Martina123
23.01.06,16:48
:confused: :confused: Dobry den,
Chcem sa opytat. Existuje nejaky formular na neplatene volno? Nas yamestnanec si chce vyiat jeden den neplateneho volna. Moye mi niekto bliysie povedat, kto, kedz a za akzch podmienok ma narok na neplatene volno? Co sa pri tom vypisuje, akz formular?
Dakujem za odpoved.
ajobs
24.01.06,06:53
:confused: :confused: Dobry den,
Chcem sa opytat. Existuje nejaky formular na neplatene volno? Nas yamestnanec si chce vyiat jeden den neplateneho volna. Moye mi niekto bliysie povedat, kto, kedz a za akzch podmienok ma narok na neplatene volno? Co sa pri tom vypisuje, akz formular?
Dakujem za odpoved.


Napíše si žiadosť, schváli mu to oprávnený vedúci zamestnanec ( napr. riaditeľ, konateľ, predseda predstavenstva apod. ), odhlásiš ho zo SP tlačivom RLFO, po ukončení NV ho zasa prihlásiš. Počas NV sa mu prerušujú povinné poistenia v SP podľa § 26, ods.1, písm. a/ zákona o soc. poistení.
Nemusí splniť žiadne špeciálne podmienky.
sara-ke
24.01.06,08:47
Prosim Vas, mam zamestnanca, ktory studuje VS 1x do tyzdna, a ten den ma vzdy neplatene volno: aky je spravny postup? to sa bude 4x do mesiaca idhlasovat a prihlasovat, alebo ako?? a vlastne si musi platit do poistovne sam? prosim ako to je........? dakujem
Zita4
24.01.06,09:19
Prosim Vas, mam zamestnanca, ktory studuje VS 1x do tyzdna, a ten den ma vzdy neplatene volno: aky je spravny postup? to sa bude 4x do mesiaca idhlasovat a prihlasovat, alebo ako?? a vlastne si musi platit do poistovne sam? prosim ako to je........? dakujem
Pri každom neplatenom voľne je prerušené sociálne poistenie, takže ti nezostáva nič iné, ako prihlasovať a odhlasovať v Sociálnej poisťovni, aj v zdravotnej poisťovni. Zdravotné poistenie musí platiť zamestnávateľ a odvody za sociálne poistenie sa počas neplateného voľna neodvádzajú.
nikulik
26.05.06,07:06
Ako je to s vypočítaním VZ do SP ak zamestnanec mal 2 dni neplatené voľno?
ZuzanaP
26.05.06,07:31
Takéto prerušenie je ako ukončenie pracovného pomeru, všetky priemery, náhrady sa mu počítajú z VZ po neplatenom voľne. Teda ako keby stále začínal nový PP.
Jara
26.05.06,07:48
Veronika, ak myslíš v bežnom mesiaci, tak VZ čo má obvykle podľa platového dekrétu deliš počtom pracovných dní v mesiaci a dostaneš VZ na jeden deň a potom vynásobiš 2 dňami neplateného voľna a ponižíš mesačný VZ o túto čiastku. To bude VZ pre odvod do SP. Nerobila som, ale tak by som to spravila. Dúfam, že ti radim správne.
nikulik
26.05.06,08:48
No takto, aby sme sa pochopili. Pracovníčka odpracovala 18 dni v mesiaci a 2 dni mala neplatene volno. Preto som zadala tu otazku, pretoze ked som volala pracovníčke, ktorá robila program ktorý mam, tak povedala, ze do potvrdenia (Potvrdenie pre SP na výpočet materskej), dam VZ, za január normálne, za február až od 18. dam vymeriavaci základ (od 17 do 18 mala neplatene volno). Tomu som nepochopila, ved predsa ked vypocitam vyplatu, tak mi automaticky pocita VZ bez tych dvoch dni, kedze ziadne peniaze nedostal nie?
nikulik
26.05.06,09:19
Takéto prerušenie je ako ukončenie pracovného pomeru, všetky priemery, náhrady sa mu počítajú z VZ po neplatenom voľne. Teda ako keby stále začínal nový PP.

