Vanessa 999
26.10.11,12:43
Dobrý den, viete my niekto povedať, ako to vyzerá s tým novým zákonom o dobrovoľnom nemocenskom poistený? Som tehotná a chcela by som si to zvíšiť, len neviem či sa to oplatí a či my to pomôže. Termín mám 13.6.2012 a DNP si platím od 13.4.2011. Veľmi pekne Vás prosím o radu. Ďakujem
Pikoška
31.10.11,01:30
Vanesska, na túto jasnovideckú otázku pozná odpoveď len dosluhujúca chasa. Ale priznám sa Ti, že takúto zostavu " hrubiek " na takom malom mieste som tu už dávno nezaznamenala. Slovenčinári keď to prečítajú budú takto::confused: Skús to, prosím, v rámci prevencie opraviť.;)
Xanti
31.10.11,05:55
Vanesa nestačí ti jedna odpoved? Musíš zakladať novú tému s tým istým? http://www.porada.sk/t179242-ako-to-vyzera-zo-zakonom-o-dnp.html#post1881877 Nerob nič ak nepočúvaš čo Ti kto píše.
Vanessa 999
31.10.11,06:09
Tá pani čo my odpovedala si nebola istá a nikto druhý my na moju otázku neodpovedal tak som sa ju snažila formulovať trochu inak a hned som dostala aj iné odpovede. Ja sa riadim podľa toho čo my tu radia, inak by som sa tu s tím nezdržovala mám aj iné veci na práci.
Xanti
31.10.11,06:09
Tak pokračuj v téme čo si založila skôr, nemusíš zakladať novú tému.
A neviem kto iný ti čo radil? Lebo radila som Ti len ja, a to aby si dnes zrušila a založila nové. Ak to urobíš o mesiac, lebo mesiac budeš zisťovať čo máš urobiť tak potom naozaj bude neskoro.
Vanessa 999
31.10.11,06:12
Neviem ako sa to robí.
Xanti
31.10.11,06:15
Čo nevieš ako sa robí?
Vezmeš 2 RLFO , na jedno napíšeš odhláška k 31.10.11 zo sumy 329,06 eur... a na druhé napíšeš prihláška 1.11.11 na sumu 1116,75 eur ... a odovozdáš na SP

Registračný list fyzickej osoby (http://www.socpoist.sk/328-formulare/1567s39199c)
nejde otvoriť takže hladaj tu http://www.socpoist.sk/616/1567s

a tu máš aj poučenie Poučenie na vyplnenie Registračného listu fyzickej osoby platného od 1.1.2011 (http://www.socpoist.sk/ext_dok-poucenie-k-rlfo--112011/39176c)
Xanti
31.10.11,06:36
Aj tu Ti bolo radené čo máš robiť http://www.porada.sk/t158364-ako-ziskat-rodicovsky-prispevok.html#post1641246 . Kopa tém o tom istom .... :(
Adiks
31.10.11,07:10
Vanesska, na túto jasnovideckú otázku pozná odpoveď len dosluhujúca chasa. Ale priznám sa Ti, že takúto zostavu " hrubiek " na takom malom mieste som tu už dávno nezaznamenala. Slovenčinári keď to prečítajú budú takto::confused: Skús to, prosím, v rámci prevencie opraviť.;) Nie je to až také zlé, veď slová dobrý, novým, termín, oplatí a platím sú úplne v poriadku.
Tinuska436
31.10.11,08:29
Dobrý deň. Čítala som Vaše príspevky. Som DPO od októbra 2010, platím to minimum, predpoklad pôrodu je koniec júna. S tou odhláškou a prihláškou chápem, len neviem akú sumu dať, na tu novú prihlášku. Som zamestnaná a moja priemerná mzda je 570 eur. Jedna známa mi radila, že novú prihlášku mám dať zo sumy 546,75 eur. t.j:(1116,75 - 570 =546,75) a z tej sumy mám platiť 4,4%, aby som mala tú najvyššiu materskú. Prosím poraďte mi ohľadom tej sumy. Ďakujem veľmi pekne.
