susiak
26.10.11,17:48
Dobrý deň,
mám ponuku práce z istej poisťovne, jedná sa o prácu viazaného finančného agenta (v oblasti poisťovníctva). Neviem, nakoľko môžem veriť poradcom z poisťovne, nakoľko sa mi zdá, že sľubované finančné ohodnotenie je až príliš vysoké.
Rád by som bol, keby mi poradí niekto skúsený. Nakoľko som študent VŠ a neorientujem sa v tomto odbore, som trochu dezorientovaný. Nehrozia mi nejaké problémy? Či už teraz, alebo neskôr. A ďalšia otázka je, či si budem musieť sám robiť daňové priznanie, platiť poistenie a odvody. Ak sem niekto dá odkaz na nejaký článok, kde je táto práca alebo druh pracovného pomeru popísaný, budem len rád. Ďakujem
Zita5
26.10.11,16:00
Katy a R
26.10.11,16:04
Tuto nájdeš niečo k tomu http://www.porada.sk/t150142-viazany-financny-agent.html?highlight= .. a aj viac podobných tém(vyhľadávač) .

Nepíšeš, či budeš mať riadny PP (zamestnanec) alebo nie .. :confused: - od toho sa odvíjajú tvoje povinnosti .. ale v podstate tvoj príjem závisí od tvojho výkonu. (nadnesene;) .. zarobiť môžeš, koľko len chceš :D:D )
Radovanko
26.10.11,16:11
Dobry den,

nebudem zakladat novy topic na tuto istu temu, kedze rad by som sa poradil ohladom podobnej situacie.

Mam riadny pracovny pomer ( zamestnanec ) v s.r.o spolocnosti. Danove priznanie mi doteraz vykonaval zamestnavatel, ako aj RZZP.

Od novembra podpisujem zmluvu ako viazany financny agent ( pre poistovnu )

Ak by mohol niekto povedat, ake su moje povinnosti ( danove, socialne odvody, RZZP ) voci statu a existujucemu zamestnavatelovi.
Ake povinnosti vyplyvaju z tejto situacii
Zakon podla NBS som precital + ma caka skolenie zakladneho stupna.

Na co sa mam pripravit buduci rok, a ako sa treba zachovat v pripade ze v tomto aktualnom roku este nebudem mat prijem z VFA.

Dakujem
Mila123
26.10.11,16:14
Dobry den,

nebudem zakladat novy topic na tuto istu temu, kedze rad by som sa poradil ohladom podobnej situacie.

Mam riadny pracovny pomer ( zamestnanec ) v s.r.o spolocnosti. Danove priznanie mi doteraz vykonaval zamestnavatel, ako aj RZZP.

Od novembra podpisujem zmluvu ako viazany financny agent ( pre poistovnu )

Ak by mohol niekto povedat, ake su moje povinnosti ( danove, socialne odvody, RZZP ) voci statu a existujucemu zamestnavatelovi.
Ake povinnosti vyplyvaju z tejto situacii
Zakon podla NBS som precital + ma caka skolenie zakladneho stupna.

Na co sa mam pripravit buduci rok, a ako sa treba zachovat v pripade ze v tomto aktualnom roku este nebudem mat prijem z VFA.

Dakujem
dokonca ak nebudeš mať príjem podľa § 6 daň. zákona, oznámiš to DU, že si iný zdaniteľný príjem okrem zamestnania nemal...RZD ti v tomto prípade urobí zamestnávateľ, RZZP vykonáva za rok 2011 ZP ...toť všetko.....preddavky na ZP si urči v nulovej výške....to všetko za predpokladu, že ostávaš stále aj zamestnancom....
Radovanko
26.10.11,16:20
ano ostavam nadalej zamestnancom.

A v pripade ze budem mat provizie uz v ramci decembra, existuje nejaky limit, ci automaticky musim spravit RZD sam ?
Mam nejaku oznamovaciu povinnost ?
Mila123
26.10.11,16:24
ano ostavam nadalej zamestnancom.

A v pripade ze budem mat provizie uz v ramci decembra, existuje nejaky limit, ci automaticky musim spravit RZD sam ?
Mam nejaku oznamovaciu povinnost ?
ak ti príde príjem už v 12/2011 máš povinnosť podať DP typ B a účtovať....
1, skutočnými
2, paušálnymi...
výdavkami
Zita5
26.10.11,16:30
too radovanko
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-05-2011-a.html#hore)

