36marika
23.01.06,17:10
Chcem sa spýtať na Váš názor, čo s takým dokladom, ktorý mi odovzdal podnikateľ teraz, t.j v decembri 2005 , je to výdavok z augusta 2005. Učtujem v JU. Teoreticky sa dá zaučtovať ešte do augusta, podotýkam, že učtovnictvo poctivo vediem priebežne, mesačne., lenže za následok by to malo, prerobiť všetky doklady, prečíslovať, vytlačiť. Tých dokladov je dosť veľa. Alebo zaučtovať do decembra s poznámkou - neskoro odovzdaný doklad. Čo by na to povedala prípadná daňová kontrola ? Neviem sa rozhodnúť ako to spraviť. Poradíte ? Dík dopredu.
anto
23.01.06,16:39
Nestane sa nič, zaúčtujte s dátumom, kedy ste mali doklad k dispozícií, účtovne obdobie je predsa kalendárny rok (prevažne) a tento doklad patrí do tohto účtovného obdobia. Do poznámky si dajte deň, kedy ste doklad obdržala.
Dasat
23.01.06,19:29
Ja rozlišujem v systéme dátum dokladu a dátum účtovania. V nadväznosti na Vašu odpoveď by som mala vždy účtovať keď mám doklad k dispozícií bez ohľadu nato, že sa týka napr.predchádzajúceho mesiaca. To znamená, že dátum dokladu a dátum účtovania by bol vždy reálny dátum. Môžem si to tak vysvetliť. Poradíte mi? Ďakujem
anto
24.01.06,06:02
Áno, môže to tak byť, chytrý počítačový program dokáže preindexovať nahraté doklady podĺa dátumu a budete ho mať v tom mesiaci, kedy vznikol. Podstatné je, aby doklad, ktorý vznikol napríklad v roku 2005 bol zaúčtovaný v roku 2005 i keď ho dostanete napríklad v januári 2006. Tzv. mesačné uzávierky slúžia na to, aby ste mali prehľad o nákladoch a výnosoch, a aby ste vedeli majiteľovi povedať, ako stojí s nákladmi, či neprerába, alebo koľko zarába. Nemajú žiadný súvis s účtovným obdobím, ktoré je kalendárny rok, (alebo iné obdobie, to závisí od rozhodnutia účtovnej jednotky).