Xanti
31.10.11,08:33
Známa Ti poradila dobre,
tým že si zamestnaná, tak na dosiahnutie maxima musíš platiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania. Takže máš to správne.
Mila123
31.10.11,08:43
momentálne je to správne.....
ale rátaj s tým, že sa VZ bude k 01012012 meniť, bude vyšší.....
a podľa zákona č. 461/2003 v platnom znení , podľa § 142 platí....ods. 5
(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
Tinuska436
31.10.11,15:20
Takže mám zadať vyššie poistenie, ked hovoríte, že sa VZ bude meniť na vyššiu sumu? a neviete asi o koľko? Koľko si mám asi určiť vymeriavací základ z ktorého budem platiť tie 4,4% ?? Teraz mi poistné vychádza nejakých 24 eur. Ešte raz ďakujem za rady a prajem krásny večer.
Xanti
31.10.11,16:53
Tinuška,
ty nemusíš nič robiť ak platíš 24 eur tak ty máš VZ vo výške 546 eur. Tj. toto plus tvoja hrubá mzda Ti dá maximálny VZ 1116,75 eur.
Nič nemusíš meniť.
Tinuska436
12.04.12,13:43
Dobrý den,potrebujem radu. Dobrovoľné som si platila od októbra 2010, platila som to minimum, predpoklad pôrodu je koniec júna. Som zamestnaná a moja priemerná mzda je 570 eur. V decembri 2011 som si dala odhlášku a hned následne prihlášku na vyšší vymeriavaci základ (600 eur), poistné mi vyšlo necelých 27 eur. Tie som však platila len 2 mesiace, kedže k februáru to poistenie zaniklo, kedže som mala tých 270 dní už platené. Aspon taký papier mi zo SP došiel. Kedže som podala v tom decembri odhlášku a následne prihlášku, fakt už nemám platiť nič, zaniklo mi to??? A neviete mi povedať ako si vypočítať matersku kolko mi teraz výjde?( priem.mzda 570 eur + DP z minima) Malo by mi výjsť aj z DP kedže spadám do tej ochrannej doby, nie? Veľmi pekne dakujem za ozrejmenie, lebo sa v tom strácam už. Pekný deň.
veronikasad
12.04.12,13:46
Dobrý den,potrebujem radu. Dobrovoľné som si platila od októbra 2010, platila som to minimum, predpoklad pôrodu je koniec júna. Som zamestnaná a moja priemerná mzda je 570 eur. V decembri 2011 som si dala odhlášku a hned následne prihlášku na vyšší vymeriavaci základ (600 eur), poistné mi vyšlo necelých 27 eur. Tie som však platila len 2 mesiace, kedže k februáru to poistenie zaniklo, kedže som mala tých 270 dní už platené. Aspon taký papier mi zo SP došiel. Kedže som podala v tom decembri odhlášku a následne prihlášku, fakt už nemám platiť nič, zaniklo mi to??? A neviete mi povedať ako si vypočítať matersku kolko mi teraz výjde?( priem.mzda 570 eur + DP z minima) Malo by mi výjsť aj z DP kedže spadám do tej ochrannej doby, nie? Veľmi pekne dakujem za ozrejmenie, lebo sa v tom strácam už. Pekný deň.
Ak máš doma kopiu dokladov, skontroluj si, či si naozaj robila odhlášku a znovu prihlášku DNP, alebo len zmenu VZ ?
Xanti
12.04.12,13:46
AK si v decembri zrušila DNp a založila nové, tak odo dňa založenia nového DNP sa ráta tých 270 dní, chod na SP a opýtaj sa koľko si dlžná. Lebo platiť máš.
Tinuska436
15.04.12,12:30
dala som odhlášku a hned na to aj prihlášku isto, zvýšila som si ten VZ, tak teraz neviem či platiť, či nie... pánečku..