Aké všetky priemery a náhrady?
To znamená teda, že ak mala 17 a 18 neplatené voľno, tak od 01. do 17. sa jej nepočíta žiaden VZ?
fipina
26.05.06,09:27
Aké všetky priemery a náhrady?
To znamená teda, že ak mala 17 a 18 neplatené voľno, tak od 01. do 17. sa jej nepočíta žiaden VZ?
Nie, znamená to, že VZ sa jej počíta od 19. (ako keby nastúpila 19.), t. zn., že ak ochorie napr. 30. toho istého mesiaca, PN sa jej počíta z VZ od 19. do 29.)
nikulik
26.05.06,09:45
Takže február jej vypočítam VZ od 19.02. do 28.02. - počítajú sa pracovné dni však?
Čiže ak pri odpracovaní 18 dní a 2 dni neplateného voľna bol VZ 5 638,-.
Tak od 19. do 28.02. bude 5 638,- : 18 x 6?
fipina
26.05.06,10:04
Pokiaľ ide o VZ, počítajú sa kalendárne dni.
Nerozumiem celkom, o aký výpočet ti ide.
nikulik
26.05.06,10:12
Pokiaľ ide o VZ, počítajú sa kalendárne dni.
Nerozumiem celkom, o aký výpočet ti ide.

Ide mi o výpočet VZ za február 2005. 5638,- mala HM, a odpracovala v tom mesiaci 18 dni, takže 5638,- : 18 dni, dostanem VZ na jeden den x 6 dni je od neplateného volna do konca mesiaca a dostanem VZ za február.
Dobre som to pochopila?
Takže január dam normalne a február az od neplateného volna VZ?
fipina
26.05.06,10:15
Ide mi o výpočet VZ za február 2005. 5638,- mala HM, a odpracovala v tom mesiaci 18 dni, takže 5638,- : 18 dni, dostanem VZ na jeden den x 6 dni je od neplateného volna do konca mesiaca a dostanem VZ za február.
Dobre som to pochopila?
Takže január dam normalne a február az od neplateného volna VZ?
Nie, január vôbec nepočítaš. Celý vymeriavací základ začína po neplatenom voľne, čiže to, čo bolo pred neplateným voľnom neberieš do úvahy. Ako keby začala pracovať len od 19.02.. Do VZ dáš len to, čo zarobila po 19.02.
5638 : 28 x 10
nikulik
26.05.06,10:20
Nie, január vôbec nepočítaš. Celý vymeriavací základ začína po neplatenom voľne, čiže to, čo bolo pred neplateným voľnom neberieš do úvahy. Ako keby začala pracovať len od 19.02.. Do VZ dáš len to, čo zarobila po 19.02.
5638 : 28 x 10

:eek: ??? to vážne??
No to je teda sila, takže keby si zobral zamestnanec neplatené voľno napr. 10. decembra, tak sa mu VZ za celý rok nepočíta, len od 10. decembra do 31.12?? WAW, tak to je potom sila.
fipina
26.05.06,10:23
:eek: ??? to vážne??
No to je teda sila, takže keby si zobral zamestnanec neplatené voľno napr. 10. decembra, tak sa mu VZ za celý rok nepočíta, len od 10. decembra do 31.12?? WAW, tak to je potom sila.
Presne tak, to je tá nevýhoda neplateného voľna. Rovnako je to aj pri absencii a OČR nad 10 dní (od 11. dňa sa považuje za prerušenie).
nikulik
26.05.06,10:24
Nie, január vôbec nepočítaš. Celý vymeriavací základ začína po neplatenom voľne, čiže to, čo bolo pred neplateným voľnom neberieš do úvahy. Ako keby začala pracovať len od 19.02.. Do VZ dáš len to, čo zarobila po 19.02.
5638 : 28 x 10

Presne tento výpočet som chcela vedieť, takže delené 28 a nie len tie dni ktoré pracovala. Ďakujem veľmi pekne. :)
fipina
26.05.06,10:25
Presne tento výpočet som chcela vedieť, takže delené 28 a nie len tie dni ktoré pracovala. Ďakujem veľmi pekne. :)
Pri VZ sa vždy berú do úvahy kalendárne dni.
nikulik
26.05.06,10:47
Pri VZ sa vždy berú do úvahy kalendárne dni.

To som nevedela, zase som o niečo múdrejšia :D . Ďakujem
allimpex
02.06.06,10:44
Chcem sa opýtať, neplatené volno je možné dať zamestnancovi aj keď nemá vyčerpanú celú dovolenku? Mne sa nezdá že by bolo neplatené volno podmienené uplným vyčerpaním dovolenky, ale šéf vraví, že volakedy niečo také platilo...
Ďakujem za info.
hexa
Tweety
02.06.06,10:44
Chcem sa opýtať, neplatené volno je možné dať zamestnancovi aj keď nemá vyčerpanú celú dovolenku? Mne sa nezdá že by bolo neplatené volno podmienené uplným vyčerpaním dovolenky, ale šéf vraví, že volakedy niečo také platilo...
Ďakujem za info.
hexa
Nie je tam žiadna podmienka.
allimpex
02.06.06,12:09
Dakujem velmi.
Elca
13.06.06,12:03
Neplatene volno a odvody do ZP.
ZC poziadal o rok neplateneho volna.ZL s tym suhlasil.ZC bude pracovat v CR a bude tam aj zdravotne poisteny.Musi ZL platit aj tu do zdravotnej poistovni z minimalneho VZ, alebo co musi spravit, aby neplatil. Prosim pomozte, nikde som nenasla takyto pripad. Dakujem....
sgm
13.06.06,12:09
Pokiaľ s tým zamestnávateľ súhlasil a zamestnanec sa ešte po neplatenom voľne vráti naspäť, je potrebné takéhoto zamestnanca odhlásiť v SP, resp. podať prerušenie poistenia od doby, kedy nastúpil na neplatené voľno a keď sa vráti, naspäť ho prihlásiť.
Zita4
13.06.06,12:17
Neplatene volno a odvody do ZP.
ZC poziadal o rok neplateneho volna.ZL s tym suhlasil.ZC bude pracovat v CR a bude tam aj zdravotne poisteny.Musi ZL platit aj tu do zdravotnej poistovni z minimalneho VZ, alebo co musi spravit, aby neplatil. Prosim pomozte, nikde som nenasla takyto pripad. Dakujem....
Len taký nápad :rolleyes: : nemohli by ste rozviazať pracovný pomer na ten jeden rok a potom po návrate uzatvoriť novú pracovnú zmluvu? Tým by ste sa vyhli povinnosti platiť odvody na ZP.
Elca
13.06.06,12:52
Este k tomu neplatenemu volnu, zabudla som,ale podotknut, ze bude robit v dcerskej firme, tak nechceme s nim rozviazat pracovny pomer, inac dobry napad... do SP prerusenie nahlasim - dakujem, ale co s odvodmy do zdravotnej poistovne, musime odvadzat 14%, alebo nie ....ked vlastne ich bude platit v CR.
Nika
13.06.06,13:06
Este k tomu neplatenemu volnu, zabudla som,ale podotknut, ze bude robit v dcerskej firme, tak nechceme s nim rozviazat pracovny pomer, inac dobry napad... do SP prerusenie nahlasim - dakujem, ale co s odvodmy do zdravotnej poistovne, musime odvadzat 14%, alebo nie ....ked vlastne ich bude platit v CR.

Skús sa popozerať na www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) Je tam poradňa. Sú tam rôzne prípady, možno tam nájdeš odpoveď. Alebo szadaj otázku. Mne odpovedali do 7 dní.