MirkaPoz
23.01.06,16:36
Prosím Vás, poradte mi, zamestnavatel mi zosobnil pokutu z DÚ, zaplatil to z podnikateľského účtu a teraz chce aby som tie peniaze vrátila do firmy. Ako by to bolo najsprávnejšie? Iba ich vložím na účet a zaúčtujem ako čo? Alebo ich vrátim do pokladne s interným dokladom? Čo by mal obsahovať? Ďakujem za každú radu.
liba2
23.01.06,16:01
Prosím Vás, poradte mi, zamestnavatel mi zosobnil pokutu z DÚ, zaplatil to z podnikateľského účtu a teraz chce aby som tie peniaze vrátila do firmy. Ako by to bolo najsprávnejšie? Iba ich vložím na účet a zaúčtujem ako čo? Alebo ich vrátim do pokladne s interným dokladom? Čo by mal obsahovať? Ďakujem za každú radu.Ak si zamestnanec a súhlasíš so zosobnením pokuty, môžeš si urobiť aj zrážku zo mzdy (ak si aj mzdárka). Ale rovnako môžeš vložiť do pokladne, vložiť na účet v banke, urobiť bezhotovostný prevod z tvojho účtu na firemný. Je to na tvojom rozhodnutí, ak si sa nedohodla so zamestnávateľom inak.
V každom prípade úhrada pokuty je pre firmu nedaňový náklad-výdaj a teda aj úhrada od teba bude nedaňový príjem (neuvádzaš JÚ,PÚ).
anto
23.01.06,16:43
Vec má aj stránku právnu, zamestnavateľ môže zosobniť škodu, ak sa tu jedná o škodu len vtedy, ak skutočne ku škode došlo, výšku tejto škody musí oznámiť zamestnancovi a musí sa dohodnúť písomne zo zamestnancom na spôsobe úhrady tej škody a až potom môže zamestnanec túto škodu uhradiť, samozrejme ak zamestnanec si je vedomý toho že škodu spôsobil . Inak by to bolo právne neplatné a zamestnávateľ nemá na škodu nárok. Pozri zákonník práce, tam je paragraf o škode.