Katy a R
15.04.12,12:39
dala som odhlášku a hned na to aj prihlášku isto, zvýšila som si ten VZ, tak teraz neviem či platiť, či nie... pánečku..
ak si to naozaj takto urobila :confused: - tak ti nemohol dôjsť "taký papier" o ukončení DNP ako píšeš. ;)
Mohol ti jedine "taký papier" prísť, že ti končí poistenie v septembri. A dovtedy musíš platiť - ak samozrejme nezrušíš skôr ..
veronikasad
15.04.12,12:42
dala som odhlášku a hned na to aj prihlášku isto, zvýšila som si ten VZ, tak teraz neviem či platiť, či nie... pánečku..
Zatri osobné údaje a prilož ten list čo si dostala zo SP vo februári.
Tinuska436
15.04.12,12:54
Vec: Oznámenie o zániku, resp. trvaní Vášho dobrovoľného sociálneho poistenia podľa údajov evidovaných k 1. februáru 2012
Sociálna poisťovňa Vás evidovala k 31. januáru 2012 v registri poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia Sociálnej poiťovne ako dobrovoľne nemocensky poistenú osobu.
Podľa novely zákona č. 461/2003 Z.-z o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, účinnej od 1. februára 2012, Vám dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne najneskôr získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia dňom 25.08.2012 zo zákona, za predpokladu, že sa neodhlásite z toho dobrovoľného nemocenského poistenia skôr.

Takže takýto list mi prišiel.. a následne som sa bola pýtať v poisťovni, či platiť mám, kedže už predtým, pred tou odhláškou, čo som dala v decembri som platila tých 270 dni, tak tetka naťukala rodné číslo do PC a povedala, že nie, že mi to končí, tak ja už neviem z toho vobec výjsť....pomóóóóóć ;-(
Tinuska436
15.04.12,12:56
a z toho predošlého DNP, čo som platila viac ako tých 270 dní, no len minimum cca 14 eur, tak dostanem teraz niečo k materskej?? hmm..
veronikasad
15.04.12,13:31
Vec: Oznámenie o zániku, resp. trvaní Vášho dobrovoľného sociálneho poistenia podľa údajov evidovaných k 1. februáru 2012
Sociálna poisťovňa Vás evidovala k 31. januáru 2012 v registri poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia Sociálnej poiťovne ako dobrovoľne nemocensky poistenú osobu.
Podľa novely zákona č. 461/2003 Z.-z o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, účinnej od 1. februára 2012, Vám dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne najneskôr získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia dňom 25.08.2012 zo zákona, za predpokladu, že sa neodhlásite z toho dobrovoľného nemocenského poistenia skôr.

Takže takýto list mi prišiel.. a následne som sa bola pýtať v poisťovni, či platiť mám, kedže už predtým, pred tou odhláškou, čo som dala v decembri som platila tých 270 dni, tak tetka naťukala rodné číslo do PC a povedala, že nie, že mi to končí, tak ja už neviem z toho vobec výjsť....pomóóóóóć ;-(
Aj si si ho poriadne prečítala ? Do 25.8.2012 ti trvá dobrovolné nem.poistenie. V súčasnosti tam máš "sekeru" (nedoplatok), ktorý musíš vyrovnať. Keby si teraz zostala PN, nič nedostaneš, lebo nedoplatok je vyšší ako 3 €.
Čím skôr si to daj do poriadku.
veronikasad
15.04.12,13:32
a z toho predošlého DNP, čo som platila viac ako tých 270 dní, no len minimum cca 14 eur, tak dostanem teraz niečo k materskej?? hmm..
Si už tehotná ?
Mila123
15.04.12,14:22
SP má hranicu 5 €
Katy a R
15.04.12,16:38
.. a stačí len čítať !!! máš to čierne na bielom..
Katy a R
16.04.12,09:17
až o dve evri viac - ako Mila píše .. :)
Tinuska436
16.04.12,11:14
Ved ja som si to prečítala, no ked som bola na poisťovni mi tá ženská povedala, že ja už tých 270 dni mám z predošlého poistenia,tak že mi to zaniká.. krava a teraz penále platiť budem.. och zabiť málo.. a som zvedavá, že či z toho vyššieho poistného mi vyjde aj vyššia materská, keď zaplatím nedoplatok lebo platím to vyššie akože od 1.12 a pôrod budem mať až po polke júna, tak mi výjde tých 180 dni, čo by sa to zvýšené poistné platiť malo.. som zvedavá, či mi niečo z neho dajú, či nedajú len z najmenšej sumy, čo som platila predtým ;-((
Tinuska436
16.04.12,11:16
áno, pôrod cca 24.6-30.6.
veronikasad
16.04.12,11:18
Ved ja som si to prečítala, no ked som bola na poisťovni mi tá ženská povedala, že ja už tých 270 dni mám z predošlého poistenia,tak že mi to zaniká.. krava a teraz penále platiť budem.. och zabiť málo.. a som zvedavá, že či z toho vyššieho poistného mi vyjde aj vyššia materská, keď zaplatím nedoplatok lebo platím to vyššie akože od 1.12 a pôrod budem mať až po polke júna, tak mi výjde tých 180 dni, čo by sa to zvýšené poistné platiť malo.. som zvedavá, či mi niečo z neho dajú, či nedajú len z najmenšej sumy, čo som platila predtým ;-((
ak do nástupu na materskú uplynie 26 týždňov od vzniku nového poistenia, budeš mať vypočítanú materskú z nového (zvýšeného) VZ.
Xanti
16.04.12,11:18
Tinuska čo tam po penáloch, ale ak by si šla na materskú a mala by si dlh, tak materskú by si nedostala.
Tak šupom zaplatiť aby neboli problémy.
Katy a R
16.04.12,11:22
A hádam ani penále ešte nebude :confused::confused:;) či už vari pýtajú:
Máš poučenie - vždy si treba overiť (v zákone, alebo na Porade ;))
Tinuska436
16.04.12,11:23
Na materskú idem cca 11.5, takže vyzerá to tak, že tých 26 týždňov splnených budem mať.. Dakujem krásne za rady ;-))) stredu idem na poisťovňu vyriešiť to a keď uvidím tu ženskú nech si má neželá.. Ešte raz ďakujem ;-) Pekný deň
Tinuska436
16.04.12,11:24
No ved toto som našla na nete, že ked mám voči poisťovni viac ako 5 eur dlh, takže mi materskú nedostanem.. ešte dobre, že som o to opätovne zaujímala, že to stihnem ešte uhradiť... Najviac ma štve, že som sa o to bola pýtať na poisťovni a tam mi dali zle info,kvôli ich blbosti by som ja prišla o peniaze.. och...
Tinuska436
16.04.12,11:28
Práveže do dnešného dňa mi zo sociálnej poisťovne ani nič neposlali, že nemám zaplatené. Platiť som skončila tým februárom, takže nemám zaplatené za február a marec a našla som, že za každý deň omeškania 0,05%.. to nejak prežijem, horšie by bolo, keby som to zistila až potom a materskú nedostala..... No to hej... Poučenie, ešteže som na to prišla zavčasu ;-)
veronikasad
16.04.12,11:30
Práveže do dnešného dňa mi zo sociálnej poisťovne ani nič neposlali, že nemám zaplatené. Platiť som skončila tým februárom, takže nemám zaplatené za február a marec a našla som, že za každý deň omeškania 0,05%.. to nejak prežijem, horšie by bolo, keby som to zistila až potom a materskú nedostala..... No to hej... Poučenie, ešteže som na to prišla zavčasu ;-)
v tomto zozname si sa nenašla ?