http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-05-2011-a.html Oznamovaciu povinnosť máte voči daňovému úradu §31 , po registrácii NBS a pridelení IČO.
susiak
26.10.11,16:51
U mňa sa bude jednať o prvú úroveň - základný stupeň odbornej spôsobilosti. Druh pracovného pomeru je "niečo ako živnosť". Aké budú moje povinnosti?
Mila123
26.10.11,17:01
U mňa sa bude jednať o prvú úroveň - základný stupeň odbornej spôsobilosti. Druh pracovného pomeru je "niečo ako živnosť". Aké budú moje povinnosti?
alias pešiaka ideš robiť ....pozri si príspevok 5 , 7 a 8
susiak
28.10.11,20:49
Nestratím ale prácou na živnosť všetky študentské výhody? (internát, ISIC, atď.)
Xanti
28.10.11,20:51
Nie nestratíš, dokonca ani tvoji rodičia nestratia nárok na prídavky na deti, a daňový bonus.
susiak
28.10.11,20:57
Ok, mám pocit, že tomu začínam rozumieť, tak to skúsim zhrnúť.
Nieje to práca na živnosť, nebudem mať živnostenský list, no mám povinnosť platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne a dane (ako študentovi mi ich pri práci na dohodu vracali, bude to tak aj teraz?) sám za seba podľa svojich príjmov. Budem zaregistrovaný v NBS ako "viazaný finančný agent" a budem mať vlastné DIČ. Výhody študenta nestratím, ani právo na prídavky na dieťa (nezáleží to náhodou od výšky môjho príjmu?).
Ešte nejaká rada, niečo, čo by som mal/potreboval vedieť?
Xanti
28.10.11,21:01
Ok, mám pocit, že tomu začínam rozumieť, tak to skúsim zhrnúť.
Nieje to práca na živnosť Presne tak., nebudem mať živnostenský list Tak ako píšeš , no mám povinnosť platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne a dane No odvody do ZP si môžeš dať 0, si poistencom štátu nakoľko si študent, prípadný endoplatok na poistnom si poriešiš v ročnom zúčtovaní.
Odvody do SP, závisia od príjmu predošlého roka, takže minimálne do 1.7.2012 žiadne platiť nebudeš.
Dane, aj ty máš nárok na odpočitateľnú položku, takže je to závislé od príjmu či budeš platiť nejaké dane alebo nie.
(ako študentovi mi ich pri práci na dohodu vracali, bude to tak aj teraz?) sám za seba podľa svojich príjmov. Budem zaregistrovaný v NBS ako "viazaný finančný agent" a budem mať vlastné DIČ. Výhody študenta nestratím, ani právo na prídavky na dieťa (nezáleží to náhodou od výšky môjho príjmu? NIE).
Ešte nejaká rada, niečo, čo by som mal/potreboval vedieť?Mňa nič nenapadá. Vlastne hej, nezabúdaj ked vtáčka lapajú pekne mu spievajú, milionarom sa za týžden nestaneš. :D modrým v texte.
susiak
30.10.11,10:02
Ďakujem. A posledna otazka, ake odvody by som mal povinnosť odvadzať, ako živnostnik? Iba do socialnej a zdravotnej poisťovne? Koľko € mesačne to približne je a od čoho to zavisi?
Xanti
30.10.11,10:07
Ďakujem. A posledna otazka, ake odvody by som mal povinnosť odvadzať, ako živnostnik? Iba do socialnej a zdravotnej poisťovne? Koľko € mesačne to približne je a od čoho to zavisi?
No odvody do ZP si môžeš dať 0, si poistencom štátu nakoľko si študent, prípadný nedoplatok na poistnom si poriešiš v ročnom zúčtovaní. Alebo môžeš platiť 46,06 eur mesačne a potom Ti vrátia preplatok.

Odvody do SP, závisia od príjmu predošlého roka, takže minimálne do 1.7.2012 žiadne platiť nebudeš. Tu si môžeš nájsť % http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011-np/1469s odvodov, a záleží všetko od výšky príjmu - tržieb.
Dane, aj ty máš nárok na odpočitateľnú položku, takže je to závislé od príjmu či budeš platiť nejaké dane alebo nie.
Radovanko
06.12.11,11:36
AHojte,

2 posledne otazky...pri registracii pre DU - Kod Cinnosti - 66220 - Cinnosti poistovacich agentov a maklerov. Je to spravny kod ?

druha otazka, ako je to so ZP,kedy si urcim(a ako ) preddavky v nulovej vyske ?
(som stale zamestnanec kde odvody platim )
Katy a R
06.12.11,11:46
AHojte,

2 posledne otazky...pri registracii pre DU - Kod Cinnosti - 66220 - Cinnosti poistovacich agentov a maklerov. Je to spravny kod ?

