok? Nepodniká celý rok? S prebytkami.

Na tom trhu nebolo nič iné, len prebytky? Z poľa? Alebo aj prebytky z Číny?

Ak nie. Čo je to za trhovisko, dnes? Des! Bez?

Dôchodkyňa milá z malého dôchodku žila, privyrobiť si chcela, ale v ceste stálo tela, myslelo si , že je býk, nad neho nie je nik.

:);)
Antea
31.10.11,17:11
Neviem, co ta tak pobavilo, ale zjavne si to cele nepochopila,
skus si precitat tu temu od zaciatku.
Ovocie a zelenina mozu byt polnohospodarske prebytky .....
No pobavilo ma to, že všetci živnostníci, ktorí predávajú o tomto čase hrozno, broskyne, jahody, pomaranče a pod. nemajú registračku a nikoho to netrápi. Nemyslela som babky a tých čo naozaj predávajú prebytky.
pavol54
31.10.11,18:17
No pobavilo ma to, že všetci živnostníci, ktorí predávajú o tomto čase hrozno, broskyne, jahody, pomaranče a pod. nemajú registračku a nikoho to netrápi. Nemyslela som babky a tých čo naozaj predávajú prebytky.
snáď si nemyslíš že babka z dú po nákupe broskýň bude pýtať pokladňu, veď ani Maruška ju nepotrebovala, apropo musí vedieť každý kompetentný že už na záhrade broskyne nie sú.
katalóg
31.10.11,22:22
Nevydržia do Vianoc aby z nich urobila adventné vence? Alebo venčeky na zavesenie na vstupné dvere.
Ale aspoň už teraz bude vedieť, že na adventné vence nenakúpi sviečky. Len neviem, čím tie vetvičky pospája, pretože špagát, drôt tiež musí nakúpiť, ale ak použije liany, tak zdá sa bude všetko O.K. :-)
Zároveň sa spýtam, na vianočných trhoch sú potrebné pokladne?
marjankaj
31.10.11,22:28
Zároveň sa spýtam, na vianočných trhoch sú potrebné pokladne?A ja sa opýtam.
Môžeš predávať bez živnostenského listu na vianočných trhoch?

No pokladňu mať nemusí. Teda ak bude každému vystavovať faktúry a spoliehať sa na to, že mu príde úhrada na bankový účet.
Indeed
01.11.11,06:26
Niektorí ešte žijú v hlbokej minulosti....

V 90-tých rokoch na trhoviskách bol iný Klondajk...

Ja som zažil osobne, že v jednom nemenovanom meste na Morave, babka predávala DOMÁCU SLIVOVICU ! ! ! ! ! !

Rozložila po stole fľaše, tiež poldecaky , aj uliala na koštovku..... Liter predávala za 140 KČS. Vtedy to bol iný peniaz...

Opakujem bolo to v r. 1990, ešte raz zdorazňujem písal sa rok 1990.
sito
01.11.11,06:33
Ahááá! Tej slivovice už nieť? Do vie, čo babka? A čo ešte chýba? Kde sa stala chyba?
pavol54
01.11.11,10:54
človeku príde ľúto že babka alebo ktokoľvek si chce trocha privyrobiť šikovnosťou vlastných rúk a vlastnej hlavy, a musí mať kvôli minimálnemu zisku pokladnicu, a nejaký sk... ý predajca z východu vám vydá pokladničný doklad až vyslovene na tvrdý nátlak a má pri tom obyčajne pooooooooodstatne vyšší čistý zisk. Ak treba na zviazanie do venčeka drôt a kvôli tomu pokladnicu, potom aj keď bude predávať natlčené orechy vo vrecúšku alebo viazaničku cibuľky či vňatky stiahnutú gumičkou, tiež ju musí mať, lebo určite nemá na záhradke gumovníkový strom.
Danielle369
01.11.11,11:12
Počuj ty už túto tému dramatizuješ Pavol54...tu sa nejedná o drôt ale to, že mala vo venci kúpené umelé kvety a to nie je prebytok zo záhrady. Ved kvetinár živnostník musí mať živnosť,platiť odvody,dane, a pomaly platí aj za vzduch a niekto si narobí vence a ide si ich v pohode predávať bez živnosti , platenia daní a ešte sa bude aj usmievať..
pavol54
01.11.11,15:03
Počuj ty už túto tému dramatizuješ Pavol54...tu sa nejedná o drôt ale to, že mala vo venci kúpené umelé kvety a to nie je prebytok zo záhrady. Ved kvetinár živnostník musí mať živnosť,platiť odvody,dane, a pomaly platí aj za vzduch a niekto si narobí vence a ide si ich v pohode predávať bez živnosti , platenia daní a ešte sa bude aj usmievať..
Nedramatizujem, ale mňa osobne tiež serie že každý obchodník čo ma v zadu dieru nakúpi zeleninu ktovie kde, a potom ju vydáva z a svoj prebytok a to robí na trhovisku celoročne, ale keby to aspoň kupoval od slovenských pestovateľov ale nájdu sa aj takí čo to kupujú v niektorej sieti a tí pokladňu nemusia mať? Raz som predával s pokladňou z auta zeleninu v jednom meste a hneď sa na mňa vyrojili najprv majitelia veľkoskladu, lebo som ničil kšefty, potom sa do mňa obul mestský úrad a nakoniec neuspeli. Stáva sa že na popud predávajúcich zasahuje správa proti iným aby ich eliminovala. Snáď mi nechceš tvrdiť že taká babka zruinuje nejakého predavača kvetín( určite to robí len taká čo nemá luxusný dôchodok alebo taká čo si neprivyrábala v rakúsku starostlivosťou o dôchodcov tiež niekedy nelegálne)
katalóg
01.11.11,15:44
A ja sa opýtam.
Môžeš predávať bez živnostenského listu na vianočných trhoch?

No pokladňu mať nemusí. Teda ak bude každému vystavovať faktúry a spoliehať sa na to, že mu príde úhrada na bankový účet.
Dá sa otvoriť živnosť na jeden mesiac? Dá. Z akého dôvodu je taká tlačenka o stánky?
Dodacie listy, faktúry ...vianočné trhy.
By ma zaujímalo,ako sa dá zistiť napr. iba taká maličkosť, koľko krajcov chleba sa dá natrieť masťou. Aké faktúry...
Naháňa sa pár nešťastných penzistov, ktorí sa ako tak dokážu zmobilizovať aby "nezdochli". Štát krváca na iných miestach.

Ale práve jedlo som nechcela spomínať.
marjankaj
01.11.11,15:49
Dá sa otvoriť živnosť na jeden mesiac? Dá. Z akého dôvodu je taká tlačenka o stánky?
Dodacie listy, faktúry ...vianočné trhy.
By ma zaujímalo,ako sa dá zistiť napr. iba taká maličkosť, koľko krajcov chleba sa dá natrieť masťou. Aké faktúry...
Naháňa sa pár nešťastných penzistov, ktorí sa ako tak dokážu zmobilizovať aby "nezdochli". Štát krváca na iných miestach.

Ale práve jedlo som nechcela spomínať.

Tak to by šlo. Ale ak bude mať ŽL a bude prijímať tržbu v hotovosti, tak musí mať aj registračnú pokladňu.:eek:
začínajúca
03.11.11,07:08
Vie mi niekto odpovedať, či môžem predávať podobné prebytky z dvora /Venčeky z konárov, sušené kvety -iba drôt mám separovaný zo zberných surovín:-))))/,lekváre a zaváraniny a pod. predávať v obchode nie na trhovisku?
Ja predávam prebytky z dvora, mám potvrdenie, že vlastním pôdu a mám prebytky a dcéra má živnosť na predaj-kúpa a predajňu.
Ďakujem
Danielle369
03.11.11,17:51
Tu máš odpoved z hygieny:


„Čo sa týka samotnej výroby potravín, prevádzkovateľ musí podstúpiť podľa súčasnej legislatívy proces schvaľovania prevádzkarne i keď sa to týka malého množstva vyrábaných potravín," hovorí Miroslav Ondriaš zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. „Pri kontrole inšpektorom, úradným veterinárnym lekárom musí prevádzkareň spĺňať základné hygienické predpisy potravinovej legislatívy. Tie sa týkajú najmä stavebno-technických ukazovateľov, jej vnútorného vybavenia technologickým zariadením, zásobovania pitnou vodou a tak ďalej," vysvetľuje. Prevádzkovatelia vo všetkých stupňoch výroby, spracúvania a distribúcie sú zodpovední za dodržiavanie požiadaviek potravinového práva, ktoré sa týkajú ich činností.

Podobne je to aj vtedy, ak by ste chceli predávať kompóty, lekvár či obľúbené lokše (okrem povolenia veterinárnej a potravinovej správy). Opäť bez ohľadu na ich množstvo.

Halka Tytykalová
začínajúca
04.11.11,15:09
Ďakujem!:-(
katalóg
05.11.11,20:19
Vie mi niekto odpovedať, či môžem predávať podobné prebytky z dvora /Venčeky z konárov, sušené kvety -iba drôt mám separovaný zo zberných surovín:-))))/,lekváre a zaváraniny a pod. predávať v obchode nie na trhovisku?
Ja predávam prebytky z dvora, mám potvrdenie, že vlastním pôdu a mám prebytky a dcéra má živnosť na predaj-kúpa a predajňu.
Ďakujem
Z počutia poznám, ako penzistka predávala svoje doma vyrobené parené buchty a zmrazovala ich. Mala ich tak dobré a zrejme aj v lepšej cene ako v obchodoch, že dopyt bol po nich nielen u susedov, ale susedia ich nosili kolegom do práce a priateľkám.
Nemal niekto čas na prípravu večere? Hajde k susedke.
Nick lofr na porada.sk založil pár dobrých tém o strave.
V jednej napr. spomínal, kde by sa dali za rozumnú cenu dostať kúpiť kvalitné lekváre.

Torty a zákusky majú pravdepodobne rovnaký osud. Čo je v obchodoch je nekonzumovateľné.

Neviem či sa ešte štrikuje, doba sa zmenila, ale patchworkuje sa celkom slušne. A iné práce....