http://www.socpoist.sk/zoznam-dlznikov/48015s
Tinuska436
16.04.12,11:33
Wau som tak ;-) dlh 26,29 EUR, tak to zatial len za február zrejme tam je.... tu som sa ani nehladala
Katy a R
16.04.12,11:39
Na materskú idem cca 11.5, takže vyzerá to tak, že tých 26 týždňov splnených budem mať.. Dakujem krásne za rady ;-))) stredu idem na poisťovňu vyriešiť to a keď uvidím tu ženskú nech si má neželá.. Ešte raz ďakujem ;-) Pekný deň
nuž obávam sa, že 26 týždňov do materskej to potom nebude !!!:mee: .. nože upresni ten termín PTP
Tinuska436
16.04.12,16:24
tak to zvýšené platím od 1.12 a predpokladaný termín je 24.6, na materskú mi doktorka vravela, že nastúpim 13.5, som presne teraz počítala, tak to zvýšené mi vychádza platiť len 23 týždňov ;-((( Kedže nebudem splňať tých 26 týždňov, čo si spomínala, nebudem to platiť zbytočne teraz? nemám si to zrušiť? Lebo z toho minima som platila od aug.2010 do dec.2011, takže tých 270dní dva roky pred pôrodom budem splnených mám, takže aspoň z toho minima by mi malo niečo vyjsť nie?.. Ja som si to zvýšene dala kvoli tomu, že mi vraveli na poisťovni, že stačí zvýšené platiť 180 dní pred pôrodom, nie pred nástupom na materskú.
Katy a R
16.04.12,16:54
tak to zvýšené platím od 1.12 a predpokladaný termín je 24.6, na materskú mi doktorka vravela, že nastúpim 13.5, som presne teraz počítala, tak to zvýšené mi vychádza platiť len 23 týždňov ;-((( Kedže nebudem splňať tých 26 týždňov, čo si spomínala, nebudem to platiť zbytočne teraz? nemám si to zrušiť? Lebo z toho minima som platila od aug.2010 do dec.2011, takže tých 270dní dva roky pred pôrodom budem splnených mám, takže aspoň z toho minima by mi malo niečo vyjsť nie?.. Ja som si to zvýšene dala kvoli tomu, že mi vraveli na poisťovni, že stačí zvýšené platiť 180 dní pred pôrodom, nie pred nástupom na materskú.
nuž čo na to:confused: - nemôžeš sa predsa spoliehať na to "čo ti vraveli" ... teba kuknúť aj do zákona - a ten platí :) (alebo na Poradu;)).
a keby si to bola urobila vtedy http://www.porada.sk/t179200-oplati-sa-mi-zvysovat-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html#post1883388 tak stíhaš ... ;)

Teraz bude z DNP z pravdepodobného VZ (z minima) - pozrela som tvoje staršie príspevky .. tak máš nárok aj zo zamestnania + z DNP - nie je to také zlé v súčte ;).. len si vyrovnaj dlhy, lebo nebude žiadna materská!!!!
V postate môžeš aj zrušiť .. ale keďže to už nie je ani celý mesiac, ja by som si nechala (možno je to 10-15 evri?) ... bude sa ti doba počítať až do toho konca augusta (dakedy sa možno zíde - neviem)

doplním: neviem, ako máš v robote - ale vypísať sa môžeš dať aj skôr (v rozpätí 8-6 týždňov pred pôrodom - sama si určuješ termín, nie lekár;))
Tinuska436
17.04.12,07:46
No ved hej.. nestihla som to ;-(( neskoro som sa spamätala....ale nevadí.... aspon o niečo bude zvýšené, len dobre, že som prišla na to, že mám voči ním podlžnosti, ináč prúúúser ;-( no ved to, že počas materskej by som platiť nemala, tak do toho 11.5 ešte zaplatím, to ma už nezabije, nebudem to komplikovať. ;-) ešte raz dakujem za rady ;-) ešteže Vás tu máme ;-)) Pekný deň, nech sa darí ;-)