druha otazka, ako je to so ZP,kedy si urcim(a ako ) preddavky v nulovej vyske ?
(som stale zamestnanec kde odvody platim )
k druhej otázke .. keď navštíviš ZP a zaregistruješ sa ako szčo;) .. samozrejme uvedieš, že si študent - opravujem zamestnanec:confused:
k prvej otázke .. treba doložiť to osvečenie NBS .. a kočky na DU ťa hádam "usmernia" (aspoň si myslím);):confused:
Radovanko
06.12.11,11:49
ja som zamestnanec s TPP a toto je teda navyse, cize nie som szčo , preto som confused s tou ZP.

hm kocky neporadia lebo to posielam postou , teta na podatelni (tu v BA )povedala ze je to OK, len som si to potreboval overit...kedze je tam kvantum kodov, ale tak asi jej budem doverovat :)
Katy a R
06.12.11,12:44
ja som zamestnanec s TPP a toto je teda navyse, cize nie som szčo , preto som confused s tou ZP.

:)
.. si szčo - aj so všetkými povinnosťami;) (mal by si to mať uvedené aj v zmluve s poisťovňou) ... ale všetko je tu už napísané ;)
Radovanko
06.12.11,18:07
dakujem ! :) takze este do ZP.

aaa, co Socialna a odvody ? Vie ma niekto odkazat popripade poradit co s nimi ?
Som zamestnanec, takze ako mam postupovat teraz
Radovanko
04.07.12,08:58
Vie niekto poradit ako je to so Socialnou a odvodmi ? Ked platim odvody cez zamestnavatela, co s tymi proviziami ? :)
A este jedna dodatocna otazka, ako je to s uctovnictvom ? Musim robit nieco v tejto oblasti ? Od poistovne mam doklady o vyplateny provizii, ja nemam vydavky v podstate ziadne spojene s VFA

Rekapitulacia:
TPP + NBS viazany financny agent(SZCO prijem podla osobitnych predpisov).
ZP preddavky v 0.00 momentalne cakam na RZZP za 2011, DU podane typ B, uz aj poriesene a uzavrete
Xanti
04.07.12,09:20
Vie niekto poradit ako je to so Socialnou a odvodmi ? Ked platim odvody cez zamestnavatela, co s tymi proviziami ? :)
A este jedna dodatocna otazka, ako je to s uctovnictvom ? Musim robit nieco v tejto oblasti ? Od poistovne mam doklady o vyplateny provizii, ja nemam vydavky v podstate ziadne spojene s VFA

Rekapitulacia:
TPP + NBS viazany financny agent(SZCO prijem podla osobitnych predpisov).
ZP preddavky v 0.00 momentalne cakam na RZZP za 2011, DU podane typ B, uz aj poriesene a uzavrete
Aký si mal príjem ako finančný agent za rok 2011 ? Ak bol vyšší ako 4078,68 eur, tak si povinný platiť odvody do SP. Ak ten príjem bol nižší povinnosť ti nevzniká.
veronikasad
04.07.12,09:23
Vie niekto poradit ako je to so Socialnou a odvodmi ? Ked platim odvody cez zamestnavatela, co s tymi proviziami ? :)
A este jedna dodatocna otazka, ako je to s uctovnictvom ? Musim robit nieco v tejto oblasti ? Od poistovne mam doklady o vyplateny provizii, ja nemam vydavky v podstate ziadne spojene s VFA

Rekapitulacia:
TPP + NBS viazany financny agent(SZCO prijem podla osobitnych predpisov).
ZP preddavky v 0.00 momentalne cakam na RZZP za 2011, DU podane typ B, uz aj poriesene a uzavrete

Uplatňoval si si paušálne výdavky ?
Radovanko
04.07.12,21:15
Nie, prijem bol nizsi, vznikol len od novembra, takze nie.Tento rok vyzera ze to prekrocim takze k 30.6.2013 mam nabehnut do SP ?

Ad 2: nie neuplatnoval som si vydavky. Ako postupovat, ake su vyhody + co by to obnasalo z pohladu administrativy ?
Radovanko
09.07.12,08:59
popripade staci odkaz kde by som sa o vydavkoch docital sam. Dakujem !
veronikasad
09.07.12,09:09
popripade staci odkaz kde by som sa o vydavkoch docital sam. Dakujem !
Ak si zdaňoval príjmy za rok 2011, viedol si účtovníctvo ? (keď si neuplatňoval paušálne výdavky)

V odvodoch a daniach sa pripravujú veľké zmeny, sám toho asi moc nenaštuduješ, zver spracovanie účta radšej niekomu, kto s tým má viac skúseností.
Katy a R
09.07.12,10:01
popripade staci odkaz kde by som sa o vydavkoch docital sam. Dakujem !
.. nuž - zákon o dani z príjmu;) http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html
.. a ako píše Veronika - zmeny sa chystajú :mee: